Dve pogači iz dalamcije

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

tema odprta - 4. sep 2006 18:13 | ogledi: 4.780 | odgovori: 9

Sicer sem že vprašala, pa nisem dobila odgovora, zato sprašujem še enkrat, bo morda več sreče:

Ali je kdo kolikor toliko doma v pripravi naslednjih delicij iz Dalmacije:

- viška pogača

- zlarinska božična pogača.

Viška je sicer na netu, zlarinska je bolj rarietna (fige, mandlji, blitva, rozine, sir). Sprašujem, če je komu zadeva že resnično uspela - viško sem že nekajkrat "fulalal".

Vendelina jr.

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

4. sep 2006 18:23

mislim da nekaj vem o viški pogači samo nisem sigurna . naredi se pa tako kot pizza samo da se noter dajo slane srdele paradižnok čebula in začimbe samo da ne vem natančno katere je že dolgo časa kar sem to gledala po tv na hrvaški tv ko je še bila tista oddaja dobro jutro samo prva verzija probaj na internetu samo vtipkaj viška pogača pa boš vidla kaj ti vrže ven. lep pozdrav pa dosti uspeha

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

4. sep 2006 18:26

sem našla . je tako kot sem rekla samo daj pa vtipkaj v google pa ti bo vrglo ven je recept tudi

Gašper  

član od: 23.11.2001

sporočila: 29

5. sep 2006 11:14

Mislim, da je Viška pogača bolj znana kot Komiška pogača. Za Viško namreč še nisem slišal. Testo kot za pice s slaniki olivami in rožmarionom. Brez paradižnika. Zelo preprosta jed. Ampak dobra. lp T. Gašper

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

5. sep 2006 11:20

Jaz imam nekje viško pogačo in to iz ene revije, za katero jo je pripravljal nekdo znan. Poščem, pa ti sporočim, enako za zlarinsko. Mamamia mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

5. sep 2006 11:43

Ja, viška je izvorno iz Visa na Visu, komiška iz Komiže, potem je pa še biševska iz sosednjega otoka. Za sabo imam dva ne najbolj uspešna poskusa in sicer: - enkrat mi je zgornji sloj preveč vzhajal in je bilo vse prevče "kruhiš" - drugič sem dala spodaj več testa in je bilo spodaj predebelo. Saj se je dalo pojesti, samo ni bilo ravno za slikati. Plus, zanima me, v kakšnih pekačih so to pekli (v smislu, koliko je visok pekač) - ker pravijo da mora spodni konec iti čez pekač in da potem zaviješ spodnje testo čez zgornje. Hvala vsem. Vendelina jr.

Davor  

član od: 23.10.2002

sporočila: 87

5. sep 2006 12:20

Viška pogača se od komiške (in drugih) razlikuje po tem, da nima paradižnika (oziroma paradižnikove omake oziroma "šalše od pomidori" oziroma ....), tako da hrvaški Gastronaut (sicer izvrstni vir) tokrat ni najboljša referenca. Izvorni recept (v domačem dialektu in s prevodom v knjižno hrvaščino) najdemo npr. v Kuharskih esejih na Morskem prascu
(http://www.morsko-prase.hr/tekstovi/eseji_o_kuh).

Zasilne improvizacijske varinate sem opisal tudi v Navtičnem gurmanskem priročniku
(http://www.davor.si/NavGur/kh24.html),
ampak to seveda ni več original.

Davor

Sporočilo je spremenil(a) Davor dne 05. sep 2006 12:21:49

Sporočilo je spremenil(a) Davor dne 23.okt 2014 13:36

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

5. sep 2006 16:19

Hvala vsem sodelujočim. Bom delala s paradižnikom, ergo bo komiška. Če se komu ob prili utrne kaka zamisel v zvezi z zlarinsko pogačo, pa naj mi, prosim to sporoči po ZS. Vendelina jr.

Levinjav  

član od: 15.11.2005

sporočila: 447

8. sep 2006 14:17

Vendelina jr. poizkusi na naslednjem linku, v kolikor ti hrvaščina ne dela probleme. Mogoče boš našla tudi ta dva recepta za pogače: www.coolinarika.com Levinjav

mandarinca  

član od: 4.4.2005

sporočila: 128

8. sep 2006 17:46

No, danes smo doma spekli komiško pogačo po receptu, kamor nas je usmerila ferda in je resnično odlično uspela. Zraven smo pili teran. Pripravili smo jo iz polovičnih količin sestavin (1/2 kg moke, ...). Po receptu se začimbe zamesi kar v testo, ampak sveža bazilika tako ne pride do izraza in bo prihodnjič med nadevom. To bo tudi edini popravek. Slane sardele so bile iz domače proizvodnje in se s kupljenimi ne morejo primerjat - tiste so ponavadi premalo zorjene (imajo prekratek čas fermentacije) in so s tem tudi slabšega okusa. Od danes je to ena mojih najljubših jedi. mandarinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti