Ratluk

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. okt 2007 14:01

mamamia je napisal/a:
Evo mene z receptom za ratluk. Od doma, ker so v službi danes ves dan nekaj kvačkali po internetu in sem komaj uspela odpreti kakšno stran. Potrebujemo: 1 kg sladkorja, 150 g krompirjevega škroba (lahko ga nadomestimo s koruznim, gustinom na primer), sok pol limone, 125 g grobo zrezanih mandljev, nekaj kapljic ekstarkta bergamona (eterično olj eiz pomarančnih pešk, ki jih gojijo v okolici Bergama; lahkonadomestimo s pomarančnimoljem ali z vanilijeve esenco) Sladkor skuhamo s 1/4 litra vode v gost sirup, potem dodamo škorb,ki smo ga prejrazmešali v litru vode. Razmešamo, da ni nobenih kepic, potempa posodo s tomaso denemo v večjo, v kateri je vrelavoda. Kuhamo in ves čas mešamo, dokler se masa ne loči od kuhalnice. Potem dodamo sok pol limone, ekstrakt in zrezane mandlje. Pekač namastimo z mandljvevim oljem, zlijemo vanj maso in jo lepo poravnamo. Čez noč pustimo v hladilniku, naslednji dan maso razrežemo na kocke in povaljamo v sladkorju vprahu. Namesto mandljev lahko uporabimo orehe, lahko pa oreške izpustimo. Poleg tega lahko namesto vanilijeve uporabimo kakšno drugo esenco (na primer jagodno, v tem primeru bo ratluk rdečkast). Recept imam od teteiz Beograda. Pozdrav, Mamamia No, bergamotovo olje seveda ni iz pomarančnih pešk, še manj iz okolice Bergama (ojla mammita, si najbrž sever Italije malo sanjala, v Bergamu, veš, je klima podobna tisti na Jesenicah). Bergamotke, citrusi, rastejo pa v Kalabriji, ne boš verjela, v glavnem na vzhodni obali, in ne ne bom dodala tega, kar si mislim. mamamia
nola

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. okt 2007 14:05

Ne vem kako se mi je pod tekst podpisalo (slovnično in drugače) mamamia. Seveda sem avtorica pojasnila o citrusih nola. nola

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

26. okt 2007 16:01

Morda se ti je mamamia (saj vem, manjka en m, si mi to že pred časom pojasnila, ampak ene smo tepke za veke vekomaj, kajne?) zapisalo ob misli zavoljo mojih napačnih navedbah v zvezi s tistim oljem, kot si dodala v pojasnilu.

Zavoljo mene tudi lahko napišeš, kaj si misliš, glede na napako, ki sem jo naredila. Ni ne prva ne zadnja, ki sem jo naredila, ampak nam amaterjem se marsikakšna prikrade. Zadnjič je ena na priemr napisala, da je prošek peneče vino... 

Sicer se mi zdi, da v celotnem kontekstu nisi mislila samo na tisto zgoraj napisano. Imam pa eno hudo čudno lastnost: iz čisto vsake napake se kaj naučim in ob tem vpijam znanje, ki ga blagohotno z nami nevednimi, primestnimi primitivkami, delijo tisti, ki vedo veliko več. So zelo dragoceni nauki, tudi o ljudeh veliko povedo, in jazto cenim.

 

Ampak vsaj za to, da se je tvoj zapis znašel v istem okvirju z mojim, menda nisem kriva. Razen, da sem sploh kaj napisala. Je pač izvirni greh moj, ni ne prvi ne zadnji. Pa kaj zato.

 

Da si ti avtorica pojasnila o citrus pa skapira vsaka tepka. Celo kakšna s kulinarike.

 

Lep dan vsem, pa hvala bogu, da je polna luna mimo.

Mam(m)amia

mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

26. okt 2007 16:13

Ej, nola in mamamia, kaže, da sam jaz bolj " dolge lajtunge " pa iz tega vašega pisanja čisto nič ne razumem. Prejšnji zapis ( a se temu reče post ) je z datumom 6. september, danes pride nola z enim citatom, mamamia pa neki odgovarja, meni vse skupaj ni nič smislenega, dajte razosvetlite me ( Ta izraz sem se naučil včeraj, dopade se mi, upam, da ga prav uporabljam ).

Hvala lepa za morebitno razsvetljavo. 

 

ežoj

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

26. okt 2007 16:30

Nič posebnega ežoj ni za povedat, razen da sem jaz narobe napisala, kaj je neko olje, nola je potem pojasnila, kako sem narobe napisala in dodala pravilno pojasnilo. Tisto, da raje ne bo zapisala, kaj si misli, pa sklepam, da leti na mojo nevednost glede olja bergamota ali bergamotk, tako nekako. Aja, pa moje ime na Kulslo je napačno, ker pravilno bi se morali glasiti mammamia, ne samo z enim m. To je vse.

Si dovolj presvetljen, ker da si prosvetljen nikdar nisem dvomila.

Pozdrav ti pošiljam, en topel, prijazen štajerski. Mamamia

mamamia

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. okt 2007 19:36

Ojla Ežoj, na oslarijo v zvezi z bergamotkami sem naletela v temi o nadomestkih ticino mase. Nekdo je kot referenco pripel temo o ratluku, na katerega se mamamia in njena teta gotovo dobro spoznata. Škoda, da svojih nedvomno dragocenih nasvetov ne omejita na materijo, ki jima je domača. nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. okt 2007 20:51

nola, tole pa diši po n.....................upam, da se motim. rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. okt 2007 20:58

Po čem ti diši, rimljanka? Napiši, pa ti bom odgovorila...... če se je tvoje upanje uresničilo. O nestrpnosti pa seveda lahko razpravljamo, te je pač vseh vrst, a ne? nola

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

26. okt 2007 22:13

Nola, za intermezzo, pa da se strasti ohladijo, le nasvet: seveda lahko svoj zgornji post popraviš. Napaka pa se ti je primerila, ker si v okenčku, kjer odgovarjamo na temo, pisala svoje besedilo pred narekovaje/puščice/tisteznakce, ki označujejo konec citata mamamie. Okno lahko torej ponovno odpreš in "kopipejstaš", bolje rečeno "katpejstaš" svoje besedilo za znake! veverica

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

2. nov 2007 17:16

Saj skoraj ne upam vprašati , pa si vseeno drznem: kje v Mariboru bi lahko kupila ratluk? sara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti