Oljčno olje

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

24. avg 2006 12:03

Primerjava je nekako takšna za kokosovo maslo: Nasičenih maščobnih kislin imajo(v %): maslo: 60; kokosovo maslo 92; kakvovo maslo:59; goveji loj 49; svinjska mast 38; arašidno olje 18; olivno olje 18; laneno olje 10 Ostale so nenasičene. Pozdravček Marika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. avg 2006 21:39

Muffsy je omenila oreške, ki jih zaradi vsebnosti rastlinskih olj, zdravih seveda, priporočajo tudi v dietah. Mene pa zanima nekaj: kako to, ko pa so oreški po drugi strani prave kalorijske bombe? Za več pojasnil prosim zato, ker moram sama pazit na vnos maščob, posledično tudi ne smem jesti preveč kalorične hrane (da se neporabljene kalorije ne bi nalagale kot maščobe v telesu). Na oreške me je namreč opozoril moj zdravnik, ko sem ga, prav zaradi priporočil o tem,kako priporočljivi so vsi ti oreški, vprašala, koliko jih lahko pojem v enem dnevu. Pa še rada jih imam zelo. A mi jih je seveda prepovedal,s pojasnilom o izjemni kalorični vrednosti. In ko sem pogledala vsebnost kalorij po posameznih vrstah oreškov, mi je bilo tudi jasno, zakaj jih ne smem jesti. Ne da bi morala trikrat na teden peš prehodit Slovenijo, še kak dan zraven bi potrebovala. Sicer pa - česa se najejo glodalci, da imatelo dovolj energije mednekaj mesečnim zimskim spanjem? Oreškov seveda... Torej,kaj je s temi oreški? Mamamia mamamia

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

25. avg 2006 8:09

Mamamia, oreščki so kalorične bombe!!! Definitivno. So pa tudi zelo zdravi, zaradi vitaminov, oz. mineralov, ki jih vsebujejo, pa zaradi rastlinskih maščob... Za prebavo so težki. Diete jih priporočajo, ampak če se ne motim, enkrat na teden, po 10 plodov. Tukaj nekje naj bi bilo optimalno normalno, da se jih vnaša v prehrano med dieto. Je pa spet odvisno, ali je to dieta zaradi prekomerne teže, ali pa dieta zaradi občutljivost ali obolenja telesa samega. Jaz sem na shujševalni trenutno že tri mesece, pa jih pojem kdaj pa kdaj. Drugače moram pa pazit zaradi kalorij...

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

25. avg 2006 20:40

Tema je sicer "oljčno olje", a vseeno. V naši dužini se je o prehrani kar veliko študiralo, sploh o prehrani športnikov in cele gore knjig je šlo skozi naše roke. Leta 2003 je izšla kniga PREHRANA V GORAH - Bine MLAČ. To je daleč najboljši učbenik, kar smo jih imeli doma.Popolnoma razumljiv.Veliko je napisanega o oreških, semenih, zelenjavi, siru, vitaminih, mineralih ..... Opisuje tudi vsa živila, ki jih naše telo nujno potrebuje za pravilno delovanje in tako se z lahkoto izognemo vsem sintetičnim vitaminom in mineralom. Učbenik nam ni v pomoč samo v gorah, ampak tudi v našem vsakodnevnem prehranjevanju.Zelo priporočam kobra 1 Sporočilo je spremenil(a) kobra 1 dne 25. avg 2006 22:27:26

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

25. avg 2006 21:55

Joj, kobra 1, si me spomnila na to knjigo, najbrž je 2003 izšel ponatis, jaz jo imam vsaj kake 20 let. Moram malo pobrskati, kje se skriva (no, saj vem, približno, kje). rimljanka

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

25. avg 2006 22:13

"rimljanka", mislim, da ni ponatis.Na koncu knjige so napisani viri (knjige) in so letnki 1992 pa tja do 2002. Lahko, da je kjnjiga slična, a sigurno dopolnjena.Res je vredna v vsakem domu. Jaz jo posojam na okoli, tako da bo treba kupiti za doma še eno (takih dvojnih je doma kar nekaj, ena potuje, ena pa je doma). Je tudi odlično darilo in do zdaj si mi bili vsi hvaležni zanjo. (Planinska zveza Slovenije - vzgojna literatura Planinske založbe Slovenije) Pozdravček, kobra 1 Sporočilo je spremenil(a) kobra 1 dne 25. avg 2006 22:16:18

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

25. avg 2006 22:40

No, saj sem mislila ponatis v smislu dopolnitev, to se pri stroki razume samo po sebi. Bom v kaki knjigarni malo pogledala, kako izgleda. Hvala za namig. rimljanka

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

26. avg 2006 10:00

Najlepša hvala vsem za informacije o kokosovem maslu! Danes gremo na veliko nakupovat pa bom pogledala, če oz. kje ga imajo. Res hvala za to. Za oreške je pa tako - pomojem je odvisno, za katero boleznijo bolehaš oz. katere diete se poslužuješ. Oreški imajo veliko maščob, a so več ali manj nenasičene (se mi zdi - ne me preveč držat za besedo), kakršne telo do neke mere potrebuje. So pa kalorične bombe, ja. Ampak sem se enkrat pogovarjala s prijateljico pa sva prišli do iste ugotovitve: pest oreškov ima morda res toliko kalorij kot nekaj vrstic čokolade, a so definitivno bolj zdravi. Sem čisto osupnila nad to preprosto ugotovitvijo in zdaj stokrat raje pojem malo študentske hrane kot pa piškote. :) Aja pa še nekaj - potem ko sem se prvič udeležila te teme, sem se pogovarjala s sorodniki in mi je stric povedal, da je uporaba olivnega olja odvisna tudi od znamke - ne ravno po kakovosti, a nekatere znamke olivnih olj so menda primerne tudi za pečenje. Tako ti moji sorodniki celo palačinke pečejo na olivnem olju! Ne vem no, tako mi je rekel in pomoje da to kar drži. :) rdkapica - nam je učiteljica v šoli rekla, da ima ekstra deviško oljčno olje več vitaminov in drugih zdravju dobrih snovi pa še bolj "bio" je. :) Res hvala za tole idejo o kokosovem maslu in jabolčnem soku!!! Lepo se imejte! P.S.: Ali niso ravno nasičene maščobe "ta škodljive" (saj veste kaj mislim) - ker se mi zdi čudno, da jih ima potem ravno kokosovo maslo največ. Muffsy

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

28. avg 2006 16:44

Mogoče sem bila premalo razumljiva: ko sem primerjala podatke za oljčno olje na strani http://www.gea.si/izdelki/gea/olja/oljcno.asp in ekstra deviško oljčno olje na strani http://www.gea.si/izdelki/gea/olja/ekstra_devis me je presenetilo, da je sestava glede maščob enaka (zelo podobna - razlika je v manj kot 1 %). Obe olji sta primerni za pripravo solat, marinad in drugih hladnih jedi - to mi je jasno in razumljivo. Malo manj razumljivo in jasno pa mi je, da oljčno olje, ki ima enako sestavo kot ekstra deviško oljčno olje (kar naj bi pomenilo, da je enako dobro kot ekstra deviško oljčno olje) lahko uporabljamo tudi za pečenje, dušenje in cvrtje. Moj laični sklep je, da znajo izdelati prav tako dobro oljčno olje kot je deviško in hkrati ima še to prednost, da ga lahko uporabljamo tudi za pečenje, dušenje in cvrtje.

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

29. avg 2006 9:23

Rdkapica, lepo te prosim! Glede na zelo skromno "analizo" na Geiini strani ne moreš kar takole sklepati, da je pa navadno oljčno olje pravzaprav boljše od deviškega! Verjetno se marsikateremu oljarju zdajle kolca! Najbolj pomeben podatek pri oljčnem olju je vsebnost kislin, ki je tipično problematična za "južna" olja, medtem ko naša dosegajo vrednosti, ki so med najboljšimi na svetu. Pravilnik za ekstra deviško olje določa mejo na 0,8% (EU), za ekstra deviško olje z geografsim poreklom slovenske Istre pa je ta meja nižja - 0,5%. Tukaj imaš še pravilnik, če bi hotela vedeti več: http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r05/predpis_PRAV5835.htm Za bolj laično razlago pa sem že zgoraj navedla link, pa ti ga posredujem še enkrat: http://www.oljcno-olje.com/ strelka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti