Oljčno olje

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

23. avg 2006 21:31

Za kokosovo maslo pa še nisem slišala. Super, res hvala za informacijo! Muffsy

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

23. avg 2006 21:33

V Mercatorju bi ga morali imeti. Je pa res zanimiv okus, ki ga pravzaprav sploh ni. Vsak misli (če mu ga predlagam), da na kokos povleče, ampak je res čisto nevtralen. lp,s

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

23. avg 2006 21:49

muffsy če si iz lj je tudi v leclercu, sva ga midva zadnjič kupila...cene pa ne vem...imava vedno preveč robe da bi se potem kaj zapomnila:) p

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

23. avg 2006 21:55

Pri sosedu ga imajo in stane nekaj manj kot 500,00sit. Pri nas je v kuhinji nepogrešljiv! Lp, kobra 1

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

24. avg 2006 7:19

Kako pa je z rastlinsko (svinjsko) mastjo pri visokih temperaturah? Jaz rastlinsko kar precej uporabljam. Spomnim se pa, da ko sem bila še majhna, je mami zmešala rastlinsko in svinjsko mast. Svinjsko je delala iz špeha, ko je bila še topla, vanjo dala rastlinsko, mešala, da se je to stopilo in to smo potem imeli spravljeno v shrambi v eni veliki deži. Nena

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

24. avg 2006 8:12

Za kaj uporabljate kokosovo maslo? Stana je napisala, da za peko, da se hrana lepo hrustljavo zapeče. Torej za cvrenje in praženje? mimika

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

24. avg 2006 9:11

Sama sem olivno olje začela redno uporabljati, ko sem začela hujšati. Prej pa samo občasno - npr. za peko sardelic, tržaško omako,... Kupujem trgovinsko ekstra deviško olje, na žalost pa tudi jaz še nisem probala pravega domačega . Bučno olje pa imamo domače iz Prekmurja. Jaz sem uporabo le-tega zase precej omejila, čeprav se ga ne branim (sploh na fižolovi solati). Doma ga za solate že od nekdaj mešamo s sončničnim oljem. Ali mogoče lahko kdo kaj več napiše tudi o bučnem olju in vplivu na zdravo prehrano? jankica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

24. avg 2006 9:17

Sem ga začela uporabljati šele pred kratkim - kjer je navedena margarina, sem jo enostavno zamenjala s kokosovim maslom. Štih proba so bili mafini - namesto olja kokosovo maslo in namesto sladkorja zgoščeni jabolčni sok. Nihče ni opazil razlike. Kopirano iz članka Sonje Lokar (objavljen v reviji Viva) Deset razlogov, zakaj uživati kokosovo maslo 1. Kokosovo maslo oziroma olje je edina maščoba, ki koristi pri diabetesu; pomaga namreč uravnavati raven sladkorja v krvi in zmanjšuje sekundarne posledice bolezni. Pri prebavi kokosove maščobe je potrebnih manj encimov, torej ne obremenjuje trebušne slinavke. Poleg tega kokosova maščoba dobavlja energijo v celice neposredno in pri tem ne potrebuje inzulina. Dokazano izboljšuje izločanje inzulina in resorpcijo glukoze. Revija Journal of Indian Medical Association poroča, da se je število obolelih za diabetesom močno povečalo hkrati z opuščanjem kokosovih maščob in uvajanjem nenasičenih rastlinskih olj, ki jih oglašujejo kot "zdrave za srce in ožilje". 2. Kokosovo maslo, v nasprotju s prepričanjem, pospešuje presnovo in izgorevanje maščob v celicah ter pomaga zniževati raven holesterola v krvi. 3. Kokosovo maslo odlično celi rane in brazgotine. 4. Kokosovo maslo pomaga premagovati utrujenost. Če celice zaradi presežka nenasičenih rastlinskih olj ne morejo sprejeti dovolj glukoze, to občutimo kot kronično utrujenost. 5. Kokosove maščobe ne redijo. Nasprotno, raziskave kažejo, da maščobne kisline potujejo naravnost v jetra, kjer se pretvarjajo v energijo in se ne nalagajo kot maščoba v tkivih. Kokosovo maslo je ena od redkih maščob, ki spodbuja pospešeno izgorevanje maščob in tako pripomore k hujšanju. 6. Kako močno je protivirusno delovanje kokosovih maščob, potrjujejo tudi raziskave dr. Conrata S. Dayrita Emertiusa, profesorja farmakologije z Univerze na Filipinih. Ob pomoči kokosovih maščob mu je uspelo znižati obremenjenost z virusi pri bolnikih, obolelih za aidsom. 7. Dr. Mary Enig, znana biokemičarka in nutricionistka, poroča o primerih, ko je pri HIV-pozitivnih otrocih prišlo do tega, da so bili po določenem času spet HIV-negativni. Pri prehrani so uporabljali visok odstotek kokosovih maščob, ki so po mnenju te znanstvenice pomagale, da je v telesu nastajalo dovolj monolavrina, za katerega je značilno protivirusno delovanje. 8. Kokosove maščobe so pokazale izredne rezultate tudi pri zdravljenju herpesa, luskavice in glivice kandide. 9. Ali ste prepričani, da v svojem telesu ne gostite zajedavcev? Protozoe, gliste in druge nezaželene organizme "gosti" od 20 do 30 odstotkov ljudi. Če imate psa, kako drugo domačo žival ali dojenčka, ki je še vedno v pleničkah, obstaja precejšnje tveganje, da se bo tudi v vašem telesu naselil kateri od zajedavcev. V Indiji uporabljajo terapijo s suhim kokosom in magnezijevim sulfatom (kot odvajalom), ki v dvanajstih urah spravi iz telesa 90 odstotkov zajedavcev. Zelo dobre rezultate so dosegli tudi pri odpravljanju zajedavcev pri hišnih ljubljenčkih. Redno uživanje kokosovih maščob, bogatih s srednje dolgimi verigami maščobnih kislin, zelo uspešno uničuje zajedavce ali vsaj omejuje njihovo rast. 10. Kokosovo maslo je odlična krema za obraz, a tudi primerno sredstvo za nego stopal, zlasti če imate težave z glivicami. Uporabljajo ga tudi kot regenerativno masko za lase: lase namažete, maslo pustite delovati nekaj ur in ga nato sperete z blagim naravnim šamponom. Vse našteto seveda velja le za hladno stiskane, nerafinirane maščobe. Te boste našli le v peščici naših trgovin z zdravo prehrano. Iskreno upam, da kmalu ne bodo le eksotični delikatesni dodatek v naši prehrani, marveč osnovno živilo, ki nam bo pomagalo urediti marsikatero težavo. Največ nerafiniranega kokosovega olja pridelujejo v deželah, ki si ne bodo mogle privoščiti reklamnih oglasov v medijih − za to bomo morali poskrbeti kar sami, da bodo dobre novice prispele do ljudi, ki jih potrebujejo. Loni Makaroni

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

24. avg 2006 9:36

Zanimivo, Loni!!! Nisem vedela tega. Ognjič

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

24. avg 2006 11:32

Kakšna je sestava kokosovega masla glede nasičenih in nenasičenih maščob? Kako vpliva na ljudi s povišanim holesterolom? Pa še o rafiniranem olju: za vsa olja ne velja več, če je rafinirano, da je manj kvalitetno. Tak primer je ekstra sončnično olje, ki ima znak Varuje zdravje http://www.gea.si/izdelki/gea/olja/ekstra_soncn Presenetilo me je tudi to, da je sestava oljčnega olja http://www.gea.si/izdelki/gea/olja/oljcno.asp in ekstra deviškega oljčnega olja http://www.gea.si/izdelki/gea/olja/ekstra_devis zelo podobna - razlika je v manj kot 1 %. Kje je skrivnost ali zanka?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti