Kremast sladoled

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

22. jul 2006 13:55

Jaz kremaste sadne sladolede pripravljam kar v Ronicovem multipraktiku preprosto kot pasulj. Najprej vržem not zamrznjeno sadje, da ga zmelje v "sneg", potem pa počasi dolivam mleko (ali smetano če ste bolj sladkosnedi je še bolj kremast) in sladkor v prahu po okusu. In je nared kremast za pojest, zelo podoben Verinem semifredu s sadjem. Ali Ilichovemu sladoledu npr. le da je bolj dober. Ves postopek priprave ti vzame 1 min. Anja

Varia  

član od: 3.1.2006

sporočila: 108

23. jul 2006 6:51

Včeraj je en fantič pripravljal sladoled v Tv- oddaji: Na vrtu. Ker je tukaj vprašanje, kako bi nastal sladoled bolj kremast, sem se spomnila besed tega fantiča, ko je sladoled pripravljal. Zmrznjene borovnice je skupaj z sladkorjem stresel v mešalnik in na koncu dodal še narezano banano.Pri tem je komentiral: " Da bo sladoled bolj kremast, dodamo banano." Sladoled je v skledici prelil z čokolado in okrasil z smetano. Toliko samo, mimogrede, ker sem zasledila vprašanje, o kremastem sladoledu. Mogoče bo pa še kdo tako pripravil sladoled danes. Vremenarji so nam napovedali vroč dan. Varia

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

23. jul 2006 10:38

Kadar delam sladoled iz zmrznjenega sadja, ga prav tako delam v Ronikovem robotu in zelo pogosto ga delam ravno iz borovnic.Ker ko je sezona borovnic si jih kar jekaj kg zmrznem. Kremasto konsistenco dosežem tudi z bananami, samo da jih ne dam na koncu,ker mi na tak način vedno ostane kak košček banane cel. Najprej zmiksam koščke zmrznjene banane, potem dodam zmrznjene borovnice in malo malin ali malo limoninega soka in to miksam tako dolgo, da je masa enakomerno nadrobljena. Potem dodam malo tekočine, toliko da poveže. Ker običajno sladkam s tekočimi sirupi(javorjev, agavin), ne potrebujem drugih tekočin, mogoče malo tekoče smetane. Kdor pa uporablja običajni sladkor, pa naj posipa zmrznjeno sadjes sladkorjem, potem naj vse dodobra zmiksa in šele nato doda neko tekočino. Bodisi mleko, smetano, pomarančni sok, karkoli paše k osnovnemu okusu. To je krasen sladoled, okusen in zelo zdrav.Edina napaka je v tem, da je le za zvečer, ko ne greste več nikamor, saj postanejo zobje in ustnice popolnoma plave;)). Predvsem pa zelooo hitro pripravlen. Na ta način narejen je tudi zelo dober marelični sladoled.Ta je pa tudi za čez dan. Vendar za to vrsto sladoleda potrebujete mikser, ki lahko drobi led.Včasih je bil to samo Ronic, zdaj pa jih je verjetno že več. Delam pa tudi v aparatu za sladoled, ta vseeno pride bolj rahel. Aki

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

24. jul 2006 9:18

Tamči, recept za osnovni semifredo sem že poslala, je na začetku tega foruma, recept za čokoladni sorbet je pa na forumu lučke, se mi zdi:) Za figov semifredo vzamem samo že eno pakungo suhih fig (250 g), jih nasekljam v multipraktiku, dodam 2-3 velike žlice medu in to dvoje še malo nasekljam, potem pa dam to in še 8-9 velikih svežih fig (cca 1 kg), narezanih na manjše koščke (cca 1cm x 1cm x 1cm ali manjši) zraven k semifredu in zelo narahlo premešam, da se porazdeli. Za višnjev sorbet sem naredila sladkorni sirup (sladkor + voda) iz 4 dl vosde in 200 g sldkorja. Vanj vmešaš sadje (lahko v vročega ali v hladnega, v tem primeru se bo obdržalo več vitaminov, bojo pa malo trši koščki), v mojem primeru višnje, cca 150g izkoščičenih višenj, jaz sem jih dala nekaj takega... To samo vliješ v modelčke ali v plastično posodo, ki se dobro zapre in to je to:) Še čokoladni semifredo z mascarponejem, ne? 3 rumenjake penasto zmiksaš s 60 g sladkorja, lahko nad soparo, da pomoriš razne salmonelice:), dodaj 200 g mascarponeja (jaz vzamem od Škofjeloških mlekaren, mi je bolj všeč za sladkarije, ker je manj slan in nima tako intenzivnega okusa, italjanski je meni preveč močen), nastrgano lupinico ene limone (po možnosti daj svežo ali zmrznjeno lupinico, ne suhe, v sladoledih suha ne dela tako dobro) in eno stekleničko Etolovega vanilijevega ekstrakta (pride ravno ena cela žlica). če boš dala kak drug vanilijev ekstrakt, ki ni temno rjave barve, zaradi mene lahko, ne bo pa enako dobro, ker samo temno rjavi so naravni, rumeni so umetna vanilijeva aroma. Zmiksaj, da se poveže, ne pa preveč. V drugi posodi stepi sneg in mu vmešaj 65 g sladkorja, da se naredi lepši sneg (bolj vzdržljiv) in zmešaj jajčno-mascarponejevo zmes skupaj. POtem polovico te zmesi nadevaj do polovice v modelčke, ki si jih obložila s kako folijo, drugi polovici mase pa vmešaj 50 g nastrgane čokolade (vzemi dobro čokolado, je ne rabiš veliko, pa se splača:) boljša je kaka dobra jedilna Gorenjka, ki jo sama nastrgaš kot pa čokolade v prahu - če si pa v stiski s časom, pa seveda tudi tisto ni slabo:) Napolniš modelčke do konca in daš zamrznit. Bo v redu? Tale je všeč fantom, po mojih izkušnjah:) Pa lepo zgleda, ko daš vsakemu svoj semifredo, zvrnjen iz modelčka (maš recimo toliko modelčkov kot ljudi...) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

24. jul 2006 9:25

varia in aki imata prav glede banane, pomaga, da se ne delajo preveliki kristali, zaradi vsebnosti sladkorjev in maščob:) anja in aki, tak sladoled naredim jaz kar v shakerju:) da ne bo kdo mislili, da je za to treba met celega robotka:) Tak sladoled je fajn za na hitro, ampak ga je treba takoj pojest, ker če ga daš zmrznit, pride pa trd ko kamen... Ga je treba dolgo tajat in ni premeren za oblikovanje kepic in delanje kup... Razen takoj v zelo ohlajene kozarce. Pa mleko mora bit nujno iz hladilnika. Veri

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

24. jul 2006 18:48

Ja Veri, ta je super za na hitro in če si zaželiš sredi zime borovničev ali marelični sladoled. Jaz sem se zaradi izogibanja maščobam vrgla na sorbete, pa pravzaprav so mi tudi najbolj všeč, najboljši pa mi je limonin..Mojim pa naredim tistega čokoladnega in vanilijevega z jajci. Ampak ravno danes me je moj simac pustil na cedilul. Sem res žalostna. Nikjer ne najdem servisne knjižice,zato te prosim če mi lahko pogledaš kje je najbližji servis. Sicer nisem ziher, če se ga sploh splača popravljat .Se mi prav nič ne da čez mejo letat. No, zdaj bom nekaj časa kar na robotka vezana. Je pa pravi užitek brat tvoje poste z recepti raznoraznih sort sladoledov. Lep pozdrav Aki

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. jul 2006 9:20

aki, res je:) samo mareličnega bi jaz težko naredila... kaj ti zamrzneš marelice zdaj za pozimi ali jih kje kupiš zamrznjene? Jaz jih težko zamrznem do zime, ker imam premali zmrzovalnikn (92l), že sladoeldi grejo komaj not... pa juhice za cucka, pa še kaki njoki, zamrznjena zelenjava in sadje, ki je pač itak nujno... Potem pa zmanjka... aki, ali ne smeš maščob zaradi zdravja ali zaradi "nečimrnosti"? Sorbeti so res fajn, pa še vse prijateljice, ki v teh poletnih dneh "veselo" hujšajo, so vesele, da lahko vseeno pridejo na sladoled:) Očetu so tudi najbolj všeč, bratec je pa bolj za klasične variante:) Jajca, smetana,... Za Simac bom doma poiskala knjižico in pogledala - samo povej, kje si, če si bližje italiji ali avstriji... Mogoče jih najdeš tudi na netu, sem nekaj gledala, samo ne vem, če je pravo... Hvala za pohvale no, če bo dovolj podpisov (za zdaj ima 4, a ne?;)), se bom pa res še spravila pisat knjigo Veri

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

25. jul 2006 15:02

Tudi jaz nimam velik zmrzovalnik, samo 3 predale, koliko je pa to v litrih pa niti ne vem. Ampak kot velikemu ljubitelju sadja ima seveda sadje prednost.Trenutno imam kake 10 kg borovnic, tako da sem komaj našla prostor še za 3 kg marelic.Imam eno gospo ,ki nabira borovnice in me pokliče takoj ko pride iz hoste, tako da so res sveže in pol jih vzamem mal več.To delam že kar nekaj let in ugotavljam, da se mi je vid res izboljšal, oz. se mi ne slabša, tako da mi ni tako zelo žal tistega denarja.Včasih zmrznem še kilo do dve malin, pol se pa že neha, ker nekaj prostora mora bit pa tudi za še kaj drugega;)) Kadar slučajno zmanjka sezonskega sadja, pridejo prav zaloge v zmrzovalniku, pa seveda za lušt. Sem pred leti imela visok holesterol in trigliceride in to uspešno reguliram s prehrano.Zato si skušam narediti kremast sladoled brez smetane ,brez jajc pa zato, ker sem alergična.Pol je edina varianta da si delam sladolede sama. Ravno pri sladoledih se mi zdi , če hočeš naredit kremastega, gre pa kar veliko smetane not in če imaš sladoled za samostoen obrok,kot jaz, namesto večerje recimo, bi bla količina zaužite smetane kar hitro previsoka.Na srečo imam sadne sladolede raje od čokolade in vanilije in sorbeti so prav super.Moj najljubši pa je , tja pa gre tudi smetana. Včarih curknem malo smetane samo zato, ker se betakaroten menda topi v maščobah in ga telo tako lažje absorbira. Sem probala eno varianto z gustinom( za kerkrat kepco čokoladnega), ampak nisem prišla do zadovoljivega rezultata, zdaj se mi je pa itak strojček pokvaril, tako da je z eksperimenti za nekaj časa konec. Za moje pa seveda klasika(jajca, smetana..) Kar se tiče servisa, sem iz Ljubljane, tako da kaj vem kam bi blo bolš? Knjigo pa kar napiš, pa ne eno, saj sladoleni niso tvoja edina strast. So še testenine in še marsikaj. Aki P.s.: tvoje prijateljice imajo pa srečo Sporočilo je spremenil(a) aki dne 25. jul 2006 15:04:39

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

25. jul 2006 15:15

Aki, a mi zaupaš recept za svoj limona sorbet??? Zveni mamljivo, še posebej v teh vročih dneh paše nekaj bolj kislega, osvežujočega. Veri, pravkar mažem borovničevega "fredija"... MMMMM!!! Hvala ti! Slastnožanski je!!! Malo izven teme, pa vendar: Aki, a borovnice pomagajo pri vidu? Meni dioptrija raste iz leta v leto, v zadnjem letu sem "napredovala" za kar 2 plusa. Tamči

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

25. jul 2006 15:58

Hvala za pohvale no, če bo dovolj podpisov (za zdaj ima 4, a ne?;)), se bom pa res še spravila pisat knjigo Veri Joj,Veri,jaz te občudujem...tako mlada (to sem videla ko si plezala na drevo v peklu...pa tako dobre spečeš...vedno si polna idej in nasvetov... čimprej napiši knjigo,že šparam prostor na polici Vesna Leben

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti