Borovnice

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

5. jul 2006 9:31

lidka je napisal/a:
In Jernej, ni vandalskih posameznikov, ker so svetle izjeme tisti, ki vejo, kaj se v hosti sem in kaj ne, pa tisti, ki vejo, kaj je kultura in bonton...
Lidka, samo to nima veze s hosto. Enako je tudi v mestu. Nisi prišla pogledati kakšno so uglajeni maturanti - ki pač niso neki primitivci, ne - pustilin po koncu parade plesa? Tega niso kazali po TV, ampak ker tu blizu živim... Bi lahko rekel, da nihče ni nič pospravil v koš, ampak je vsak vse odvrgel na tla. Ker pločnika se ni niti videlo... Skratka, itak da so svetle izjeme tisti, ki niso podivjani v tem sistemu... Začne se pa že v OŠ, ko mulc reče učitelju: saj mi nič ne moreš... Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

5. jul 2006 9:41

Jade, se strinjam s tabo. Na žalost so tisti, na katere letije te besede, že nekaj ur v gmajni in veselo smukajo borovnice ter lomijo praprot. Meni je liter borovnic nabral oče v svojem gozdu in rekel, da so ljudje prekmalu navalili nanje. Ker še niso vse dozorele, so pač obrali večji okoliš in je več pomendranega. Saj ne rečem, da so vsi nabiralci brezbrižni in nekulturni, toda tudi taki se najdejo. Sama letos še nisem imela časa nabirat, se pa ob nabiranju borovnic za lastne potrebe prav lepo sprostim in uživam ob prijetnih vonjavah. Nekaj jih je pa itak treba takoj poskusit, pa čeprav si potem ves vijoličast. jankica

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

5. jul 2006 9:42

jade: nič. samo kaj misliš kako se bo sinko, ko odraste obnašal v gozdu (ali na cesti ali kje drugje)? Kar se Janezek nauči, Janez zna, so včasih rekli. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. jul 2006 9:59

Vem, Jernej, s tem se strinjam... Vse je vzgoja... Se smomnim, kako je naš fotr težil; ne vpij, ne galami, ker so drugi okorg nas... Ne delaj tega, ker je od nekoga drugega. Celo otroštvo sem imela polno glavo nekaih razlaganj zakaj ne, zakaj se ljudje slabo počutijo, če se grdo obnašam.... Sestra se tudi spomni in odnesli sva nekaj od tega. V Ljubljani pa tudi vem kako je, horde podivjanih maturantov... Delam v centru mesta, pa vidim vse to. Študentski štrajk, pa so vsi podivjani, zadeti in nažgani. Zadnjič sem bila na koncertu na Stadionu, v dno srca so se mi zasmilili stanovalci tam blizu... Ker je vse poscano, pokozlano, skratka, nepopisno... Pa da ne boš mislil, sem pri nas enkrat skoraj zbila eno mamco, ki je šla lulat direkt na cesto. Jaz pa z avtom v hrib, me je skoraj kap. Mislim, če te že lulat, greš lahko vsaj ZA cesto, ne nanjo, halo? Pa letos spet enega ata, ki je svojega komaj pospravil, ker je tudi scal na cesto... Spet, relaksacija v naravi, ha? Sem pa včeraj razmišljala... Vsak, ki bi hotel nabrati kostanj, bi si lahko kupil hektar gozda. Ali pa če bi nabiral borovnice. Bi se pač odpovedal enemu boljšemu avtomobilu, pa bi imel relaks, svež zrak, skrbel bi za gozd, da bi malo cenil delo drugih... Potem naj mu pa kdo to pobere??? Kaj bo rekel, kar dajte, saj pade na tla, pa lahko... Pa še cene gozda bi varirale, kjer je več kostanja, borovnic, bi bil občutno dražji, tko kot za zidalne parcele? Hecno, verjetno nihče na to tudi pomisli ne... V praksi se to ne bi nikoli naredilo, vem. Ampak če bi kdo tako zelo želel gozd, ga lahko kupi, morda celo vzame v najem? Ampak a ni fino, živeti v urbanem okolju, imeti vse na dosegu roke, za vikend pa se brezglavo sprehodit nekje izven mesta, pobrat kar ti pade na pot, ali pa se celo malce potrudit za to, da TI pade na pot... Nobenih stroškov, nobenega dela...

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

5. jul 2006 10:02

Če kje naletite na te horde ljudi, jih pošljite v naš vinograd, so mladice za potaknit....potem pa naj še zraven v hosti borovnice iščejo...pa bodo vsi tisti klopi nanje zlezli...in potem bom jaz lahko brez skrbi jeseni nabirala kostanj..., seveda v domači hosti Ognjič

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

5. jul 2006 10:03

Lidka, ampak verjemi. Eni res nimajo denarja. Še za lastno garsonijero ne, kaj šele za hekrat gozda... Eni se ne morejo odpovedati boljšemau avtu, ker ga nimajo. Nimajo vsi toliko, da se lahko odpovedo veš. Nekateri živijo iz dneva v dan. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. jul 2006 10:29

To da bi vsak "ljubitelj" gozda, kupil 1 ha gozda bi ne imelo nobenega smisla. Problem slo gozdov je ravno razdrobljeno lastništvo. 3/4 slo gozdov je v privatni lasti, od tega polovico v lasti nekmetov. To je problem. Večina teh ljudi niti ne ve, kje je njihov gozd. In tudi če ve, nima niti znanja niti potrebe po gospodarjenju z gozdom. Da b pa najeli firmo, pa se jim ne zdi potrebno, saj zakona o smotrnem gospodarjenju (zatiranju lubadarja) pač nihče ne izvaja, kaj šele sankcionira. Drugi problem je potem, da niti večji lastniki ne kurijo več drv, kar je povezano s poceni kurilnim oljem v preteklem desetleju in z miselnostjo, da si staromoden, če kuriš drva. Z višjimi cenami olja in plina se bo tudi to uredilo. Lani na obrtnem sejmu v Celju in potem na sejmu Dom v LJ so bile samo še peči na biomaso... Če bo država pametno spodbujala rabo biomase, potem bodo kmalu gozdovi bolj počiščeni. Trenutno je marsikje grozljivka. Udin boršt (S od Kranja) je bil nekoč poln borovnic (ko je ravno tema borovnice), danes jih je mnogo manj. Podrto drevje od vetroloma 1984 še vedno leži po tleh. 3. problem je cena. Od osamosvojitve dalje je cena lesa neprestano padala, saj je vključevanje v mednarodne gospodarske tokove naredilo svoje... 4. problem je kakovost slovenskega lesa. Tako čislana prebiralna sečnja je sicer dobra za preprečevanje erozije, je pa izjemno slaba za kakovost lesa. Pa smo spet pri denarju, ki je sveta vladar... Da se vrnem k izhodišču. Manjka nam kulturnega in zrelega odnosa do okolja, v katerem živimo. mimika

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

5. jul 2006 10:37

mimika je napisal/a:
Manjka nam kulturnega in zrelega odnosa do okolja, v katerem živimo. mimika
Točno to, pa naj bo na podeželju ali pa v mestu. Najbolj žalostno pa je, da je vsak trenutek slabše, kot da nihče več nima občutka ne za soljudi ne za naravo. Smo pa spet zašli iz teme in najboljše da odpremo za ceno borovnic novo. lp, Marija

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. jul 2006 11:13

No, jaz mislim, da tudi na deželi živijo taki, ki živijo iz dneva v dan, ki trdo delajo in obdelujejo zemljo, tko da... In ti se ne hodijo relaksirat v tuje hoste. In ne mi govorit, da so otroci, ki se ganjajo s kroskami ali štirikolesniki po gozdovih, kje pa drugje, saj ga na urbanem ne bojo poslušali s tem nažiganjem, otroci kakih socialnih problemov. Sicer pa je v naši državi tako, kupit, kupit vse... Dober avto, počitnice, samo da je... Jaz sem hotla samo povedat, da če bi vsak nabiral v svojem gozdu, bi že vedel, kako je. Tko pa ko greš enkrat na teden mal na sprehod, te pač ne briga, od koga je, in kako boš za sabo pustil... Pri nas ravno zaradi tega NE marajo obiskovalcev. Po debatah, ki se razvijajo tu pri meni v službi, tudi drugod ne. Je zgleda povsod enako...

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

5. jul 2006 12:15

Tud jaz ne maram, da kdo lomasti po moji hosti. Problem je v tem, da se ne morem odločiti, ali bi kupila puško ali psa, ali pa oboje. Do takrat ... Dolores

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti