Borovnice

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

4. jul 2006 21:38

Ah, dajte no...ne se tako razburjat, s tem škodite samemu sebi! Men se zdi, da če se nekomu da vstat ob 5h zjutraj, da gre nabirat borovnice ( te male stvarce, ki jih je treba en cajt nabirat, da sploh lahk daš parkrat v usta ) in pa gobe ( k bi jst osebno rabla lupo, da b kako najdla ), potem pravm: vsaka mu čast!!! Vsak ma svoj hobi, pa če z njim še kaj zasluži, še toliko bolje. Sem par dni nazaj prvič po 15 letih spet nabirala borovnice in je blo prov luštn, čeprav se mi niti sanja ne, čigava je bla hosta. Prej sm pa rade volje dala enga prešerna al pa dva za 1 liter, ker se mi tud slučajn ni dal jih nabirat in si uničevat križa, ki je že tako bolj v slabem stanju. Toliko... jessy6

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 22:41

Ja jessy6, to je pa razmišljanje iz prejšnjega sistema. Prav dobro se spomnim (tolk sem pa star!), kako smo cenili tiste požrtvovalne ženičke, da se jim je le dalo nabirati, saj borovnice daleč od tega, da same padejo. In smo jih ta leni včasih potem kupili, če pa so se nam zdele drage, smo sami nabirali in smo hitro videli, da je en liter gozdnih boronic kar precej dela... Skratka, če se ti je dalo nabirati, si bil junak Danes so pa ti ljudje skoraj največji tatovi, ki po tujih gozdovih kradejo. Včasih je bilo važno, da je nekdo pobral boroničke, danes lahko tudi odpadejo, da se le ve čigava last so. Mimogrede, a srne so tudi last tistega, v katerem gozdu se nahajajo? Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

valery2  

član od: 8.6.2006

sporočila: 34

4. jul 2006 23:04

Lijana, veš nikdar nisem živela v mestu pa tudi na kmetiji ne. Vsa leta v istem kraju in zato kar dobro vem v čem je problem.Zanima me samo kolikšni delež bi radi nekateri.Ali bi potem sploh imeli mi od koga kupovat borovnice? Bi bila še kakšna računica ,ali pa bi jih plačevali po 2000 za kg? Seveda ne smem metati vseh v isti koš. Se jim opravičujem!!! V vednost: letos kupila 1L Nabrala pa enkrat direktno v želodec. Žalostno je to , da se tudi po gozdovih povsod ne smeš sprehajat.Sploh če nisi deležen njihovih vonjav. To je pa tudi vstopnica za v gozd. Vsaj pri nas je tako. Lep pozdrav valery2

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. jul 2006 7:45

Sicer pa po gozdovih OBSTAJAJO turistične peš poti, trim steze, skratka... Vse polno je tega. Jaz tudi na Pohorju recimo hodim po določenih sprehajalnih stezah, pa še strah me ni, da bi se kaj zgubila... Jernej, kakor vzameš. Jaz pa sem hotela povedat, ko si omenil da v ZDA nekdo lahko preži s puško nate, če se pač sprehajaš po njegovi zemlji. Pri nas pa je še mislenost takšna, da vse lahko, in tudi od lastnikov gozdov in travnikov, da jim nič ne morejo... Jaz pač povem, akko je pri naši mami, kako je ona vedno jezna, ker ji uni, ki ob petih zjutraj vstanjeo, samovoljno naredijo trim stezo direkt čez travnik. Ki ga je potem težko kositi. Kar pa morda ti samovoljneži sploh ne vejo, da je treba kositi, pa morda še tega ne, da krave jejo seno??? Pa se naša mama krega, pa jih odganja, vsako leto je ob pol sadja, ker ljudje tudi tega ne vejo, da se ga lahko uporabi za žganjekuho... In kako naj vemo, kdo ne bo uničeval? Kdo ne bo smetil po gozdu? In še vedno trdim, da je katastrofalno, da v svojem lastnem gozdu ne prideš do kostanja. Ker ga nekateri pobirajo že ob štirih zjutraj, potem pa RAZDAJAJO celi žlahti. Pa smo spet tam, ko ga niti ni treba prodat. Je pa poanta tokrat v tem, kolikšne količine česa se odnese ven.... O tem pa govori tudi Atina... In moj oče gre v naš gozd, ki je ogromen, vsakih nekaj let smrekam odsekat kakšno vejo, da jih vseh ne posekajo, ker bi nekateri radi imeli krasen božič ob naravni smrekci... Uh, natur je boljša od umetne... Ne vejo pa, koliko časa raste, da je tako lepa in velika, da je ravno pravšnja za v dnevno sobo. Za en teden, 14 dni...?

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

5. jul 2006 8:02

Zato pa sem jaz za umetne smrekice, ki so vsekakor 1000x lepše od naravnih (vsaj zame). Pa še odpadlih iglic ni treba pospravljat . Lep dan in veliko se smejte

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. jul 2006 8:14

Smo v službi odprle debato, kmetje in lastniki gozdov se povsod pritožujejo. Sodelavka je rekla ( Bizeljsko), da jim Hrvatje vse iz gozdov v žakljih odvlečejo, od gob do sadežev... Sicer pa to kaže na KULTURO obiskovalcev gozda. Če bi se sprehajali po poteh, ki pa v gozdovih SO, tudi škode ne bi bilo takšne...

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

5. jul 2006 8:57

jade: Ljudje so taki in drugačni, ne krivi vseh za tisto, kar naredijo vandalski posamezniki. To z borovnicami pa očitno ni potem malo k pokojnini starih mamk, kot je bilo, ampak je postal cel biznis ;-( Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. jul 2006 9:00

Jade,

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. jul 2006 9:25

In Jernej, ni vandalskih posameznikov, ker so svetle izjeme tisti, ki vejo, kaj se v hosti sem in kaj ne, pa tisti, ki vejo, kaj je kultura in bonton...

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

5. jul 2006 9:28

lidka je napisal/a:
Sicer pa po gozdovih OBSTAJAJO turistične peš poti, trim steze, skratka... Vse polno je tega. Jaz tudi na Pohorju recimo hodim po določenih sprehajalnih stezah, pa še strah me ni, da bi se kaj zgubila... Jernej, kakor vzameš. Jaz pa sem hotela povedat, ko si omenil da v ZDA nekdo lahko preži s puško nate, če se pač sprehajaš po njegovi zemlji. Pri nas pa je še mislenost takšna, da vse lahko, in tudi od lastnikov gozdov in travnikov, da jim nič ne morejo...
Čudi me, toliko privatnih gozdov, pa kamor sem jaz prišel, vse neke odpadle veje, vse zaraščeno, divje. Pa kje so ti lepi, urejeni gozdovi? In če imajo le lastniki gozda pravico do sadežev, prav. Ampak to pomeni, da lahko lastnik potem pobere 200 kil borovnic. Veš kaj bi bilo potem treba? Da bi ti popisovalci, ki bodo ugotavljali, ali imam sončno ali senčno stanovanje (verjetno pa ne tega, da je vroče, ker je pod streho in nima dobre izolacije) zaradi davkov tudi popisali hoste. Toliko in toliko jurčkov tam raste, pa toliko borovnic, pa vsega. Pa naj obdavčijo še sadeže. Lidka, pri nas je pač druga skrajnost kot v ZDA, nobena skrajnost pa ni dobra. Pri nas če ti lopov spleza čez ograjo in ga napade tvoj pes, te lahko celo toži. Druga skrajnost je pa ta, da bodo zdaj kmetje s puško streljali na izletnike, medtem ko pravi kriminalci toliko časa se pritožujejo, da so na koncu oproščeni. Zame pač ni vsak kriminal enak Bi pa prašičje ljudi poslal na kakšno prisilno delo, da čistijo za drugimi ;-) Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti