Peka, čripnja, zvon

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

tema odprta - 13. jun 2006 20:19 | ogledi: 26.796 | odgovori: 17

Potrebujem pomoč. Z dragim sva končno končala roštilj na morju (no ja, majka še dimnik). Že dva tedna zbiram recepte in navodila za pečenje rib, kruha in ostalih dobrot pod peko, peke pa še sploh kupila nisem. Mi lahko svetujete? Vem že za Neckermannovo ponudbo bosanske peke in merkurjevo zadevo, ki tudi ni poceni. Pred časom je nekdo na kulinariki kupil samo zvon za 5 jurjev pa ne vem, kje. Prednost bi dala lončeni peki ali samo zvonu. Mi lahko pomagate? Vesela bom tudi vaših izkušenj, čeprav je bila ta tema že enkrat odprta.

lp, župca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

13. jun 2006 20:34

Sama imam bakreno posodo, železno stojalo (za vsak primer) in železni pokrov s nekaj cm širokim kovinskim obročem, da zadrži pepel in žerjavico, ko obložim pokrov. Nabavila sem v Bosni, kje pa drugje, tako ročno "klepano", kot jo imajo domačini (na tržnici v Jablanici). Sem pa videla tudi litoželezne, v Merkurju, a nimam nikakršnih izkušenj s to vrsto posode ne s katero drugo, tako niti z lončeno ne. Od vsega, kar sem doslej poskusila, mi je tale bosanska reč (sać rečejo oni) najbolj pri srcu za pripravo hrane pod žerjavico. Mamamia mamamia

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

13. jun 2006 20:56

po mojem glej, da bo litoželezen, robusten. in če hočeš dobro stvar, jo moraš tudi plačati. jaz imam tako peko doma, je litoželezna, uporabim jo mogoče 1x na leto, ker zahteva precej priprave, z žarjavico in ostalim. kupila sem jo pri nas, ni pa bila poceni. pppp

pouhek  

član od: 24.8.2005

sporočila: 273

13. jun 2006 21:55

Hi, iz izkušenj ,ti predlagam litoželezno ispod peke.Bosanski "sač je kovano železo in spodnji del se zna zvijati na žerjavici > kjer ni sokov se žge. Merkur ponuja gusnato peko premer 480mm za 19.000,00 . Notranji del pokrova in tepsije je emajliran > ni problema z rjo.Slaba lasnost te peke je teža.Verjami, da brez moža ne boš sama dvignila pokrova,ko bo treba obrniti meso in še to iz vroče žerjavice.Razen , če ne gvihtaš.V peki 480mm je prostora za polovico jagenjčka ali kozlička,da boš imelalažjo predstavo kakšno velikosti iskati. Cene: - kovani sač , premer 450mm = 25 EUR (uvoznik je v Slo, ampak je cena x4 ) TOMDAR d.o.o. Vranački put b.b. BiH - 71260 Kreševo tel.: +387/30/806-160 -litoželezna ispod peke premer 330mm = 244 Hrk premer 400mm = 300 Hrk LIMARIJA SEBASTIJAN Plješevička 6 HR - Bestovje (blizu Samobor-ja) tel.: +385/ 1/ 337-19-42 -Litoželezna premer 480mm = 350 Hrk + PDV MIV d.o.o. Gospodarska 31 HR - Varaždin tel.: +385/42/290-100(131) ga.Macič Informacije glede cene znajo biti zastarele, saj je že nekaj časa od ... Lp > siba Ps: prisegam na žar in ,če le je dovolj kandidatov, obrnem celega na žaru. Ispod peke je le nadomestilo za žar.Vsaj zame.

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

14. jun 2006 1:09

" SIBA ",se strinjam s tabo, da je žar zakon, ma tudi ispod peke pripravljena jed je za prste polizat - res pa je, (vsaj zame) boljša litoželezna in glinasta kjer se zelo enakomerno speče meso, lignji, hobotnica, školjke, krompir,zelenjava.....Tudi potico sem že pekla pod peko in je bila fantastična.Takšen starinski način priprave jedi je zelo zanimiva in okusna kulinarična ponudba. Peka, sač ali cripnja (samo za glinasti pokrov), je ostala iz časa Ilirov; takratni prebivalci dinarskega področja niso nikoli sprejeli rimsko krušno peč temveč so pekli kruh in tudi drugo hrano, divjačino, drobnico ipd. pod peko, pod pokrovom ovalne oblike narejenim iz gline. Kasneje se je uveljavil kovinski pokrov, ki je bolj odporen in se ni razbil, kot je bilo to pogosto z glenasto peko. Najprej so pekli neposredno na ploščatih kamnih na dnu ognjišča, kasneje pa so za to uporabljali okrogle glinene, ali kovinske posode z dvignjenim robom. Tako pripravljena hrana je sočna in srka vse sokove in vonje ter je bila in je še, izvrstna in zdrava hrana. Obstajata dve vrsti pek: - kovinska, izdelana iz ročno kovane pločevine V principu je boljša glinena, vendar je bolj občutljiva za udarce, toda tudi jedi, pripravljene pod pločevinasto peko so izvrstne. In kaj lahko pečeš v posodi pod peko? Takorekoč vse! ribe, krompir, zelenjavo, vse vrste mesa .. Hrana, pripravljena na ta način je izredno okusna, sočna in sploh in oh! Priprava jedi pod peko je naslednja: na ravni površini (najbolje je, da je to beton, ravna skala, še najbolje pa, da je to šamotna podloga), malo večji od obsega peke, zakuriš kar precejšen ogenj (denimo, da je kupček lesa visok 50 cm). Najboljše gorivo so suhe korenine ali veje od vinske trte, dober pa je tudi vsak drug suh in kalorično bogat les. Nad ogenj obesiš na kovinsko verigo pripeto peko, da se med gorenjem dobro ogreje. Ko nastane žerjavica, jo razgrneš in na podlago položiš (okroglo) posodo s pripravljeno hrano ali pa vmesen kruh. Peko položiš na posodo (na kruh) in jo (peko) prekriješ z žerjavico. Po približno 1/2 ure je jed pripravljena. In to kakšna jed !!! Priprava žara za peko je naslednja: - pripravimo ognjišče, da bo kurjenje varno saj potrebujemo kar precej žerjavice, zraven postavimo vedro ali dva vode za primer, če nam bo ogenj ušel; ob močnejšem vetru na odprtem ognjišču NE KURIMO! - pravočasno naberemo dovolj kurjave, drobnega suhega dračja, debelejših vej, storžev in drugega lesa, ga nalomimo na ustrezne kose in ločimo drobno kurjavo od debelejše; potrebovali bomo tudi pol vreče pripravljenega oglja, ki ga na zadnje naložimo na že pripravljeno žerjavico iz vej; - zakurimo šele, ko se dogovorimo za želeni čas kosila oz. večerje! Določimo čas, ko moramo začeti pripravljati žar; na prvi pogled nič zahtevnega a vendar se lahko zgodi, da bo žar pripravljen, »peka« pa ne in bomo imeli težave, saj bo potrebno dodatno pripraviti žar; HOBOTNICA : - izračun ure, ko moramo zakuriti ogenj je naslednji: določimo želeno uro kosila oz. večerje, npr. 19.00 ura, kar pomeni, da moramo zakuriti ogenj dve (2) uri prej, to je ob 17.00 uri; do 18 ure bomo delali žar, ob 18 uri bomo postavili peko v žar, sama peka pa bo traja od 50 do 60 minut, glede na velikost hobotnice; večja je hobotnica bližje 60 minutam bo čas peke; - vsaj 30 minut pred predvidenim začetkom peke postavimo ob ogenj tudi sač in obroč za žerjavico, da se bo ogrel na potrebno temperaturo (v našem primeru ob 18.30 uri, lahko pa tudi tikk predno zakurimo ogenj); - pomembno je, da imamo posodo s hrano pripravljeno vsaj 10 minut pred žarom, to je ob 17.50, da bomo lahko na miru pripravili žerjavico, postavili peko in jo prekrili z žarom ter pričeli peko ob 18.00 uri; PEKA - ko je žerjavica pripravljena, k ognjišču prinesemo posodo s hobotnico in zelenjavo, žerjavico odgrnemo na stran, pripravimo potreben prostor za posodo in jo postavimo nanj; dodatno odstranimo žerjavico v širini kroga sača, ki je običajno kar nekaj širši in mora lepo naleči na očiščeno površino kurišča; - vzdignemo sač z roba kurišča – ne z roko temveč z železno lopatko za žerjavico, ki je v kompletu – in ga poveznemo čez posodo s hrano; po potrebi še enkrat odstranimo odvečno žerjavico in sač dvakrat, trikrat zasukamo, tako da se lepo uleže na podlago; pazimo, da ne dvigujemo pepel; - na sač postavimo obroč (drži žerjavico na okroglem zgornjem delu sača) in ga prekrijemo z žerjavico najprej pod obročem in nato nad njim, tako da bo ves sač pod žerjavico; - peka se je začela, zato pogledamo na uro in pustimo peko 50 – 60 minut v žerjavici glede na velikost hobotnice; peko s hobotnico ne odpiramo saj obračanje ni potrebno, za razliko od debelejših kosov mesa, npr kosa jagnjetine, teletine ipd.; - ko mine čas, ki smo ga določili za peko 50 – 60 minut, žerjavico odstranimo s sača in jo odrinemo na stran kurišča, previdno z lopatko dvignemo sač in preverimo ali je hobotnica in krompir dovolj pečen; če ni, potem nadaljujemo s peko še nekaj minut, npr. 10 minut in ponovno odkrijemo sač; - sedaj je na vrsti verjetno najtežje opravilo, saj moramo dvigniti in prenesti vročo posodo od razbeljenega ognjišča do mize; to prepustimo močnejši in »odločni« ter spretni osebi, ki naj posodo prime z dvema večjima krpama namočenima v vodo; posodo je potrebno hitro dvigniti iz ognjišča in jo prestaviti na bližnje pripravljeno mesto ali kar na tla ob ognjišču in nato v miru odnesti na pripravljen lesen ali kamnit podstavek na mizi; POZOR! LAHKO SE MOČNO OPEČEMO! - Po vraži je potrebno sedaj nazdraviti uspešni peki in pojedina se lahko začne – UŽITEK Pa DOBER TEK VSEM ljubiteljem ISPOD PEKE! Do 20.leta jej kolikor moreš;do 50.samo toliko koliko moraš,po 50.letu pa jej kar se da malo...

xsara  

član od: 28.7.2004

sporočila: 173

14. jun 2006 7:47

Župca kakšen kamin sta delala oz iz kakšne opeke (slika?) jaz ga tudi čakam na terasi pred hišo pa ne morem koruznika prepričat, da bi se ga sama lotila pozidat

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

14. jun 2006 8:36

Župca - najbolje, da greš v soboto na sejem v Samobor. saj veš, da imajo tam svašta. Moj kolega ga je kupil tam. Tina

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8700

14. jun 2006 8:45

Škarpina, čestitam, krasno si opisala postopek. Tvoje navodilo bom sprintala, bo prav prišlo, če bom kdaj imela prostor za peko. Pozdravček!

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

14. jun 2006 11:45

dragička, ne bo ti žal,ker se da pripraviti mali milijon jedi pod peko in ti povem,da sem delala že vse sorte stvari od kakršnegakoli mesa s krompirjem, mehkužcev, školjk, škampov, zelenjave, pa do kruha, potice, zavitkov (sirov je odličen)..., skratka to je specialiteta na morju in verjemu,da boš imela vedno polno gostov - prijateljev dobre in okusne hrane.Ne rabiš veliko prostora,le pred vetrom mora biti dobro zaščiteno.V kombinaciji s kaminom ali ognjiščem bo ambient zaživel v posebnem efektu in rada boš posedala,ter uživala ob prasketanju ognja,širjenju mamljivih vonjav ispod peke ali žara,morda si umisliš celo kotliček,ki je tudi odlična zadeva za pripravo bolj tekoče hrane. Želim ti veliko užitkov! Prisrčen pozdrav Škarpina Do 20.leta jej kolikor moreš;do 50.samo toliko koliko moraš,po 50.letu pa jej kar se da malo...

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

15. jun 2006 13:32

Škarpina super, super! Ampak mislim, da to ni le za ob morje - je za povsod. Letos sem žal morala zamenjati keramični pokrov z litoželeznim, pa ni nč slabše. nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti