Homogenizirano mleko

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

5. apr 2006 9:53

Veri, zelo lepo napisano. Tudi jaz obožujem mlečne izdelke, še posebej jogurt in sir. Lahko bi se reklo, da poleg zelenjave teh živil pojem največ. Sicer pa, kakor komu paše, kajne? Lep pozdravček, S.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. apr 2006 9:59

Mene je zanimalo, kako je s tem homogeniziranim mlekom, za majhne otroke, ki še veliko mleka pijejo... Vsaj zjutraj in zvečer...

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

5. apr 2006 11:24

No Veri, to mi je pa zanimivo! Ti očitno nimaš encima laktaze, ki razgrajuje mlečni sladkor laktozo, zato tudi nimaš težav s fermentiranimi izdelki. To je tipično v Afriki, spomnim se, da nam je pred leti profesor predaval, kakšna katastrofa se je zgodila, ko so lačnim otrokom v Afrki poslali mleko. Zanimivo mi je to, da po homogeniziranem mleku nimaš težav, ker maščobe razgrajujejo encimi iz skupine lipaz ampak je očitno neka povezava. Povsem se strinjam s teboj, da če telo nekaj zavrača to definitivno zanj ni "koristno" lp, Robida

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

5. apr 2006 11:33

Lidika, brez prevelike panike. Še vedno je kakršnokoli mleko bistveno bolj zdravo od ostalih industrijskih pijač, tudi od sladkega čaja. Še vedno daje telesu osnovne gradbene snovi, vitamine in minerale (predvsem pasterizirano), verjetno bi bilo pa smiselno posegati po bolj posnetem mleku. Razlika je v tem, da pasterizirano mleko termično obdelajo na 74°C 15 sek, sterilizirano (alpsko) pa na 135°C ob povišanem pritisku. Zaradi tako visoke temp. pride do delne karamelizacije mlečnega slčadkorja laktoze, kar daje tej vrsti mleka značilen okus. Jasno pa, da se ob tem uniči del vitaminov, in še nekaj ostalih sprememb. lp

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. apr 2006 11:47

No, saj vem, da ni taka strašna stvar, pa vseeno. Hm, moja punči pije samo vodo, drugega ne mara, oz. spije požirek dva... To smo jo dobro navadili, priznam.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. apr 2006 11:49

Aja, razlika v okusu recimo alpskega in navadnega mleka je velika. In tamala je protestirala, včeraj sem ji pa navadnega skuhala, dala noti par kapljic sladke smetane, pa je bilo v redu. Pač, mami, znajdi se...

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

5. apr 2006 14:21

Pri nas pijemo skoraj izključno domače mleko (to pomeni cca eno leto, odkar smo prišli "na deželo"). Mož je imel to možnost, da je v KZ, kjer odkupujejo mleko za mlekarno, preveril, kakšna je kakovost tega mleka (mikrobiološka, beljakovinska in maščobna). Mleko vedno prekuham, pustim, da se dodobra shladi (čez noč), smetano poberem in naredim kajmak. Torej pijemo delno posneto mleko (vse smetane res ne moreš pobrati dol). V hladilniku mi zdrži cca 2 - 3 dni. Pa to ni tisto, na kar sem želela opozoriti. Zanimiva situacija je bila pozimi. Sosedje so svoje krave pitali s kislo silažo in mleko je imelo kiselkast vonj, okus pa OK, če si si zatisnil nos. Eno kravo pa so imeli samo na suhi krmi. To mleko ni imelo posebnega vonja, okus pa je bil ravno tako OK. Tako smo oni in mi pili mleko "suhe" krave, mleko "silažnih" krav pa so oddajali mlekarni. Pri "trgovinskem" mleku nikoli ne zasledimo vonja po kisli silaži, čeprav večina kmetov na ta način krmi živino. Res se vprašam, ali se zavedamo, kako zelo je "trgovinsko" mleko predelano? Se pa strinjam, da pretiravanje v nobeno smer nikoli ne koristi. Mi še večkrat kupimo mleko v tetrapaku, kadar ga pozabimo naročiti. Pa še kolegico imam, ki raje pije črno kavo, kot pa kavo z domačim mlekom ... Otroka pa na srečo brez problema pijeta vse vrste mleka (celo tistega s kislim vonjem ...).

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. apr 2006 14:50

Jaz sem zrastla na kmetiji, pa so meni že takrat kupovali Alpsko mleko, ker mi domače ni bilo dobro. Pa domačega nikoli nisem marala. Mi je preslano po okusu. Ta navaden trgovinski mi je tudi slan in zelo voden... Da ne govorim, kako je flaška od tamale smrdela, ko sem jo odprla, da jo operem...

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. apr 2006 15:19

Mleko ni namenjeno ljudem, še najmanj odraslim. Namenjeno je mladičkom sesalcev, da zrastejo in se preusmerijo potem na drugo hrano. Kravje mleko tako pripada teličkom, kozje kozličkom, itd. Zato je pa tako-eni imajo radi mleko, drugi ga ne marajo, tretji ga celo ne prenašajo, ker je težko prebavljivo. Je pa res, kar ste že zgoraj ugotavljale, da s starostjo izgubimo encim za prebavo mleka (narava je zmeraj pametna!). Torej, komur mleko paše in nima težav z njim, ga bo pač pil, komur ni, ga ne bo. Vse, kar kupimo v trgovini, je predelano na tisoč in en način. Bio gor ali dol, kemija nas spremlja na vsakem koraku. Koneckoncev, kljub vsem strupom, ki jih tlačimo vase, živimo vse dlje. Naši še ne tako davni predniki so bili pri štiridesetih že pravi Metuzalemi, nam se pa zdi, kot da smo šele pričeli živeti in nam je narava namenila vsaj 120 let. Če bi nas pa spet postavili v savano, rekli, naj si naredimo orodje in živimo čisto bio, bi se nam pa spet povesil nos. Ljudje, ki imamo hrane dovolj in preveč, delamo z njo probleme, ki jih sploh ne bi bilo, če bi morali živeti iz rok v usta. Oprostite mi, prosim, malo preveč sem se razpisala, tudi iz teme sem majčkeno zašla, pa me je preveč jezik srbel, da ga ne bi stegnila! cervus

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

5. apr 2006 15:44

[citat=--Robida--]Aki, naj te malo dopolnim - pasterizirano še ne pomeni, da ni bilo homogenizirano. Homogenizirajo skoraj vse mleko zaradi nezaželjenih učinkov "nastajanja smetane na vrhu", kar je pri izdelkih nesprejemljivo. A si sigurna Meni so namreč rekli da mora pisat na embalaži če je homogenizirano .pasterizirano je pa sigurno vsako ( oz. nekatera so celo sterilizirana). To me pa res zanima, če kaj več veš o tem, te prosim napiši. Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti