Koliko kvasa?

nako  

član od: 16.12.2005

sporočila: 5

tema odprta - 12. mar 2006 15:11 | ogledi: 20.901 | odgovori: 7

Zanima me koliko kvasa daste ob peki kruha iz 1,5 kg moke? Jaz sem dala 1 kocko od mercatorja pol sem pa malo gledala recepte pa se mi zdi to kar malo preveč. Zdaj pa ne vem če sem naredila prav? Kruh je pa še kar v redu čeprav priznam da sem že jedla boljšega. Pekla sem klasično v pečici tri štručke iz krušne moke in maslo ržene. A je važno kakšno moko imaš in glede na to dodaš več kvasa( npr. polonozrnata)?koliko bi vi dali za toliko moke?

nako

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

12. mar 2006 15:40

Draga Nako! To s kvasom je pa tako različno in zakaj je različno, nimam pojma. Če bi jaz dajala vedno toliko kvasa kot piše, bi razneslo še naš blok. V našem stanovanju kipne vse veliko bolj kot drugje. Pri nas bi bilo potrebno na 1,5 kg moke 8 do 10 g kvasa, odvisno od vrste moke (polnozrnata rabi več kvasa). Kruh pečem v kruhomatu in za 70 dag moke natehtam 4 do 5 g kvasa, ko sem dajala kar od oka je bil zmeraj preveč kipnjen, potem je pa dol padel in je bila jamica, kar ni ravno lepo videti. Ko delam solno-kvasno emulzijo pa si nastavim 9 g kvasa, čeprav je v receptu veliko več. Preizkušaj in si nabiraj izkušnje. Dobro peko želim! riba-ribica

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

12. mar 2006 16:56

Ker delam različne kruhe, vzemem različne količine kvasa. Za normalni beli kruh vzemem za 1 kg moke -1 kvasovo kocko, to je 4,2 g kvasa, torej potrebuješ kocko in pol za 1,5 kg moke. Odvisno kakšne vrste kruha želiš delati. Če želiš delati bolj mehki kruh, tudi bolj mehko zamesiš in uporabiš 2 kocki kvasa. Upam, da sem ti vsaj malo pomagala. Res pa je odvisno tudi, kakšno testo boš zamesila, mehko ali bolj trdo. Kvaliteta kruha je odvisna tudi od primesi ki jih odajaš moki,vzhajanja, časa peke in temperature pri peki. Najbolje je, če najdeš recept za kruh (jih je veliko) in po navodilih spečeš kruh. Boš videla, uspelo ti bo. Vaja dela mojstra. Drugače sem ti rade volje na razpolago na kakšno vprašanje o peki kruha. Veliko uspeha ti želim Migla

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

12. mar 2006 19:34

po mojih izkušnjah cca. 5 g kvasa na 0.5 kg moke... ampak uporabljam instant kvas, ne svežega v kockah... pa na vsake pol kile moke žličko cukra, da majo kvazovke za jest... LP Drejček

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. mar 2006 19:37

nako, še jaz da kakšno povem: Kvas ( ali encimi - fermenti iz kvasa ) deluje tako da iz ogljikovih hidratov ( škrob in sladkorji ) proizvajajo ogljikov dioksid ( plin ) in zaradi tega testo vshaja.To se pravi, če je so v testu grobi delci, polnozrnata moka ali semena, na to kvas ne deluje in je treba manj kvasa na kg takšne moke ( drobna moka+ grobo zrno+semena ). To je teorija, nisem znanstvenik, vendar mislim da drži. sedaj izkušnje: pred nekaj časa sem naredil poskus s kvasovo emulzijo, in od takrat sem večkrat spekel kruh, nekaj tudi zaradi poskusov. zmeraj delam iz 1 kg moke ( pšenična moka tip 500 ), kvasi so različni: kvas žito 25 g ( 2,5 dag ), šparov kvas 40 g ( 4 dag ) ter kvas fala 45 g ( 4,5 ) dag.( gre za navadne kocke kvasa, ne suhi ) . Ugotovil sem ( prisežem ) da ni razlike v okusu kruha če je na 1kg moke 25 ali 45 g kvasa. Jaz kvas prej zmešam z 2-2,5 dcl mlačne vode in s tem zamesim testo. Zdi se mi, da če je manj kvasa testo ravno tako vshaja, vendar bolj počasi. Če tako narediš testo, in moka ima temperaturo kuhinje ( se pravi da ni iz mrzlega " špajza " ) testo na šedilniku vshaja v 1 uri do približno dvakratne velikosti ( testo zamesim v plastični posodi in če se mi mudi vzamem lonec tople vode in na lonec dam plastično posodo s testom, pokrito z čistim prtom ( to ne vem a res mora biti čist, po moje bi vshajalo tudi pod umazanim - šala )) . Testo pregnetem in ga dam v pekač ( pekač je okrogel premera 26 cm, jaz zmeraj pekač namažem z oljem in pomokam ) testo premažem z oljem, pokrijem z ( spet ) čistim prtom in dam vshajat še enkrat. Tole pisanje moram nehat, en prijatelj je prišel na obisk. Oprosti da si tako dolgo čakala, spili smo nekaj kozarcev vina, sedaj nadaljujem. Torej če delaš tako, testo vshaja drugič, in ga daš peč. Če ga pustiš predolgo vzhajat ( na več kot dvakratno velikost, dobiš večje "luknjice" v testu ( meni je bolj všeš če drugič vshaja malo manj ). če testo po vzhajanju daš samo za moment ( par sekund- preizkušeno, prisežem ) na bolj mrzlo mesto, recimo pult, testo se rahlo sesede, dobro je vseen, le na videz ni tako lepo. Testo ( hlebček ) pred peko, po nekaterih nasvetih je treba narezati z nožem ali preluknjati nekajkrat z zobotrebcem, češ da se ne razpoči, jaz tudi tako delam, ne vem če je res nujno. Pri pečenju, jaz zmeraj dam v pečico kozico z vodo, takoj po pečenju, kruh poškropim z vodo, in zavijem ( spet ) v čist prt ( a res mora biti čist- ne vem ( šala )). Čas pečenja mojega kruha je 40-45 min, kadar slučajno delam z manj moke ( 0,55 kg ) je čas pečenja 35 min. Tako, sedaj veš o kruhu vse kaj jaz vem, in še to kar ti veš bo pripomoglo da bo kruh čudovit. oprosti za dolg " prispevek", upam , da ti bo kaj koristilo lep pozdrav ežoj

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. mar 2006 22:10

O ežoj, ežoj, ti ga pihneš. Sem se kar malo nasmejala. No jaz ne bom tako dolga in bom samo pripisala to, da samo v primeru če je kvas pokvarjen ima kruh neprijeten vonj po kvasu. To je pa danes že skoraj nemogoče. Kar se moje peke tiče dam cca 2,5 dag kvasa na pol kile moke in pekač nikoli ne mažem z maščobo. Vedno ga samo potresem z ostro moko, dam nanjo oblikovan hlebček, vzhajam in spečem. Kruh ohladim na mreži, pokrijem ga s servetom. Če pečem kruh ne dajem v pečico posode z vodo, niti ga ne špricam ko je pečen. Če pa delam žemlje ali makovke jih med peko obvezno 2x pošpricam. lp Vesna

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

13. mar 2006 12:21

G. Goljat v svijo knjigi Kruh navaja, da gre od 40-60g kvasa na kilogram moke. Sonja

nako  

član od: 16.12.2005

sporočila: 5

13. mar 2006 15:57

hvala hvala hvala vsem! Kako ste prijazni!!!! Ravno zdaj se peče hlebček iz 75 dkg moke in iz kvasove emulzije mislim da bo kar uspelo pekla ga bom 45 minut glede na zgoraj napisano mislim da bo dovolj. Dala sem 25 g kvasa že včeraj sem pripravila emulzijo danes pa zamesila testo iz krušne in ržene moke... samo na ostro moko sem pozabila. Bom še sporočila kako je kruh uspel! me zanima... nako

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti