Hijacinte

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

tema odprta - 27. feb 2006 13:36 | ogledi: 11.889 | odgovori: 22

Obožujem hijacinte. Spomladi jih imam na vrtu in dokler so, jih hodim občudovat in se opajat z njihovim vonjem. Morda so mi všeč zato, ker imam bolj slabo razvit čut za vonj, pa mi taki intenzivni vonji ustrezajo.

Sem pa dobila dvojne hijacinte za v sobo. Eno košarico s tremi cvetlicami oziroma čebulicami, in tri hijacinte v lončku. Ene in druge so odcvetele in zdaj ne vem, kaj naj naredim. Naj suhe cvetove porežem in čakam, da cvet ponovno zraste? Kje naj jih imam - na oknu na svetlem ali bolj globoko v sobi? In ali bi bilo uspešno, da jih spomladi posadim na vrtu, zdaj pa pustim, naj iz čebulic pač rastejo samo tisti zeleni listi?

Ker mi lepo uspevajo samo zelene rože, torej tiste brez cvetov, sem pri teh hijacintah res "bosa". Zato prosim za nasvet, kako ravnati, da mi z nova zacvetijo. Mamamia

mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. feb 2006 18:11

mamamia, cvetove (pravzaprav stebla s socvetji) poreži in takoj, ko bodo vremenske razmere ugodne (beri: ne bo snega in zemlja ne bo več zamrznjena) posadi hijacinte v zemljo, tako globoko, da bo čebulica v zemlji, vse listje pa zunaj. Pa zalij, čeprav bo zemlja mokra, tako se zemlja bolj oprime korenin in se te lažje vrastejo. Rastline bodo tako lahko s fotosintezo naredile zalogo sladkorjev, ki jih bodo v obliki škroba kopičile v čebulici, enkrat aprila ali maja bodo listi porumeneli in se posušili. Čebulice pusti pri miru v zemlji. Prihodnjo pomlad ti bodo te hijacinte zacvetele, če bodo v letošnjem letu naredile dovolj zalog hranil, sicer pa le pognale zelenje in bodo zacvetele šele eno leto kasneje. Za siljene hijacinte (kakršne imaš ti), prihodnje leto še ne bodo primerne, ker si ne bodo mogle nabrati dovolj hrane. Upam, da sem ti dovolj jasno razložila, v nasprotnem primeru pa vprašaj in bom pojasnila. Mimogrede: enako velja za narcise, zvončke,...in vse ostale rastline s čebulicami in gomolji. Tudi trobentice (primule), ki nam odcvetijo, lahko posadimo na vrt, nekam pod grmovje in prihodnjo pomlad bodo, sicer z manjšimi cvetovi, spet zacvetele. Do naslednji cvetov pa naj te tolaži spodnja slikca, vonja žal ni zraven. http://oreh.pef.uni-lj.si/~markor/krama/hiacinta. rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 27. feb 2006 18:20:13

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

27. feb 2006 18:28

Tudi sama sem pred tremi leti dobila v dar hijacinto v lončku -v zimskem času -, meni je bilo povedano ,da bo cvetela približno 14 dni in potem je konec z cvetenjem za leto dni ,sem jo po cvetenju pustila na okenski polici ,ko je prišla pomlad sem jo posadila na cvetlično gredo in me že dve leti na spomlad razveseljuje z lepim cvetom in seveda vonjem .Mmamamia to so moje izkušnje z hijacinto v lončku ,vem pa da jo lahko pustiš po cvetenju v lončku ,da se zeleni del rastline posuši in potem spet čez nekaj začpneš zalivati ,da jo spet spraviš k življenju ....najboljše da povprašaš cvetličarko ,ali pa bo še kakšen bolj pameten nasvet na našiKulinariki . LP Marta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. feb 2006 19:14

Dekleta hvala. Meni sovajinebsede tolažba,ker sem obojne hijacinte dobila od prijateljic in bi jih res rada ohranila že zaradi tega. Tiste, ki sem jih dobila prej, so enkrat zacvetele celo v dnevnisobi, a so stebla pognala tako visoko, da sem se samo čudila. Pa cvetov je bilo enihpet, ampak rožica je žiela in to je pomembno. Zdaj pa bom čebulice obojnih hranila, dokler zemlja ne bo primerna za sajenje, potem pa na vrt z njmimi. Se bom hodila ogovarjat z njimi, bosta videli, da m bodo prišle naproti...Že zato, ker jih imam tao rada. Hvala vama še enkrat, Mamamia mamamia

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

27. feb 2006 23:07

Jaz imam pa drugo težavo.V jeseni sem kupila čebulice hijacint-so mi zelo ušeč po videzu in vonju. Žal me je prehitela zima in jih nisem posadila v zemljo.Čebulice sem dala v zamrzovalno skrinjo,kjer čakajo.Ko se bo zemlja malo ogrela,da bom lahko napravila jamico,jih bom posadila. Nadaljevanje zgodbe pa...ko,če bodo hijacinte zacvetele. l.p. Vesna Leben

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. feb 2006 6:26

Zakaj pa si jih dala v zamrzovalnik? Saj bi ti v hladnem, suhem prostoru tudi preživele. Upam, da bodo skrinjo preživele (ampak, po pravici) povedano, dvomim. Mislim, da imajo preveč vode v sebi. rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

28. feb 2006 9:09

Še ena angedota, koje rimljanka že omenila čebulice v suhem in tenem prostoru. Tako jih je v škatlo spravila moja mama, že leta nazaj. Nekega jutra se je iz kuhinje slišalo glasno negodovanje mojega očeta in zgražanje, kakšen okus da ima ta čebula...Naj ne kupujemo več teh novotarij ampak naj ostanemo pri dobri, satri čebuli...Prav ste uganile, oče je začel jesti čebulice od rož...Mamamia mamamia

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

28. feb 2006 9:28

Ha,ha,ha,mamamia,ta je pa dobra.No,jaz imam čebulice še v originalni embalaži ,tako da ni bojazni,da bi jih kdo pojedel.V skrinji pa so-še en teden ne in upam da ne bodo več kot 14 dni.Danes je tako in tako pustni torek,maškare bodo zimo pregnale,moje čebulice pa bodo šle v zemljo. Zakaj sem jih dala v skrinjo?Ker enkrat sem nekje zasledila,da te čebulice,ki naj bi jih posadili v jeseni morajo pomrznit,da spomladi zacvetijo.In ker moje niso pomrznile v zemlji,zmrzujejo v skrinji. l.p. Vesna Leben

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. feb 2006 10:17

Samo upaš lahko, da jim tistih -24 ni škodilo. Ne bom preveč črnogleda, te pa prosim, da mi sporočiš rezultat. rimljanka

wiskiy  

član od: 23.2.2006

sporočila: 13

28. feb 2006 21:14

Dobro bi bilo, da jih pustiš v skrinji če zmrzujejo tam bojo mogoče tudi cvetele v skrinji. L.P wiskiy wiskiy

simonka23  

član od: 10.6.2004

sporočila: 39

1. mar 2006 9:23

Lansko pomlad mi je mož prinesel krasno hijacinto. Po določenem času je odcvetela, postavila sem jo na okensko polico, da jo nekega dne presadim v vrt in uspešno pozabila nanjo. Nisem je niti pogledala, kaj šele zalila do decembra, ko sem se spomnila, da je že skrajni čas, da čebulco, ki je ob moji neskrbi zagotovo shirala, vržem stran (ampak res s težkim srcem). In kaj sem zagledala? Čebulico z odganjajočimi listi. Pa reva popolnoma suha, pa je šla liste delat. In seveda sem jo ekspresno posadila in čez približno 14 dni je krasno zacvetela. In sem ji res obljubila, da to pomlad gre pa zagotovo na vrt. RES! simonka23

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti