Uporabiti limonino lupino ali ne?

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

tema odprta - 16. nov 2005 12:33 | ogledi: 10.181 | odgovori: 30

Že večkrat sem bila pred istim problemom: ali naj uporabim limonino lupino v jedeh in napitkih kljub dejstvu, da je lupina škropljena in tako rekoč neuporabna. Svoj čas sem jo namakala v vodi in prala z vročo vodo. Odkar pa sem v trgovini videla napis, kjer je pisalo s katerim škropivom je škropljeno in ob tem opozorilo, da lupina ni užitna, pa se zopet sprašujem, kaj narediti.

Trenutno imam namen narediti limonin liker, kjer pa je glavna sestavina lupina limone (večja količina). Prosim za pomoč in nasvet! Ker običajno take zadeve podarim, bi rada imela čisto vest (ne bi rada koga nevede "zastrupljala").

Hvala in pozdrav!

Sonja

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

16. nov 2005 12:38

Kaj pa bio limone, ki se dobijo pri najboljšem sosedu? Preveri pri tistih kako je z lupino, da ni škropljena ali obdelana s konzervansi. lp, Marija

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

16. nov 2005 13:44

Sonja, ne vem kje, morda celo na KulSlo, sem prebrala, da se jo opere pod tekočo vodo, doda kapljico detergenta za pomivanje posode, zdrgne in dobro opere pod tekočo vodo, če že ne dobite bio limon. Dušanka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

16. nov 2005 13:47

V leklercu prodajajo bio limone. Lepo je vsaka posebej zavita v polivinilasto folijo, cena pa je jasno višja. Sicer pa se limono namoči v toplo osoljeno vodo, potem pa se jih če dobro zdrgne z gobico. lp Vesna Vesna Milek Recko

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

16. nov 2005 14:10

Jaz pa sem slišala, da se jih namoči v vodo s pecilnim praškom. Kako deluje ta kemija ne vem, morda isto kot sol. Sweetie

tatjanca  

član od: 12.1.2005

sporočila: 62

25. nov 2005 20:02

Jaz še vseeno menim, da ne moreš škropiva z ničemer spravt dol. Mi je pravila ena kmetica, da se kemikalije "zažrejo" v lupino, zato je najbolš kupit bio limone.

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

26. nov 2005 0:15

Seveda se ne da tega spravit ven, ker se zažre v lupino. Sama limonino lupino nadomeščam z eteričnim oljem limone (seveda moraš vedet od katere firme da je natur, ne pa kakšna sintetična roba, ker potem si spet na istem). Eterično olje limone je itak narejeno iz limonine lupine. Jedi imajo zelo fino aromo po limoni... LP ivonja

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

26. nov 2005 9:20

Tatjanca, škropivo se po nasvetu bioonkologa da ven spraviti z žlico sode bikarbone (iz lekarne, ne tiste iz trgovine), ki jo dodaš na 1 l vode. Potem pustiš v tej raztopini sadje (kakršnokoli) in ga potem spereš. ZIMA

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

26. nov 2005 9:39

Zima, tole je pa super informacija! Koliko časa naj jih pa pustim v raztopini, par minut, urco...??? A lahko na ta način operem vsako sadje, bo od tega kaj pozitivnega učinka, ali pa je to uporabno le za olupek agrumov? Hvala in lep zasnežen dan! Jaz sem že veselo odkidala in zdejle sedim v službi ter ugotavljam, kako ste na različnih koncih Slovenije zasneženi tjas

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

26. nov 2005 12:05

S čim pa se ukvarjajo bioonkologi? In kakšna je razlika med sodo bikarbono iz trgovine in iz lekarne? Oprostite za moje neznanje in lep dan! cervus

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

26. nov 2005 17:22

Tole s sodo bikarbono je zanimiv podatek,tudi mene zanima.Mislim pa,da za agrume to ne more veljat,kajti lupina agrumov je eno samo eterično olje iz katerega se po moje ne da izločit škropiva.Če se motim me popravite. Jaz limone vedno kupujem pri najboljšem sosedu z oznako bio, ali na biotržnici. V jabolčni zavitek zelooo paše in v nekatera peciva.Zdaj za Božič bodo aktualne tudi pomaranče. Se mi je pa dogajalo,da sem limone (za peciva jih kg ne porabiš tako hitro)hranila v hladilniku,nazadnje so mi pa segnile. .Zdaj sem izvrstno rešila ta problem:limonin sok sproti uporabljam,lupino pa položim z zunanjim delom na desko,z zelo ostrim in prožnim nožem pa odstranjujem belo kožoico.tako da na koncu ostane le rumeni del.Eno limono razrežem na polovico,jo ožamem,nato vsako polovico razdelim še na 4 dele-tako se lažje odstrani belo kožico.Te rumene dele lupine zavijem v prozorno folijo in dam v zmrzovalnik.Ko potrebujem limonino ali pomarančno lupino,vzamem en zavitek iz zmrzovalnika in počakam kakšno minuto,da se le malo zmehča in zelo na drobno nasekljam. Me pa zanima tisto od sode bikarbone,če deluje npr,pri gomolju zelene??? Pravijo da zaradi svoje poroznosti zelena vsrka veliko škrorivin da bi jo bilo treba kupovat na biotržnici. LP Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti