Stevija

urssula  

član od: 25.1.2005

sporočila: 234

tema odprta - 15. sep 2005 12:44 | ogledi: 21.054 | odgovori: 34

Pozdravljeni!

Zanima me, ali ko ve, kje bi se dalo kupiti sadike te rastline ter ali bi v Sloveniji sploh uspeval? Morda kdo rastlino že vzgaja doma?

Pozdrav vsem, Urša

urssula

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

15. sep 2005 13:53

Čao, jaz sem dobila stevio za roj.dan, sadike oz.majhne rastline so se spomladi dobile na ljubljanski tržnici. Ne vzgajam jo ravno najbolj uspešno, upam, da bo preživela tudi zimo, "pridelek" bo nekaj posušenih listov. Lep pozdravček, S.

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

15. sep 2005 14:27

Čao še enkrat, včeraj je bil v prilogi delo&dom objavljen članek o stevii. Nisem ga še uspela prebrati, ampak morda piše tudi kaj o vzgoji. Lep pozdravček, S.

urssula  

član od: 25.1.2005

sporočila: 234

15. sep 2005 17:55

Saj ravno ta članek me je spodbudil, da se o rastlini pozanimam. Vendar pa nisem še zasledila teh rastlin v Sloveniji. Upam, da jo bom drugo leto dobila na tržnici in da mi jo uspe tudi vzgojiti. Lep sončen dan, Urša urssula

isik  

član od: 31.10.2003

sporočila: 11

16. sep 2005 18:06

Rastlino in izdelke iz nje je prepovedano prodajati! Je obvestilo na strani od Ministrstva za zdravje. Citiram en del: "Znanstveni odbor za živila je pri sladilu steviozid, ki se pridobiva s postopkom ekstrakcije iz listov stevije, podal mnenje, ki podaja sum glede varnosti njegove uporabe. Opravljene študije so nakazovale na kronično toksičnost, kancerogenost kot tudi na možne učinke na reproduktivni sistem samcev, ter posledično njegov vpliv na plodnost. Poleg tega pa je bila dokazana genotoksičnost steviola, ki nastaja kot razgradnji produkt steviozida pod vplivom mikroflore v prebavnem traktu človeka. Na osnovi podanih mnenj Znanstvenega odbora za živila Evropske komisije je Komisija izdala negativno odločbo št 2000/196/ES, ki ne dovoljuje uporabe (prometa) celotne rastline, kot tudi listov rastline Stevia rebaudiana Bertoni, kot novega živila na celotnem področju Skupnosti. Slovenija je kot članica Skupnosti prevzela vso zakonodajo EU, zato tudi za Slovenijo velja Odločba Komisije 2000/196/ES, ki prepoveduje dajanje v promet rastlino, kot tudi posušene liste Stevia rebaudiana Bertoni, kot novega živila ali nove živilske sestavine, skladno z Uredbo (ES) št. 258/97 Evropskega parlamenta in Sveta."

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. sep 2011 16:33

Ja, tale članek v jani je res referenca, ni kaj.

ursaboni, malo manj vneto in zagreto, pa bo.

 

mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. sep 2011 20:44

ursaboni, pa kar danes, ko si se vpisala, si tako zagreta, le kaj je za to tvojo zagretostjo? Kot se vidi iz po enega tvojega stavka v vsakem zapisu, imaš v ozadju trženje. Ne se hecat, takole ne bo šlo.

In samo mimogrede, dojke nikakor niso sopomenka seskom pri samicah (pa katerihkoli že). Škoda, da se tudi število obolenj ledvic pri samicah in  seskov pri samcih ne zmanjša.

Ja, saj mora biti tale stevija čudežna, enako kot maca, obe rasteta naravno (glej si ga no) v višavjih Južne Amerike.

 

rimljanka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

18. sep 2011 21:03

glavni problem stevije je firma monsanto s svojim aspartamom. kdor ve kaj o živilski industriji mu monsanto nikakor ni tuj, predvsem ko se gre za GSO, aspartam ipd..

www.mojalbum.com/naredilaana

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

18. sep 2011 23:02

Od kod so pa zdaj naenkrat padli sem zraven še GSOji? Pa kaj ima to z aspartamom? Očitno potrebujem razsvetlenje, ali pa gre še za eno svetovno zaroto?

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti