Kis za vlaganje

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

19. sep 2005 14:18

kdo bi si mislu da bom znanje s faxa rabu na kulinariki... eh ja... evo strokovno razlago: kis za vlaganje ima večjo vsebnost ocetne kisline (9 - 11 %) kot pa vinski ali jabolčni kis (4 - 5 %). ime alkoholni kis se strokovno napačno uporablja SAMO za kis za vlaganje, čeprav je kemijsko gledano vsak kis alkoholni - nastane iz alkohola. beri dalje: v kemiji delimo kisline na močne in šibke, organske in anorganske - mineralne. šibka pomeni bolj neobstojna in ne manj kisla; vsi volumski procenti namreč predstavljajo delež kisline, raztopljene v vodi. nekatere anorganske so močne: žveplova oz. žveplena, klorovodikova oz. klorova ali solna in pa dušikova oz. solitrna, ostale anorganske so šibke, npr. fosforna. Vse organske kisline so šibke: mravljična, jabolčna, maslena, citronska... in mednje spada tudi ocetna oz. etanojska kislina po nomenklaturi IUPAC - po izvornem etanolu. ocetna kislina nastane z oxidacijo iz primarnega alkohola etanola (po domače šnops...) preko aldehida etanala, zato ime alkoholni kis. mimogrede, isti proces se vrši v človeških jetrih, ko le-ta konzumira alkohol. zato maček (tiger) po prekrokani noči, in pa smrt, če se zaužije metanol (ponavadi ga uporabljajo kot topilo za barve in lake), pa ne zaradi metanola, ampak njegovega aldehida metanala, ki je smrtno nevaren živim organizmom. nadaljnje, če zmešamo neko organsko kislino in nek alkohol, nastaneta ester in divodikov oxid (=H2O ali voda); estri so najbolj značilni aromati v živilski industriji, saj ima vsak svoj specifičen, prijeten ali ne, vonj. upam, da malce kemije ne bo nikomur priskutilo vlaganja ;)) LP Drejček

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

19. sep 2005 15:34

Drejček, najlepša hvala! riba-ribica

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

19. sep 2005 15:46

VAUUUUUUU!!! Temu se pa reče odgovor! Moram pa priznati, da ga moram še nekajkrat prebrati - sem namreč iz računovodske stroke in je tole skoraj malo podobno kakšni razlagi z davčne zakonodaje::))) Vlaganje se mi ni prav nič priskutilo - še enkrat najlepša hvala! ssilva

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

19. sep 2005 16:54

po potrebi na voljo za nadaljnjo razlago... Drejček

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

19. sep 2005 17:03

Sem si zapomnila...mogoče ti bo še žal za tole dobrohotnost...imam namreč stalno kakšna vprašanja... Pravkar smo napadli kozarček vloženih (v vinskem kisu) jurčkov, mešanih z mraznicami - seveda letošnja bera. Mmmmmm.. Lep pozdravček vsem. ssilva

Evelyn  

član od: 11.9.2005

sporočila: 54

19. sep 2005 21:53

Ja,se pridruzujem ssilvi,res je dobra razlaga. Me je pa sram priznati,da smo se tudi mi to ucili v soli,pa je kar 3/4 izpuhtelo iz glave. Imam obcutek,da bom stvar ponovila,ko bodo otroci vzeli to v soli?? ha ha ha Lp Evelyn

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti