Ribja juha

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

tema odprta - 16. avg 2005 6:51 | ogledi: 7.788 | odgovori: 2

zanima me kako se naredi ribja juha-še nikoli delala-ribe sem dobila.že vnaprej hvala

NIA

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

16. avg 2005 8:37

Bistra ribja juha se naredi tako, da ribje glave in tudi kakšno manj kakovostno celo ribo skuhaš s korenjem, peteršiljem (korenina in zeleni del), stroki česna, celim poprom, lovorjevim listom, rezino limone ali malo kisa. Ribe daš v mrzlo vodo in ko vse skupaj zavre, soliš in pustši še kakšnih dvajset minut, da čisto po malem vre. Juho odcediš in jo serviraš s kuhanim belim rižem kot jušnim vložkom. To je osnovna varianta ribje juh, kot jo pojmujejo domačini v Dalmaciji. Tudi mi jo pripravljamo na ta način, vedno pa iz ribjih glav. Tudi ko si ribo kuham namesto pečem (to počnem velikokrat predvsem z orado i n škarpeno, fantastični sta zgolj kuhani) zavretek, ki ostane, vedno uporabim kot ribjo juho. Je skoraj enako okusno kot čejo delaš posebej. Potem imaš na tej osnovi še številne variacije, v katerih se tako skuhana ribja juha uporablja za zalivanje. Lahko spasiraš paradižnik in ga dodaš juhi, pa koščke ribjega mesa. Nekateri ribjo juho pripravljajo tako, da jo zgostijo in poleg ribe dodajajo še koščke lignjev, školjke in rake ter številne začimbe, bodisi naravna zelišča (predvsem rožmarin, zeleni peteršilj) bodisi kakšno ostrejšo začimbo (curry itd). Vse je pač odvisno od tega, kakšno juho želiš. Iz rib je super pripravljati tudi brodet, a to že ne sodi več med juhe. Sicer pa ti za najboljše recepte zaribje juhe priporočam naslov www.gastronaut.hr, tam je toliko receptov, da boš gotovo našla kaj takega, kar ti ustreza. Mene pa doma v zamrzovalniku čaka skoraj kg težka lososova glava, da iz nje naredim juho. AMpak to pride na vrsto, ko pridem iz zdravilišča, kot tudi kuhane ribe vsaj dva krat na teden. Le pozdrav, Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

16. avg 2005 8:48

Nia, na zasebno pošto sem ti z gastrunauta poslal recept za ribjo juho, jih je pa tam še nekaj, če te bozanimalo. Pozdrav, Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti