Jabolka za jabolčni kis

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

tema odprta - 15. avg 2005 22:50 | ogledi: 8.462 | odgovori: 9

Zanimajo me vaše izkušnje. Katera jabolka se vam zdijo za kis najprimernejša?

lp Vesna

Vesna Milek Recko

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

16. avg 2005 10:03

Vesna moja bodoča tašča in tast kupita različne vrste, pač ne kake najboljše kakovosti, na gorenjskem pa kar domača jabolka oz jih gredo nekam na kmetijo pobirat (so starejše sorte) sem pa našla link, mogoče še nisi videla: http://med.over.net/phorum/read.php?f=21&i=12418& aja, pri nas se že vsaj 3 tedne kisa...doma pri mojih pa kot vem tudi še niso začeli, tako da je še čas... se slišimo glede soje, še čakam kako bo prevoz prost, ko je v službi gužva... lp, maja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

16. avg 2005 15:30

Kis že vrsto let delamo sami a me je vseeno zanimalo iz kakšnih jabolk so najboljši rezultati. To pa je že najbrž stvar okusa. lp Vesna Vesna Milek Recko

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

16. avg 2005 15:43

Pri nas doma delamo kis tudi iz tistih drobnih jabolk, ki niso za drugo rabo. Rečemo jim Lesnika. Lp Marjetica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

16. avg 2005 16:05

Zanimajo me imena teh starih sort jablan. Hvala Marjetica. lp Vesna Vesna Milek Recko

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

16. avg 2005 17:54

Vesna, se bom jaz jutri pozanimala ko grem na Gorenjsko, itak grem tudi k tem kmetom po krompir tako da spotoma še to vprašam. p,

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

16. avg 2005 18:38

Eto sem toliko časa brskala: http://www.car.si/sadnet/jablana/izbor.htm drugače sem pa že klicala k našim domov da mi povedo katere sorte smo mi obirali: beličnik, voščenka, carjevič, bobovec in ontrio, pa tudi jonatan (sicer ni starejše sorte, je pa že kar star drevo) P, maja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

16. avg 2005 20:53

Lepa hvala Maja. Jaz niti ne vem iz katerih sort je naš kis. Rada pa bi malo probala še te stare sorte in zdaj bom zagotovo vrgla tudi te v sod. Ravno včeraj sva pretočila enega, zdaj je prostor za drugega. lp Vesna Vesna Milek Recko

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

17. avg 2005 7:55

če hočeš dober kis, mora biti narejen iz ZDRAVIH (ne po tleh pobranih jabolk, kakor je navada) jabolka morajo biti zrela, ne zelena, češ ker so še kisla, bo kis močnejši...v bistvu sladkor je pomeben in ne kisline v sadežu.Iz sladkorja nastane veliko alkohola, ali pa veliko kisa. Najboljši rezultati so res iz domačih starih nešpricanih sort.Priporočam gnila jabolka odbrati, ker niso primerna za kis, tudi če gnili del odrežeš, ga skoraj nikoli ne odrežeš dovolj globoko. Potem ko je kis narejen, precedim in preselim v majhen hrastov sod in ga tam staram,po 3 letih ga pretočim v manjši kostanjev sod za 3 leta.Po 6 letih je kisa cca. 15% manj, ker se je skozi les nadihal in isparel,pridobil je temno barvo in postal gostejši-slajši...moj prvi kis je sedaj že 4. leto (plus 6 v drugih sodčkih)v češnjevem sodčku, včasih ga pokusim kakšno kapljico in ga še ne uporabljam HERMAN

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti