Kislo zelje

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

6. nov 2007 7:46

V nedeljo sem ribala zelje in sicer v vrečo. Vrečo daš v plastično kad. Zelje naribaš, začimbe dodajaš po plasteh. Recimo: eno plast zelja (cca. 3 glave naribanega zelja, sol, celi poper, kumina, lovorov list, krhlji kutine ali limone), druga plast naribanega zelja, spet začimbe itd.....do konca. Vrečo zvežeš in sicer tako, da pustiš eno odprtino, da voda počasi teče ven (v kad). Obtežimo z drugo vrečo, napolnjeno z vodo. Med naribano zelje lahko dodaš tudi cele glave. Vreče je najbolje kupiti na zadrugi (ne vem, kje bi jih imeli drugje), to so take prozorne, debelejše vreče, če pa nimaš velike količine zelja, gre tudi v vreče za smeti (črne, zelene...). Tako kisam zelje jaz. Obstoji vse tja do maja, junija, če se prej ne poje. galja

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

6. nov 2007 8:03

Moja soseda je pred nekaj dni naribano zelje dajala v tiste vrečke za skrinjo-5kg,preluknjala jih je z vilico in eno po eno zlagala v plastični sod.Na koncu je obtežila z lesom in kamnom.V vrečki ga je toliko kot za enkrat rabi. Jas glavice zelja kisam posebej,tako da jim izdolbim koren,dam sol notri,zložim jih v sod,pustim 1 dan tako,drugi dan nalijem vodo-tudi njo solim,toliko da je nad zeljem.Obtežim z lesenim daskam in kamenom .Čez 7 dni vodo pretekam,meni je mož naredil pipo pri dnu soda tako da samo odprem pipo in vodo dam ven in kasneje to isto vodo vrnem nazaj.To naredim 3x na 7 dni in pustim da se skisa.LP. golubić Sporočilo je spremenil(a) golubić dne 06. nov 2007 08:33:12

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

8. okt 2008 14:41

Pri nas smo ga včasih tudi kisali. Ribali smo ga na velik lesen ribežn. Ena debelejša plast zelja, nekaj pesti nalistane čebule in malo grobe soli, tlačili toliko časa, da je prišla voda od zelja na vrh in ponovi vajo dokler ni bil škaf poln. Čez pa PVC vrečo napolnjeno z vodo in trdno zavezano. In ker ni prišel zrak zraven, tudi voda ni plesnela in jo ni bilo treba menjati. Samo ne uporabljajte navadnih vreč za smeti. Lahko počijo potem si pa v r...

Lejla13

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. okt 2008 15:59

Ne uporabljajte vreč za smeti, te so pogosto iz reciklirane plastike in NISO namenjene stiku s hrano!

rimljanka - zasebno mnenje

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

8. okt 2008 17:11

Se spomnim otroštva, ko sta mama in stara mama dajale zelje kisat v leseno kaco. Na ta dan nisem šla v šolo. Spominjam se, da so mi v lavorju prale noge, na glavo so mi zavezale ruto in sem šla v kaco z nogami tlačit zelje. Tlačila sem vse v krog, pa je spet mama vrgla pest soli notri, pa spet narezanega zelja... jaz pa tlačila in tlačila. Ta dan sem se čutila pomembna, še za kosilo je bilo nekaj posebnega. Oooo, kje so tisti časi!!! Pozdravček!

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

9. nov 2009 11:38

dragička je napisal/a:
Se spomnim otroštva, ko sta mama in stara mama dajale zelje kisat v leseno kaco. Na ta dan nisem šla v šolo. Spominjam se, da so mi v lavorju prale noge, na glavo so mi zavezale ruto in sem šla v kaco z nogami tlačit zelje. Tlačila sem vse v krog, pa je spet mama vrgla pest soli notri, pa spet narezanega zelja... jaz pa tlačila in tlačila. Ta dan sem se čutila pomembna, še za kosilo je bilo nekaj posebnega. Oooo, kje so tisti časi!!! Pozdravček!
To je pa zelo nostalgično zapisano:)Lepo! terakota

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

9. nov 2009 11:51

Evo, jaz se tudi ta teden spravljam k (prvem!) kisanju zelja. Predvsem zaradi zdravja, zato, da je vedno pri roki, saj se drugače razen za kakšno joto zelo redko spomnim nanj. Prebrala sem vse teme tule gori in mi nekaj stvari ni čisto jasnih in bi lepo prosila za mnenje oz. popravek: kanim napravit takole: 1.Kupiti več 7l plastičnih kantic v Merkurju z pokrovom ali pa doma mojega moškega povprašat ali ima kaj tistih (mislim, da 10l) od barve... 2.Naribati zelje, ga soliti (še vedno ne vem koliko, nekje sem zasledila malo bolj kot za solato) ter pustiti ćez noč, da spusti vodo. Je to ok, ali je bolje tlačiti? Pravzaprav si ne predstavljam kako naj bi to izgledalo v manjših kanticah... 3.napolniti kantice z zeljem in vmes še dodati kakšen lovorjev list, potem pa odvisno ali bo vode, ki se je odcedila z zelja dovolj zaliti z njo (ne do vrha), če ne dodati mlačno prekuhano (in dodatno soljeno?) vodo. 4.čez položiti prekuhano gazo, nekaj lesenih deščic in velik kamen za obtežitev 5.Zapreti, ampak ne neprodušno, verjetno, če zaprem plastičen pokrov bo ok (pa zaradi fermentacije zelja potem kaj ven steče???) -kako je z spiranjem? Sem brala, če ga vmes pakiraš v preluknjane vrečeke za skrinjo, da potem ni potrebno spirati. Če imaš manjše kantice ni problema, če sod pa je verjetno nujno imeti takega z pipo spodaj-zanima pa me na koliko časa in kolikorat je sploh potrebno spirati? Koliko časa potem tako zelje ostane? Pa še nekaj, torej odlijem vodo in uporabim mlačno prekuhano drugo vodo, ne iste? -in kje ga hraniti? Moja klet je mrzla kot je hladno zunaj, tako, da verjetno odpade...čeprav sem tukaj brala, da ga nekateri kisajo kar pozimi na balkonu??? -če bi izbrala kopalnico, ki je pač ogrevana, je to pretoplo? Hvala za vsak nasvet p.s. moram se še pozanimat, amapk vsi pri nas so navdušeni nad turšijo, ki sem jo vložila v kozace in pasterizirala, sedaj pa me mika tista prava-tudi ne z vinobranom, temveč naravno okisana kot zelje-kakšne izkušnje? terakota Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 09.nov 2009 11:54

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

9. nov 2009 21:51

rimljanka je napisal/a:

terakota, preberi še spodnje linke, po moje ne bo več kaj dosti vprašpanj ostalo

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1434 zelja

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4583 zelja

http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/nedeljski/1042

http://semenarna.naveza.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=264

In temepratura mora boiti nekako med 12 in 15 stopinjami, pod 10 se zelje sploh ne bo kisalo.

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
O, super rimljanka, hvala! Tu na kulinariki sem že vse prebrala, ta spodnja linka pa tudi marsikaj razjasneta. Pismo ne vem, če ne bi poskusila kar v kozarce vložiti zadeve-če jih bo ene dvajset bo to ravno prav za zimo se mi zdi. Morda samo še nasvet od koga kako naj pretlačim zelje v kozarcih za vlaganje in koliko vode mora zelje spustiti, da je ok? Kar 'zmajka' lahko nadomestim z prekuhano, mlačno vodo? Sem pa našla še en link, kjer g. Maršič pojasnuje čemu je dovolj že 0,5% soli, prav tako pravi, da se lahko doda žlica jogurta ali drugega fermentiranega napitka bogatega z kulturami. http://www.marsic-sp.si/forum/viewtopic.php?t=1 http://www.marsic-sp.si/forum/viewtopic.php?t=1 če bo koga zanimalo... lp terakota Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 09.nov 2009 21:54

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. nov 2009 22:42

Zelje čimbolj natlači v kozarec, prej ga v veliki posodi posoli, premečkaj, dodaj kak lovorjev list, poprova zrna, pri nas je bila obvezna cela kumina (malo)in rezine kutine..... Zelje mora oddati dovolj vode, da bo z njo pokrito, če je ne bo dovolj, prilij vodo iz pipe. Pa potem pokrite kozarce zloži v kakšno plastično posodo, ker bo iz njih zelnica pritekla, ko se bo zelje kisalo.

Enako se lepo skisa repa. Te pri nas nismo nikoli solili, zdaj pa berem, da jo solijo. Morda letos poskusim nekja kozarcev po obeh variantah, če kje dobim repo, pa bom videla razliko.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti