Artičoke

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

5. jan 2011 7:52

Celeste, se opravičujem - res sem jih že videla in tudi kupila v Hoferju, vendar ne v slanici, ampak v olju. Imajo jih pa v takšnih majhnih oglatih kozarčkih - v kartonu  je več vrst shrankov, od pečenih paprik in feferonov, sušenega paradižnika, gobic - vse vloženo v olje. V "mojem" Hoferju so na polici blizu testenin, ovsenih kosmičev ipd.

 

Pa še tole: kozarčki z artičokami so bolj redki vmes, zato moram včasih tudi kakšen karton preložiti, da jih najdem


Blanchy

Sporočilo je spremenil(a) Blanchy dne 05. 2011 07:55

cheleste  

član od: 9.8.2007

sporočila: 238

5. jan 2011 10:13

Blanchy,saj se je tudi meni zdelo,da bi v Hoferju morale bit...bom šla pogledat. vem,da imajo te "kozarčke",sem že paradižnik kupovala. pozdravček... cheleste

francis  

član od: 7.7.2007

sporočila: 130

5. jan 2011 11:08

Vložene v olju ima tudi Špar. LP. francis

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. jan 2011 11:22

No, pa zamrznjene se dobijo, vsaj ponekod.

rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

5. jan 2011 11:27

Pa vsak čas bodo, če že niso, naprodaj sveži.

nola

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

5. jan 2011 14:57

So že.

lp

mzm

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

5. jan 2011 16:20

Kolegica Miška, nikoli nisem povsem natančno vedel , kdaj je tista prava sezona artičok. Mi razložiš prosim , da ne bom več delal napak- enkrat sem v Italiji na tržnici kupil na prvi pogled čudovite artičoke vendar sem doma, ko sem jih čistil in pripravljal za kuho ugotovil, da imajo v sebi ogromno semen podobnih kot regratove lučke. Od ene npr. 15 dkg težke artičoke mi je na koncu ostalo nič. Kdaj se torej kupuje artičoke, sveže , jasno ? Hvala. lp hedonist

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

5. jan 2011 18:24

Sezoni artičok sta dve, jesenska in pomladanska.

Jesenske, največ jih je z juga Italije, delajo popke od novembra do konca februarja, pomladanske pa od aprila do junija.

Najbrž si nabavil čisto v redu artičoke, samo verjetno si jih preveč radikalno čistil.

Vse artičoke imajo v sredini 'brado' - s tem ni nič narobe. Ko odstraniš zunanje, najbolj trde liste in porežeš zgornje dele ostalih, liste razpri in odstrani  regratovim semenom podobna vlakna. Najlaže gre z žličko.

Ko jih kupuješ, potipaj pecelj, mora biti trd in ne uvel, listi pa na vrhu še zaprti. Popek mora biti zeleno vijoličast, nikakor ne rjast. Tudi ko so porezane, artičoke dolgo ostanejo sveže - hraniš jih lahko v vrečki v hladilniku ali pa kar v vodi v vazi, samo ne preveč na svetlem.

Pecljev ne zavrži, olupi jih (lepo gre z nožkom za krompir) in pripravi skupaj s cvetovi, so odlični!

 

nola

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

5. jan 2011 19:56

Skoraj vse zgoraj napisano drži, dodala bi le, da je tista "brada" pri starejših artičokah izrazitejša,pri mladih je ni treba odstranjevati.

Najboljše artičoke so od konca januarja do aprila, pri nakupu se pazi, da je steblo čimbolj ravno, cvet pa čvrst, primi in ga stisni, če se ti vda, išči dalje.

Imamo dve vrsti artičok, ene s trnji in ene brez. Ponavadi  so z bolj podolgovate sorte in jih lahko ješ surove, brez pa se vedno toplotno obdelajo.

Morda komu pride prav ta posnetek , proti koncu gospa čisti tisto "brado" , ko so artičoke že starejše.

Sama jih hranim v hladilniku ali temnem prostoru, z vlažno krpo na "nogi", očistim jih pa tik pred uporabo.

lp

mzm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti