Kitajska kuhinja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. apr 2005 12:14

Mleti ingver nima niti približno enakega okusa kot sveži ali vložen ali kandiran! Mleti ni pekoč in ima drugo aromo, svež pa precej pekoč in ima malo limonast vonj. Če želiš nadomeščat, vzemi raje vloženega v slanico ali kis ali pa kandiranega, je precej bližje, vsaj pekoča sta oba:) Seveda lahko tudi mletega damo v kitajske jedi, ampak ni pa to dober nadomestek za svežega, to je svoja začimba. Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

21. apr 2005 12:29

Jaz praviloma uporabljam kar mleti ingver, včasi pa kupim korenino svežega in naribam tega. Je razlika v okusu, ampak se ne sekiram, tisti v prahu je čisto v redu. No, prvih korakov kitajske kuhinje sem se tudi jaz učila iz knjige Kuharska umetnost Azije, najbolj dobrodošla je bila tajrat, ko pri nas še ni bilo tako rekoč nikakršnih sestavin, pa smo vedeli, s čem lahko kaj nadoemstimo. ALi pa smo izbirali recepte za jedi, za katwere ni bilo treba nadomestkov. Potem pa smo malo potovali in spoznali kuhinje JV Azije tudi v živo, se navdušili in sproti vpijali, kar smo na teh poteh videli in poskušali delati doma. In je, psloh glede Tajske in Burme, zelo uspevalo tudi doma. Sladko-kisla omaka za kitajske jedi ima seveda več različic. Včasih dobilo sladko-kisel okus s kombiniranjem marinirianega mesa, za katerega v marinado dodamo tudi sladkor, kisli del pa pirspevamo na koncu, tako da se okusi pomešajo, včasih pa tako, da z omako, ki ji obvezno dodajo rjavi sladkor in ostrigino omako, ki tudi vleče na sladko, posebek pokuhajo in prelijejo jed, ko je gotova. Ni pa mi znano, da bi Kitajci za sladko kislo omako uporabljali marelično marmelado, ampak človek se uči, dokler je živ, ne? Sladko kisla omaka za mesno-zelenjavno jed se lahko naredi tudi tako: Zmešamo žlico rjavega sladkorja, 1,5 dl lilčijevega sirupa, ličije (lahko jih narežemo na manjše kose ali pa jih tudi izpustimi), dve žlici kisa, jedilno žlico sojine omake, sol po okusu in po okusu tudi sojino omako ter žlico jedilnega škorba (ali riževe moke). Dobro razmešamo in zavremo ter prelijemo čez mesno zelenjavno jed (prielga se k svinjini ali perutnini, h govedini malo manj). Po želji lahko dodamo tudi sesekljano mlado čebulo z zelenjem vred. Pozdrav, Mamamia mamamia

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

21. apr 2005 12:55

Tako ste me navdušli s to kuhinjo, da sem tudi jaz morala probat. Že prej sem imela željo, včeraj mi je pa ratal nekaj skuhat. Poleg jasminovega riža sem naredila še zelenjavo v voku. Najprej sem dala žličko naribanega ingverja in dva zrna narezanega česna. Olje sem znešala malo belega in malo olivnega. Takoj po česnu in ingverju sem dodala zelenjavo (bučke, rdeča in rumena paprika, por, mlada čebula, sojini kalčki iz konzerve,korenček), dolila sem kakšne 1/2 deci vode in zdušila na hitro. Še vedno je zelenjava malo hrustala. Na koncu sem v vodi raztopila žlico ostrigine omake, sojine omake in čisto na koncu dodala še malo sezamovega olja. Božansko, vam rečem. Nisem glih obiskovalka kitajskih restavracij, ampak meni je bilo strašno dobro. Bom ponovila vajo. Drugič bom probala še z mesom in ribami. Vok imam že kakšno leto. Nekajkrat sem v njem delala, sploh dušila zelenjavo, pa je bilo pocasto. Zdaj vem, da je kriva zmrznjena zelenjava. Prav mi je, zakaj vas pa nisem vprašala. Saj veste tisti rek:"Bolje vprašat,ker si potem butelj samo kratek čas, kot pa biti butelj celo življenje:" Imam pa prošnjo. Rabim ideje za ribe, pečene v voku. Nori smo na ribe, pa bi rada tudi to sprobala. Hvala vam že v naprej. Gobica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

21. apr 2005 14:14

Lisička, pošljem še nekaj z ribami. AMpak v osnovi - na maščobi najprej prepraži kose rib, jih daj na toplo in jih vrni v vok, ko končaš z zelenjavo. Za kaj drugega pa moram še pogledat, pa ti pošljem. Uživaj. Mamamia mamamia

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

21. apr 2005 14:39

Superca, hvala ti že v naprej, mamamia! Gobica

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

21. apr 2005 17:53

Najlepša hvala za recepte...zanima me samo kaj da sladko-kisli omaki, ki jo naročimo v restavraciji, oranžno barvo in ali lahko namesto ličija dodamo ananas. Ali lahko na koncu dodam tudi ocvrte ribje koščke in na kakšen način bi lahko ribo ocvrla, da bi bilo za kitajsko kuhinjo najbolj primerno? Lp, Katjuška

rene  

član od: 6.11.2001

sporočila: 99

22. apr 2005 13:18

Zelo mi je všeč pekoči piščanec z arašidi a žal ne vem kako bi ga pripravila. Če veste recept se toplo priporočam. Pa lep vikend želim

cucka  

član od: 27.8.2005

sporočila: 9

27. avg 2005 20:11

kakop se naredi riževe rezance cucka

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

28. avg 2005 10:54

Jih kupiš v trgovini na polici z eksotičnimi jedmi. Lumpica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

30. avg 2005 18:28

Cucka, če te zanima kak recept, sporoči, pa pošljem. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti