Nedovoljeni dodatki v živilih

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

tema odprta - 16. mar 2005 10:57 | ogledi: 2.543 | odgovori: 39

Na 24ur.com sem prebrala naslednje (citiram):

Naša hrana vsebuje več vrst dodatkov; najbolj pogosti in nam tudi najbolj poznani so konzervansi, antioksidanti, emulgatorji pa barvila in sladila. A kot kaže potrošniki nanje niso najbolj pozorni.

In kako nevarni so pravzaprav lahko nedovoljeni aditivi? Strokovnjaki pravijo, da lahko manjše količine zaužitih nedovoljenih dodatkov povzročijo lažja obolenja črevesja in prebavne težave, večje količine pa kronične zastrupitve, lahko tudi črevesnega raka.

Potrošniki še zdaleč nismo dovolj pozorni na to, kaj jemo. Proizvajalcem živil verjamemo in na slepo zaupamo, etiket na živilih niti ne preverjamo. Nedovoljenih dodatkov - za katere bi morali vedeti - pa naj bi bilo kar 44.

Ali morda veste, kateri so?

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

16. mar 2005 15:29

Hvala. Tega je pa res veliko. Ni mi pa jasno, zakaj obstajajo razne inšpeckijske službe, zavod za varovanje zdravja in njim podobni, da izdelko, ki vsebujejo te snovi ne izločijo iz prodajnih polic. Ali ni nobenega zakona, ki bi to urejal? Vse ti E-ji so tako drobno napisani na izdelku ali pa jih sploh ni, tako, da človek, ki je slaboviden tega še prebrati ne more. Malo čudno je hoditi s seznamom teh izdelkov po trgovini in preverjati ali vsebuje škodljie ali neškodljive snovi.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

16. mar 2005 17:44

Jaz imam vse sprintane in nalepljene na notranji strani omare v kuhinji. Dnevno preverjam in tako sem si ze zelo veliko zapomnila. Sploh pa ni tak problem ce ves kje in v katerih stvareh se nahajajo. Recimo stvari ki jih izdelujejo v Kolynski so polne tega. Ze ce se ognes tistih njihovih juh, gostil in pripravljenih omak si naredil kar nekaj zase in za svoje druzinske clane. Vesna Vesna Milek Recko

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

16. mar 2005 18:52

Hojla! Vem da tole kar bom vprašala ni v stilu Kulinaričnega foruma, pa vendar; morda kdo ve za kakšen link ki vodi do tabel nenevarnih, pogojno nevarnih, škodljivih in zelo škodljivih aditivov v kozmetičnih preparatih? Sem spraševala že na Ministrstvo za zdravje, Zavod za varstvo potrošnikov ter Urad za kemikalije - odgovorili so mi le slednji ter me napotili da si pogledam predpise na straneh Uradnega lista. No, mene pa ne zanimajo dodatki ki so pri nas dovoljeni po ULRS, temveč tisti ki so dovoljeni pa so kljub temu škodljivi - vsi vemo da je le-teh veliko. Glede na odzive na moje pismo jih na Zavodu za varstvo potrošnikov ter na Ministrstvu za zdravje take stvari ne zanimajo... No saj me niti ne preseneča... ivonja

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

16. mar 2005 22:29

Zelo zanimiva razširitev teme,tudi mene bi to zanimalo,saj npr.krema ki vsebuje škodljive snovi vendar skozi kožo prodira v telo.V tej smeri sem razmišljala predvsem med barvanjem las,saj je že vonj barve hudo moteč. Aki

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. mar 2005 10:11

Ja, in ko ti pena za lase pade na krilo iz viskoze in nastane luknja, kot se je zgodilo meni, šele vidimo, kaj vse si dajemo na lase. Čeprav je res, da peno občasno še uporabljam. MAmamia mamamia

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

17. mar 2005 10:44

A ste brali članek o Lorealu v ponedeljkovem Delu. Kakšen "nateg"!

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

17. mar 2005 11:51

Kaj pa je pisalo? Aki

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

17. mar 2005 12:33

Članek je bil preveden iz nemškega Spiegla. Baje so naredili več razsikav in ugotovili, da na primer kreme proti celulitu povzročajo nalaganje nekih maščobnih tkiv, ki se jih iz telesa ne da odpraviti. Pa pisalo je o tem, kakšna industrija je vse to...govorijo o nekih naravnih izvlečkih iz nevem česa, ki seveda niso videli nič drugega kakor laboratorij. Podjetje Loreal trguje s 17 blagovnimi znamkami, med drugim tudi s prestižnim Lancome in Heleno Rubenstein. Nekatere novosti najprej izdajo pod to blagovno znamo, čez par let pa pridejo ven tudi pod drugimi, ki so dostopne množicam. Nekateri izdelki vsebujejo polietilenglikole, ki naj bi naredili kožo propustno za škodljive snovi, nekateri ftalate, ki naj bi negativni vplivali na razmnoževanje... Gre za prave kemične koktajle, še posebej pri barvah za lase! Barve Feria Color Buster vsebujejo agresivni alergen, ki lahko povzroča hude poškodbe oči, sumijo, da naj bi bil celo kancerogen. Večino denarja namenjajo oglaševanju in trženju ter le malo raziskavam (bojda le 3% dobička). Tudi jaz se sprašujem, koliko teh snovi dejansko pronica v telo in kako to vpliva na naše notranje organe. Če recimo na kremi proti glivicam Lamisil piše, da je ne smemo uporabljati predologo, ker lahko negativno vpliva na jetra, ali pa če ima lahko kontracepcijski obliž, ki hormone črpa kar skozi kožo, podobne stranske učinke kot tabletke...res ne vem več! Jaz se bom mazala samo še z olivnim ali kvečemu otroškim oljem!

ivonja  

član od: 26.2.2005

sporočila: 523

17. mar 2005 13:17

Me veseli ker je moje vprašanje o aditivih v kozmetiki naletelo na tak odmev. Upam da se bo le našel kdo ki bo posredoval kakšno tabelco škodljivih aditivov... Sicer pa, če lahko telo skozi kožo preko obliža črpa hormone, potem na enak način vsrka tudi vse ogabarije ki so v lepo zapakiranih dišečih kremicah!! Tudi jaz prisegam na olivno olje!! Pozdravček, ivonja P.S. d., sem iskala članek od Loreala v ponedeljkovem Delu, pa nisem najdla. A Delo od tega pon. ali od prejšnjega? Sporočilo je spremenil(a) ivonja dne 17. mar 2005 13:59:12 Sporočilo je spremenil(a) ivonja dne 17. mar 2005 14:01:53

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti