Omake

capala  

član od: 15.9.2003

sporočila: 75

tema odprta - 19. jan 2005 10:57 | ogledi: 36.086 | odgovori: 12

Kakšno omako naj ponudim zraven pečenega mesa?

capala

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

19. jan 2005 12:23

Hja nas boš morala pa malce bolj razsvetliti - kakšno meso je to - puranja prsa, svinjska pečenka, roastbeef, divjačina, piščanec... Ali želiš veliko omake, ali bolj samo za polit za sočnost? Ste ljubitelji bolj nežnih ali bolj pikantnih okusov? Imate radi zelenjavo, smetano, vino.. Si pripravljena omako čarat posebej ali naj bi se "delala" skupaj z mesom! Kaj bo za prilogo poleg omake? Malo več informacij pa bo odgovorov ko toče! Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

capala  

član od: 15.9.2003

sporočila: 75

19. jan 2005 16:59

rada bi omakco zraven svinjske pečenke in sicer bo kot priloga zraven v prtiču kuhani kruhovi cmoki, zato bi rada malo več omake. capala

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

19. jan 2005 18:11

Kot prilogo lahko dodaš še mešano zelenjavo, jaz več vrst zelenjave (brokoli, cvetača, korenje, por, bučke, ohrovt, kitajsko zelje,..) skuham, ne preveč in posujem z naribanim sirom, ter gratiniram na hitro. K pečenki pa dobro paše hrenova omaka s kislo smetano, ali pa porova omaka s kislo smetano, pa gobova omaka, tudi paradižnikova omaka z gobami. Če pa nimaš dovolj časa za kuhanje, pa tudi niso slabe kakšne kupljene omake (Barilla z melancani). Lejčy

capala  

član od: 15.9.2003

sporočila: 75

19. jan 2005 19:07

lejčy a imaš kak dober recept za gobovo omako, jaz imam enega pa se mi ne dopade. capala

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

19. jan 2005 22:18

Capala živjo! Jaz gobovo omakco naredim takole: prepražim malo čebule (na tanko narezane), dodam gobe (jurčki, šampinjoni), jih malo pražim, nato dodam česen in peteršilj, zalijem s smetano za kuhanje, dodam dva sirčka (trikotna, ampak ne zdenka, ker je pretrd in se ne raztopi lepo) jaz uporabim Happy cow, počakam, da omakca malo prevre, nato dodam sol, poper, lahko malo vegete, malo podmeta in na koncu pred serviranjem zamešam še kislo smetano. Količine sestavin dodajam po občutku. Ta omaka je čisto preprosta, narejena zelo hitro, pri nas jo jemo s testeninami, rižem, kruhovo štruco. Pa kakšna špinačna omaka tudi nebi bila slaba, seveda če jo imate radi. Tudi bučke v omaki pašejo k pečenki. Kaj pa rdeče zelje, ali sladko zelje. Mi pa smo pred kratkim jedli pečenko, kruhov cmok in kislo zelje, pa tud ni blo tko slabo. Lejčy

TanjaR  

član od: 7.7.2004

sporočila: 63

20. jan 2005 8:58

Jaz pa gobovo omakco naredim takole: Malo na drobno narezane čebule prepražim na olju, dodam česem da zadiši, potem pridam gobe in jih popražim. Nato jih zalijem z malo vode in malo belega vina, dodam sol, timijan, poper in kar nekaj časa počasi dušim, da se omakca zgosti, potem čisto malo zagostim z moko ali raje z gustinom in pred serviranjem dodam dve žlici kisle smetane. Njam. TanjaR

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

20. jan 2005 9:09

Meni se zdi zelo pomembno, da je omaka za h kruhovim cmokom zelo redka. Tudi sicer nisem ljubitelj gostih omak (ali golažev ali karkoli drugega), pri cmokih pa mi je to še posebej pomembno. Cmoki morajo biti sočni in potem ne rabiš zelo veliko omake. Najboljša mi je zelo preprosta, ki se naredi iz pečenkinega soka, malo vina in čisto malo smetane. Moke v mojih omakah ni. Mimika

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

20. jan 2005 10:55

Odlična omaka k svinjski pečenki, pa tudi k mesu na žaru: - velika žlica masla - manjša čebula - 1 dcl suhega belega vina - žlica gorčice - ščep soli (ali po okusu) Zelo na drobno nasekljano čebulo popražiš na maslu, vendar le toliko, da postekleni. Posoliš in zaliješ z vinom. Kuhaš toliko časa, da alkohol iz vina izpari. Odstaviš ter vmešaš gorčico. Idejo sem pobrala enkrat na televiziji. Od takrat naprej pri nas ni piknika brez te omakce... Slastno! Je pa res, da ima omaka precej močan okus, zato je otroci ne marajo... LP, zvitorepka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. jan 2005 12:18

Omako k pečenmu mesu in cmoku pripravim tako, da ističasno z mesom dam na pekač veliko grobo narezane čebule, pa papriko, korenje, koren peteršilja, lovor, malo česna in poprovih zrn, rožmarina in še kakšno začimbo, na primer brinove jagode., med pečenjem tudi potresem s soljo. Ko je meso pečeno, poberem iz pekača vso zelenjavo, odlijem odvečno maščobo in jo spasiram oziroma zmečkam s paličnim mešalnikom. Z dodatkom žlice vina in začimb po okusu oziroma potrebi je tako pripravljena gotova za serviranje (ali jo preliješ preko mesa ali pa serviraš v posebni posodici), lahko pa jo daš v kozico in dopolniš še s smetano, konjakom, dodaš sveže začimbe in podobno. Odvisno, kako redko oziroma gosto želiš in kakšen je okus jedcev. Nam je omaka všeč, ker ni potrebno nobene moke za zgostitev, omaka pa se navzame okusa mesa, ob katerem je serviramo, tako da se arome ne morejo "stepst"i med seboj. Če pa pečem meso v ponvi, naredim podobno. Najprej na maščobi opečem meso (na primer kose pljučne, svinjsko ali tudi perutnino) in ga dam na toplo, na isti maščobi prepražim zelenjavo (predvsem veliko čebule, da je omaka dovolj gosta) in začimbe, spasiram s paličnim mešalnikom, vrnem v kozico in dodelam okus. Včasih dam v omako tudi meso, včasih pa jo serviram posebej, kakor je pač potreba. Mamamia mamamia

mali kuhar  

član od: 14.10.2011

sporočila: 748

23. sep 2012 18:46

med brskanjem po youtubu sem velikokrat zasledil da poleg pečenega mesa ponudijo ''omako'' iz brusnic. ta omaka je kot nekakšna marmelada (želatinasta). a je že to kdo probal, a ve kdo ali je to sladka ali slana ''omaka''?

mali kuhar

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti