Kefir

egon  

član od: 16.1.2005

sporočila: 4

18. jan 2005 13:46

Spoštovana gospa Marta! Ker je beležka v okvari, vam po tej poti pošiljam sporočilo Kot sva dogovorjena vam pošiljam naslov, na katerega mi boste poslala gobico. egon grilc bratovševa pl. 4 ( nabiralnik CELINŠEK ) 1001 - ljubljana Če beležka tudi v prihodnje ne bo delala, vas čez kakšen dan, dva pokličem! Lp. egon

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

20. jan 2005 11:04

imam tezavo, mleko, ki ga dodam kefirjevim zrncem se mi kar naprej sesiri. Nic kefirja. Pustim 24 ur, po tem casu pa dobim sesirjeno mleko in neprijeten vonj. Kdo ve, kaj delam narobe? julia

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

20. jan 2005 12:56

Mogoče je prostor pretopel ali pa imaš veliko zrnc. Da bi bila zrnca že utrujena pa dvomim saj si šele začela... jaz jih občasno odvzamem proč in kar zamrznem tako da v primeru če me ni doma lahko vzamem kar iz skrinje (več dni) ali pa če postanejo preveč "sluzasta". Mogoče probaš manj časa kot 24 ur, ali pa odvzemi malo zrnc. p, maja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. jan 2005 13:40

zrnca so bila utrujena, ker so pripotovala zelo daleč, verjetno... Veri

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

20. jan 2005 13:57

Zdravo! Mleko mora biti sveže. Ali imaš mleko domače. Jaz domače mleko skuham in ga potem, ko je sobne temperature, nalijem. Če je le kakšen dan staro, se skisa. Sama ga delam v kozarcu za vlaganje s kovinskim pokrovom, pa je narejen včasih v dnevu, včasih rabi dva. Lp Tina

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

20. jan 2005 15:36

Kupujem sveze 2 l mleko v plastenki, ki je obstojno 14 dni. Ga nikoli ne prekuhavam (je pasterizirano). Mislite, da bi lahko bilo krivo mleko? Kefir delam v porcelanski posodi in je odkrita. Precejam pa z metalnim cedilom, ker ni mozno kupiti plasticnega (ostalo uporabljam iz plastike). Vsakic kerirjeva zrnca precedim in operem, vedno s toplo vodo. No, danes bom poskusila mleko prevreti in potem z mlacnim delati naprej. Pa tako zelo sem si zelela tega kefirja! Hvala vsem za pomoc, ce ima se kdo kaksno idejo, bom hvalezna. Veri, mislim, da so si zivalice od poti odpocile, ker sem drugic in tretjic imela pravi kefir, potem pa se je zacelo tole s kisanjem julia

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

27. jan 2005 19:50

Lep pozdrav. Jaz sem tudi imela kar naprej težave s kefirjem. A se je skisal, a se ni. je ratal, pal pa ni. Sedaj pa vzamem sveže mleko (ne obdelano, čeprav tudi rata, vendar kefir ni to kar bi moral biti), ga segrejem do vretja (ala Jamie recept za jogurt), ga ohladim ter poberem dol smetano. Gobico sperem pod tekočo mrzlo vodo. Lahko jo loviš po kefirju z žlico ali čim drugim. Vsaj moja ni občutljiva na kovino in T. Ko je oprana, jo dam k ohlajenemu mleku. Imam ga v plastični posodi, ki je pokrita zaradi zaščite pred nezaželjenimi letalci. Narejen kefir brez gobice dobro zmešam in potem spravim skozi cedilo. Če ga ne zmešaš, traja 100 let. Čisto mimogrede, a ste že ugotovili kaj za ena reč so vodni kefirjevi kristalčki in kako dolgo lahko to uživaš? Pa naj ti rastejo Julia.. Adijo juhica

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

28. jan 2005 1:53

Juhica, pridno pijem ali jem kefir ze nekaj dni. Mlecnega mislim. No, May mi je poslala pa se vodni kefir in gobico. Tako sedaj delam vodni kefir, melcni kefir iz kefirjevih zrnc in mlecni kefir z gobico. Vodni kefir je cudivit. Zaenkrat pijem samo to (namesto vode ali soka), okus je prijeten. Delam ga iz 2 l vode, 4zlic sladkorja, pol limone in 2-3 suhe slive (lahko so tudi fige ali rozine ali katero drugo suho sadje) in seveda kristalckov vodnega kefirja (6zlic). Navdusila sem tudi prijateljice in zdaj cakamo, da se mi bodo kristalcki toliko namnozili, da jih bom delila naprej. Drugace je z mlecnim kefirjem, ker ga tule razen mene nihce ne mara! Zaenkrat uzivam samo tistega iz kefirjevih zrnc, ker si je gobica sele dan, dva nazaj opomogla (bila je posusena). V naslednjih dneh pa bom imela ze kefir iz gobice. Potem lahko sporocim, ali je kaksna razlika. Za sedaj opazam samo, da je z gobico delo bolj enostavno, ker jo pac samo poberes iz mleka, zrnca pa precejas. Saj tisto mleko iz gobice tudi, vendar je 1x dovolj. Mislim pa, da vecje razlike med zrnci in gobico ni. Tako, s prostim ocesom je ista barva, ista oblika, isti vonj in gostota, le da je na pogled gobica ena, zrnca pa izgledajo kot da bi se gobica prelomila na vec delckov. Sedaj nimam vec tezav s skisanjem mleka. Zgleda, da sem z zivalicami nasla "skupni jezik" in so pridne! Uporabljam plasticno posodo, pasterizirano, neprekuhano mleko in pokrivam z plasticno folijo. Mlecni kefir se dela 24 ur, vodni pa 24 in vec, obicajno ga delam dan in pol (36 ur). Zorim pa v spodnjem kuhinjskem elementu. Ce kdo zeli vedeti se kaj bolj natancno, z veseljem pomagam. Imam obcutek, da sem ze postala majckeno strokovnjaka. (smeski pa strajkajo...) Pa se to: ce kdo pozna razliko v kemicni oz. bolj bioloski sestavi kefirjevih kultur (gobica, zrnca in kristalcki), se priporocam. Pa prisrcne pozdrave z vonjem po kefirju.... julia

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

28. jan 2005 1:55

Juhica, ce zelis kristalcke, mi pisi... julia

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

28. jan 2005 19:41

Živjo, najlepša hvala julia. Imam tudi jaz oboje. Mlečnega že več kot leto, vodnega pa tudi že par mesecev. Samo mlečnega sem imela zadnje čase malo grdo, pa ga moram sedaj na novo uvajati. Te moram pohvaliti za recepte, so zelo zanimivi in uporabni. Še posebej ker so "etnično" (neslovenski) obarvani. Gredo naravnost v mojo kuharsko knjigo in na štedilnik. Pa lep pozdrav tja čez ps. a res nihče ne ve kaj za en ...... so kristalčki vodnega kefirja, mislim strokovno... juhica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti