Neznano sadje

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

15. dec 2004 11:22

vso to sadje in seveda recepti so zbrani v knjigi Eksotične jedi. klavdija

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

15. dec 2004 11:36

Juhica, ali ti avokado uspeva in tudi obrodi, a imaš posajenega zunaj ali notri? Lani sem pri kolegici v Novi Zelandiji videla domač avokado, ki ji obrodi kot nor, ampak je posajen zunaj. Večkrat sem se že spraševala, ali bi to uspelo tudi pri nas! LP, Darja

lila  

član od: 31.8.2001

sporočila: 78

15. dec 2004 12:10

Migla, kaj si hotela povedati? Opereš tudi pomaranče in limone, pa mandarine, ananas...? Sadja, ki ga lupim nikoli ne perem. Pa je potrebno? hvala za pojasnilo! lp-Lila

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

15. dec 2004 14:49

vcibej, mogoče še enkrat komentar na avokado. temu skorajda težko rečeš sadje (marsikatera kuh.knjiga ga da med zelenjavo), zato se ne čudim, če te je razočaral. Je se ga običajno v slanih variantah, meni najboljši je čisto zrel, lahko ga tudi direktno namažeš na kruh, če se ti ne ljubi delati gvakamole. Razen ananasa je tropsko sadje pri nas bolj žalostno in seveda absolutno predrago. Edino liči in rambutan me nista razočarala, sta popolnoma primerljiva originalom na "tistem" koncu sveta. Zaradi cene jih sicer jem samo 1x-2x na leto. Pasijonke naj bi bile popolnoma zrele (in uporabne), ko so vse zgubane in neugledne (pa smo jih doma zoreli in bili razočarani...) aja, me lahko kdo spomni, kako se imenuje sadež, ki ima roza lupino, notri pa belo zrnasto meso s številnimi enakomerno posejanimi drobnimi črnimi semeni? V Aziji mi je bil najljubši, enkrat sem ga pa uspela kupit v maksiju (in je bil zanič...) Sporočilo je spremenil(a) malan dne 15. dec 2004 14:56:09

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

15. dec 2004 15:29

Ja Lila, potrebno je vso to sadje oprati pred lupljenjem. Pridite v Egipt, pa boste takoj razumela zakaj! Tu ne obstaja tekoča voda za zalivanje rastlin, sadnih dreves, ampak imajo stoječo vodo, speljano iz kanalov. Tudi namakalne naprave so povezane z vodo iz kanalov. Ko kupim sadje, ga najprej operem in dam v hladilnik. Veste koliko ljudi je prijelo eno pomarančo ali.... Upam, da ste me sedaj razumela. Veste kakšne so higienske razmere tu v primerjavi z našimi. Ogromne. Ampak sadje ima odličen okus, posebno mango, katerega zamrznem. Jem ga tako celo leto. Najprej ga olupim, na kose narežem in ga zamrznem. Ne spremeni ne barve ne okusa. Lp

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

15. dec 2004 19:06

Kako tisti kum nevem kaj že lahko potem jeste z lupino? Jaz si ga razen z Vesninega vrta ne bi upala. Kaj pa pomaranče, limone in škropljenje..............tja menda spada tudi ta kum in točno vem da piše pri pomarančah da je lupina neužitna. Lumpica Hvala vsem za trud in nasvete. Sporočilo je spremenil(a) vcibej dne 15. dec 2004 19:09:55

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

15. dec 2004 22:02

Malan, tistemu sadezu se rece granatno jabolko in ce je pravo, je zelo dobro. Lumpica ce tisti kumqvat ne pojes z lupino se bojim, da ga nimas kaj dat v usta. Kupljeni so velikokrat tudi precej suhi in polni peck, moji pa so zelo socni in mmmm. Vesna Milek Recko

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

16. dec 2004 10:00

ma ne granatno, to je rastlo v jugi, vsi vemo za kaj gre in dvomim, da se tako reče še čemu drugemu. Moj sadež je večji, ima obliko jajčevca in barvo lupine skoraj flourescentno pinki. Meso je popolnoma belo, po konsistenci bi primerjala z lubenico, po semenih s kivijem, po okusu pa z ničemer... V JV Aziji so temu rekli "dragon fruit", v Maxiju pa ne vem več... Aja, glede lupin citrusov - tu pa tam naletiš na "neškropljene" limone in pomaranče. So dražji, bolj neugledni, hitreje grejo k vragu in imajo zelo dobro aromo. Mislim, da ni ravno škropljenje vprašanje, ampak nekako voskanje lupine, da se sadež dlje ohrani in se sveti. Nekaj so že govorili na forumu, kako lahko to zadevo dol spereš. No, jaz kupim neškropljene, kadar delam punče, kuhano vino ipd, kjer mečem notri cele rezine z lupino vred. Predvidevam, da kumkuvat ni voskan (zato se pa hitro tudi izsuši). Dobro operi, pa je.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

16. dec 2004 10:50

mislim da je na letaku pod imenom rdeca pitaja.

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

17. dec 2004 16:06

Nekaj teh sadežev je predstavljenih in na kratko opisanih v zadnji številki reviji Lisa Čarovnija okusa. p, maja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti