Bonton za mizo

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1697

15. dec 2004 17:24

Iz moje nemške knjige z naslovom "Kulinarischer Knigge", bom naštela samo par primerov na to temo: - ribe z čvrstim mesom ter ribe, ki so prekajene, se je z navadnim priborom, ne ribjim - artičoke se je z roko, tako, da list odtrgamo, pomočimo v omako, ter odgriznemo ta dober srednji del - nadevan avokado se zapiči z vilicami v levi roki, in se z žlico v desni je. Tudi meso lahko tako ločomo od lupine. - ostrigo se prime v roko in se jo lahko posreba - školjko primemo v roko in ji z vilico ločimo meso. Potem to prvo školjko uporabimo kot klešče ter z njo jemo školjkino meso, ki smo ga ločili od oklepa. Tako delamo, dokler ne pojemo vseh školjk. Potem si umijemo roke, obrišemo, ter na koncu še pojemo vodo, ki je ostala od školjk. Najbolje z polnozrnatim kruhom in maslom. LP Saša Sasa Aleksandra Venturini

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

15. dec 2004 17:53

Kako je z narezkom. Kam z olivino koščico? Lumpica

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

15. dec 2004 19:34

Sasa Aleksandra Venturini, saj ne bos verjela, pa je res: na pocitnicah na hrvaski obali smo imeli "sreco" videti druzbo Nemcev, ki so popili tudi vodo, ki je bila namenjena umivanju rok.. julia

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1697

15. dec 2004 19:52

V knjigi piše, da vilico ali žlico, ki jo držimo z desno roko pomaknemo k ustom. Z levo roko zastremo usta, da drugi ne vidijo. Potem koščico pljunimo na vilice/žlico in jo odložimo na rob krožnika. Voda za umivanje rok, ki jo natočimo v stekleno posodico do 2/3 postavimo na srednje velik krožnik. Je pa lahko topla z dodatkom limone(za vsakega gosta 1 skodelica), za jedi ki so mastne, oz hladna za ostale jedi. Koščice od ribe...piščanca...lahko iz ust vlečemo tudi z roko vendar moramo pred usti diskretno držati levo roko. LP Saša Sasa Aleksandra Venturini

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

16. dec 2004 10:48

lej, lucijica, gre za to, da ni univerzalnih pravil! seveda lahko vprašaš konkretno, pa ti bo nekdo dal pameten odgovor. Vendar ni nujno edino pravilo, priporočilo itd. Vcibej je dala splošen poziv pa zato tudi moje splošno mnenje. Vsake oči imajo pa svojega malarja in če se nekdo boji, da se bo kot povabljenec osmešil, naj seveda vpraša, kako to delajo gostitelji. Jaz vsakič na novo učim goste, kako jesti fondue in mi niti na pamet ne pade, da bi čudno gledala njihovo nespretnost. Kivi in grapefruit se npr. prerežeta in jesta z žličko (obstajajo tudi posebne žličke v ta namen), pa ne zato, ker bi se tako spodobilo, ampak ker je lažje. Lahko ga tudi lupipš in režeš, lahko ješ tudi lupino... Mene je v tujini marsikaj presenetilo in zabavalo, npr. ne bi si mislila, da v Franciji pogosto jedo solato iz skupne sklede. Kitajci jedo s palčkami drugače kot japonci. Eni čudno gledajo, če poješ kruhovo skodelico, eni te čudno gledajo, če jo pustiš. Skandinavski obloženi kruhek se sme jesti z rokami, vendar ker je tako bogato naložen, se ga raje lotiš s priborom na krožniku. in še in še

Lucijica  

član od: 21.3.2004

sporočila: 110

16. dec 2004 23:09

Zdravo Malan! Naslov teme je seveda splošni, vendar je ob prvem prispevku jasno, da nekdo želi konkretno informacijo. Ta nekdo smo kar vsi. In meni se zdi, da se da iz izkušenj ljudi veliko naučiti. Seveda to ni mogoče, če se izkušnje ne delijo z drugimi. Se strinjam s tabo, da univerzalnih pravil ni, je pa včasih dovolj že to, da sam poveš kako kako jed ješ. In ta tema je temu namenjena. - vedno je pa stvar posameznika kako se bo jedi lotil. Mene osebno ne zanima več kaj si kdo misli o bontonu, ker je nekaterim všeč in se ga držijo, drugim ni in se ga ne držijo, tretjim zopet ni pa se ga morajo držati. To je lahko neverending story. Kot da bi debatirali o jajcu in kokoši. Pa pustimo to. Mi je bolj všeč tvoj drugi odstavek in naj pri tem tudi ostane. Sporočilo je spremenil(a) Lucijica dne 16. dec 2004 23:09:26

Lucijica  

član od: 21.3.2004

sporočila: 110

16. dec 2004 23:11

Mi je pa definitivno všeč, da svoje goste učiš. Lepo. Tudi jaz jih. Samo je njim vedno ful nerodno, ker pač ne znajo. Pa jim nima bit za kaj. Samo tako to je.

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

17. dec 2004 7:26

kurja bedrca, prašičja rebrca, ne boste dobili v boljših restavracijah kot to navaja MAMAMIA, tam strežejo čisto druge jedi.Tako da sploh ni problem.Tam kjer strežejo kurja bedrca in rebrca kar brez skrbi jejte z roko, saj tam bonton sploh ni pomemben HERMAN

Alekss  

član od: 27.10.2003

sporočila: 12

25. dec 2004 19:47

Kurjih bedrc mogoce res ne, zato pa se zelo pogosto dobijo racja. Mislim, da bi moral vsak vedeti vsaj osnove tega, kako se jed postreze in kako se je je treba lotiti za mizo, ne pa da pri kosilu vidis nekoga, ki se noza ne zna uporabljati in si odreze zrezek in potem prestavi vilice v desno roko in nadaljuje z desno. Vem da se bo mnogim zdelo trapasto, toda mislim, da bi ze v soli morali kak pouk o tem. Moje mnenje je, da so nekatere stvari osnova "olikanega" prehtranjevanja v druzbi, druge pa pac bolj posebnost. Vsak bi moral vedeti, kako se je z vilicami in nozem in to, da pisko lahko primes tudi v roke, pa da si prticek iz blaga das na kolena, ce pa ne ves, kako bi se lotil polza (ce ga ze hoces narociti, ali pa ti ga je zla usoda postavila na kroznik in se mu res ne mores izmakniti), pa poklici natakarja in ga diskretno povprasaj ali pa pocakaj, da vidis, kako se ga lotijo bolj izkuseni sosedje. Glede sadja pa tako: tudi jaz nisem ravno navdusena, ce se moram lotiti jabolka z nozem in vilicami, toda ce je za mizo taka druzba... je treba tudi to znati.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti