Jabolčni kis

Magda Z  

član od: 4.8.2003

sporočila: 1

tema odprta - 24. nov 2004 8:04 | ogledi: 8.211 | odgovori: 6

Spoštovani!

Zanima me, ali kdo doma izdeluje jabolčni kis in po kakšnem postopku.

Mi vedno delamo jabolčni sok, letos smo se pa odločili, da bi poskusili narediti tudi kis. Žal ne vemo ali je bolje samo sok pustiti, da naredi svoje, ali naj ga nekaj časa pustimo skupaj s tropinami....

Za vsak nasvet vam bom hvaležna.

Lep pozdrav, Magda

Magda Zadnik

Jacha  

član od: 28.1.2004

sporočila: 105

24. nov 2004 8:17

Moj oče ga dela. Če prej ne dobite nobenih navodil, bom vprašala očeta. Lp, Maja

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

24. nov 2004 8:34

Jabolčni sok se da v sod in potem čas opravi svoje. Če poznaš koga, ki ga dela doma, ga prosi za malo "gobe", da je proces hitrejši. Od mošta do kisa se morata zgoditi dve vrenji, alkoholno in ocetno, ki sta hitrejši, če je sod v toplem prostoru. To je dolgotrajen postopek (vsaj eno leto). Čim starejši je kis, močnejši je. Lahko da je dober že po nekaj mesecih. To pa veš, če nima več okusa po moštu. na tejle strani najdeš navodila. http://www.mladinska.com/emagarticle.asp?docid=135915& Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 24. nov 2004 08:39:31

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

24. nov 2004 9:22

Jaz sem ga lani delala iz jabolčnega soka. Tudi klobuk sem mu dodala in kis je bil izredno močan, le da ga je bilo premalo. Letos ga delam takole: jabolka sem oprala in izkoščičila. arezala sem jih na 1 cm široke krklje, dala v sod in zalila z vodo. ! liter vode na 1 kg jabolk (tako na grobo). Jabolka sem obtežila da niso plavala na vrhu in pustila pokrito s krpo v prostoru ki je imel 27 stopinj. Po treh tednih se je prvo vrenje končalo in vse sem precedila najprej na grobo in nato skozi gazo. Zopet sem dala v sod,dodala kvas in sladkor ter nekaj skorjic kruha. Zakaj kruh ne vem ampak taka so bila sosedova navodila. Zadeva stoji pokrita v istem prostoru. Ko se bo vrenje končalo (cca po treh tednih), bom kis zopet precedila skozi gazo in ga shranila. Kis pa je najboljši če stoji vsaj eno leto. Če želiš postopek pospešiti v to drugo vrenje dodaš steklenico kisa. lp Vesna Vesna Milek Recko

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

24. nov 2004 9:34

Meni včasih ostaja vino, ki ga ne popijemo do konca. Ali se tudi njega lahko uporabi za vinski kis? Hvala in lp.

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

24. nov 2004 14:16

Moj oče dela jabolčni kis iz domačih jabolk po receptu iz knjige patra Ašiča, kako natančno poteka postopek žal ne vem, vem pa, da dodaja malo sladkorja in kvas. Kis je odličen in resnično s staranjem postaja vse bolj močan. Na dnu se naredi usedlina in na vrhu goba, ki se jo lahko potem porabi za nov kis. Lansko leto nam je slabo uspela pasterizacija jabolčnega kisa v mali rostfrej cisterni (ob segrevanju je počila plastična pipa in zraven je prišel zrak) - in smo pustili da se je sok prevrel in skisal, kis je bil odličen, sicer ga oče dela kar iz narezanih jabolk. Jabolčni kis je tudi zelo zdrav, o čemer je bilo že veliko napisanega. Moj želodec ga sicer ne prenaša najbolje na tešče z medom (kot svetujejo) mi je pa že velikokrat pomagal iz zagate, ko sem kaj sumljivega ali pretežkega pojedla. Jedilno žlico ali dve v kozarec vode in popiješ - slabost, občutek teže v želodcu in kar je še takšnih neprijetnih občutkov v nekaj minutah izgine. Navadila sem se ga jemati s seboj na dopust predvsem iz tega razloga. Letos poleti sem v ta napitek prepričala enega (milo rečeno) zelo presranega najstnika, ki mu je bilo slabo - spil je z zatisnjenim nosom in izdatno poplaknil z vodo in se po petnajstih minutah prišel zahvalit za dober nasvet. Kar se tiče vinskega kisa - prijatelji namensko pustijo da se jim skisa domači teran in ga uporabljajo za kis. Je zelo aromatičen in ima seveda zelo močno barvo. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Magda Z  

član od: 4.8.2003

sporočila: 1

24. nov 2004 15:17

Najlepsa hvala vsem za odgovore! Lep dan in lep pozdrav, Magda Magda Zadnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti