Avtorske pravice

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

tema odprta - 10. nov 2004 13:11 | ogledi: 1.275 | odgovori: 5

Ker sem v dilemi, katere recepte lahko posredujem, prosim za pomoč: svoje, to vem, da lahko, kaj pa malo predelane - če malo spremeniš razmerje ali dodaš pet oreškov ipd... Kaj pa recepte, ki so v tujih jezikih objavljeni na internetu, so dobri in preizkušeni, pa bi jih želela dat še sem v slovenščini, da jih lahko uporabijo še tisti, ki ne govorijo teh jezikov ali ne poznajo teh strani? (Če napišem vir spodaj, seveda...) Itak, če ti da prijateljica recept, niti ne veš, da je iz neke knjige, kaj šele iz katere in ne moreš nič, da ne bi kršil pravic... Če pa napišemo spodaj iz katere knjige je recept, je pa to tut neka rekalama, ne - to odtehta pravice?:) Ali bo kdo jezen?

Veri

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

10. nov 2004 13:47

Pravilo je, da se ne krade. Ni niti lepo, niti dovoljeno. Prepisovanje torej ni dovoljeno... Vse ostalo je pa bolj ali manj tolmačenje različnih pravnikov. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

10. nov 2004 15:01

veri, če si recept po svoje prilagodila, dodala pet oreščkov ipd. je tak recept seveda tvoj in še več vreden kot originalen zato ga le mirno napiši! Recepte iz interneta najlažje citiraš kot linke. Če si jih sama uporabila, si gotovo kaj modificirala (utežne enote, nadomestila kako eksotično sestavino) in nenavsezadnje si ga po svoje prevedla - torej je spet tvoj. Če nisi modificirala, ne objavljaj. recepte od prijateljic pa raje pusti stat...

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. nov 2004 15:02

Hvala obema! Sem iskala (z iskalcem) že prej nekaj na to temo, zdaj sem prebrala še to in lahko tole vse skup (to temo) mirno vržeta dol. Jaz je verjetno ne morem. (Bi bila pa vesela, če bi mi vseeno odgovorila, lahko na mail ali sem, kar četa. Hvala!) Po vsem tem mi pa še vedno ni jasno, kaj jaz smem napisat. Vsi se jezite nad ljudmi, ki prepisujejo od tu in hkrati ugotavljate, da je večina receptov tu od nekod drugod. Če dam recept na Kulinariko, ne pravim, da je moj, če napišem spodaj vir, ne? Ali pa takih receptov sploh ne boste objavili - npr. napišem recept za Mongolsko meso iz meals.com in to tak napišem. Vsak ga lahko tam pogleda, saj je ravno tako splošno dostopna stran, ampak nekateri je ne poznajo, nekateri pa ne govorijo angleško... Seveda ne morem dobesedno prepisat, saj je stran v ang., kot je večina mojih knjig v tujih jezikih, tak da z dobesednim prepisom ni problema, ampak sestavine, količine itd... Ne bi pa rada jaz kradla! Saj me razumete, ne? V knjigarni ti dovolijo prepisat recept iz knjige, skopirat ti je pa ne bi pustili. Je tu enako? Zdi se mi škoda za dobre recepte, do katerih nekateri ne morejo (nihče ne more vseh kuharskih strani pregledovat), pa so sprobani in fajn. Saj je ves namen kulinarike v kroženju receptov... Nobenega nisem hotla užalit, samo res ne vem, kakšen je vaš pravilnik... Ali lahko napišem recept in spodaj vir, od kod je vzet? Dovoljenja avtorjev res ne morem dobit, saj pogosto zraven ni maila od avtorja... Če kaj prepišem iz kake knjige, so to navadno samo sestavine, nikoli se mi ne da prepisovat celega postopka:) Je potem to po vaših merilih še sprejemljivo? Če postopek napišem po svoje in povem, da recept ni moj? Če me sprašujete po moji vesti, mislim, da ima internetna stran ali knjiga, če jo objavimo kot vir vsaj toliko od tega, kot je izgubila z enim receptom, ki bi si ga navsezadnje lahko pogledala in zapomnila v knjigarni...Viri so fajn, saj greš potem pogledat še tja in najdeš še kaj - in so vsi zadovoljni, ne? Avtorjev ne morem lovit po širnem spletu:( Seveda je pa drugo, če bi s tem hotla kaj zaslužit in izdala to v knjigi - tam naj bi bili samo originalni recepti, je pa res, da take knjige ni - tudi Jamie kopira (raco v soli je fantova mami delala že predno se je on rodil:) Me štekate, zakaj sem zmedena? Ne bi rada delala narobe, ne vem pa, kaj je prav... Ravno zato sem tako dolgo odlašala s prijavo, ker si nikakor nisem bila na jasnem, kako je s tem... Veri

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

10. nov 2004 17:31

Ne, dobesedno receptov ni dovoljeno prepisovati, tudi če navedete vir, izjema so recepti iz uradnega lista. Tudi knjige ne morete prepisati in spodaj navesti vira, pa bo vse ok... Recept je avtorsko delo, zato prepisovanje ni dovoljeno. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti