Polži

neznan uporabnik
tema odprta - 22. maj 2001 18:12 | ogledi: 26.425 | odgovori: 16

Zanima me priprava polžev - predvsem predpriprava (kako se jih razslini,...)

Tudi kakšen namig za končno jed je dobrodošel.

Hvala!

neznan uporabnik

23. maj 2001 20:51

polže lahko najprej dobro sestradaš v žagovini in jih potem ni potrebno čistiti,ali pa jih ne sestradaš in jih potem očistiš.....jaz jih očistim.... celoten postopek pa je sledeč: polže moraš žal žive potopiti v vrelo vodo s hišico vred....potem jih z lahkoto potegneš iz hišice (sicer jih ne moreš,ker so z mišico dobro pritrjeni....no ko jih potegneš ven,jim odrežeš nogo s katero sicer lezejo po tleh....del drobovja imajo polži tudi na hrbtni strani noge,od glave proti "repu" zarežeš bolj plitvo in potem s prstom izstisneš to drobovino,ne vem točno kaj imajo v tem delu.....potem to očiščeno meso kuhaš v slani vodi in najmanj 5 krat zamenjaš vodo,vsake 20 minut približno....takole po dveh urah bi bili polži mehki...s tem ko menjuješ vodo jih razsliniš....hišice prekuhaš posebej in jih dobro odcediš....ko so polži kuhani-mehki,jih odcediš in v vsako hišico porineš s prstom eno meso....to meso "zaližeš" z mešanico masla,česna,peteršilja,soli in popra....napolnjene hišice postaviš v pekač tako,da so odprtine zgoraj(kose maslo stopi,da ne izteče)pekač s polži daš v pečico ogreto na 220 st.celzija za cca 15 minut.....jaz imam posebne klešče za polže,če pa jih nimaš si pomagaj takole: z majčkeno viličko pikni v meso in ga potegni iz hišice,sok ki je v hišici izliješ na žlico...na ta sok položiš kocko kruha (si že prej narezala) in daš v usta meso in potem še žlico s sokom in kruhom....to je v bistvu moj recept.....dober tek hetero

kuhamuha  

član od: 8.10.2009

sporočila: 36

19. mar 2011 12:53

Kaj pa naj naredim jaz? Kupil sem zamrznjeno meso polžev. Ali odpade kuhanje s 5x menjavo vode ali ne? Prodajalka mi je rekla, naj juh naredim s testeninami. Ima kdo kak recept za polže s testeninami? Hvala. kuhamuha

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

19. mar 2011 13:44

Ajoj, to bi moral verjetno pred nakupom pomisliti:)

Jaz imam v svoji knjigi recepte s polži, vendar ni zraven nobenih testenin. Zelo zanimiv mi je recept, kjer polže oviješ s slanino, jih natakneš na nabodala in opečeš v zeliščnem maslu. Ko so spečeni, jih shranimo na toplem, na maslu pa prepražimo še sesekljano čebulo, olive, na kocke narezan paradižnik, narezane šampinjone in sesekljan peteršilj. Vse to začinimo še s soljo in poprom ter postrežemo s polži.

 

 

Jelenckova

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

19. mar 2011 14:11

Pol čebule, nekaj šalotk in strokov česna sesekljaj skupaj s panceto. Vse to popraži na žlici masla, dodaj polže in zalij s kozarcem belega vina. Ko vino povre, dodaj dve zajemalki pelatov in zajemalko juhe, sol, lovor, malo čilija in timijan. Ko so polži mehki, še popopraj in stresi na kuhane testenine.

 

Ali pa polže mariniraj nekaj ur v belem vinu, nato jih kar z vinom vred pogrej. Posebej pripravi bešamel, vanj vmešaj gorgonzolo in dodaj polžem. Zmešaj s testeninami.

 

Gobe popraži na maslu, dodaj polže, polij s kozarcem vina, pokihaj, na koncu dodaj maslo, malo konjaka in sesekljan pehtran.

 

nola

kuhamuha  

član od: 8.10.2009

sporočila: 36

19. mar 2011 18:51

Nola, hvala. Pravkar sem poskusil prvo vilico zadnjega recepta, ki je bil za moje pojme najbolj enostaven. Jaz sem si skuhal še široke rezance in polže z gobami dal preko špagetov. Dober recept. Zakaj pa so polži ostali trdi in se niso omehčali?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. mar 2011 9:15

Ker je taka narava polžjih mišic.

rimljanka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

21. mar 2011 11:01

A si jih vzel iz hišic ? hedonist

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

21. mar 2011 11:06

Mogoče so pa užitni tudi rdeči španski lazarji?  Oziroma, zakaj niso?   Mislim, da bi bili bolj mehki od onih v lupini .

Ko bi le kdo pogruntal kak dober recept in bi od konca aprila naprej okrog njiv in vrtov mrgolelo toliko nabiralcev polžev, kot je trenutno nabiralcev regrata

Cila

mandelj  

član od: 6.5.2004

sporočila: 90

22. mar 2011 19:16

Jaz pa jih po tem, ko jih vzamem iz hišic natrem z grobo soljo (se močno penijo - slinijo). Splahnem z rahlo okisano vodo in to s soljo ponavljam dokler se penijo. Ta del priprave je meni osebno najpomembnejši. Raje enkrat več s soljo pregnetem mišice kot premalo. Potem pa jih kuham z jušno zelenjavo. Ravno tako kot Hetero jih dam v potem nazaj v hišice, katere prej očistim in prevrem v vodi s sodo bikarbono. Najprej zeliščno maslo potem mišico in povrhu košček sira. Ko sir v pečici zabrbota jih vzemem ven in v akcijo. Tudi mišica gre lažje ven ker se prime sira. Toliko na kratko. Pravijo, da po prvem maju niso več primerni za nabiranje. Ne vem sicer zakaj ampak jaz to upoštevam. lp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti