Izdelava domačega jogurta

Kris_Tina  

član od: 10.6.2017

sporočila: 1

tema odprta - 10. jun 2017 21:24 | ogledi: 5.111 | odgovori: 12

Pozdravljeni :)

Pri izdelavi domačega jogurta sem naletela na težavico in sicer da se jogurt ko ga zajameš na žlico "vleče". Jogurt je drugače dobrega okusa.

Moj recept za izdelavo jogurta je, da liter mleka segrejem na 85 stopinj, nato ga ohladim na 45 stopinj celzija in ga postavim v pečico segreto na 50 stopinj, kjer ga pustim čez noč. Nato zjutraj dodam dve žlici kupljenega navadnega jogurta vse skupaj dobro premešam in postavim v hladilnik.

Kakršnega koli nasveta za odpravo "težavice" bom zelo vesela.

Hvala

Kristina

 

Kris_Tina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. jun 2017 22:15

Jogurt se vmeša zvečer, po mojem mnenju. Ne vidim razloga, da bi mleko, ki je pasterizirano, pa brez nacepljanja z jogurtom (torej bakterijami) imela celo noč v pečici. Če dodaj jogurt zbečer, bo zjutraj jogurt narejen, le v hladilnik ga prestaviš.

rimljanka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

11. jun 2017 7:15

Lahko, da se vleče ravno zato, ker ga "pacaš" celo noč v pečici, preden dodaš jogurt.  

Naredi tako, kot ti svetuje rimljanka. Jaz ga poleti nikoli ne dajem v pečico.  Dam ga kar v kartonsko škatlo z dvojnim pokrovom in hop na najvišjo polico v kuhinji. . Par uric dlje traja a mi v poletni vročini ni treba kuhinje dodatno pregrevati  s pečico.  Pa še elektriko prišparam.

 

PS: namesto jogurta dodajam actimel, vsebino ene posodice vmešam v 1,5 do 2 litra mleka,  vsakokrat svežega, pa imam probiotični jogurt .

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 11. jun 2017 07:18

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

11. jun 2017 10:25

Meni se je vlekel jogurt, ki sem ga delala iz posnetega mleka (0,5 % maščobe), drugače pa ne. Nikoli pa nisem mleka tako dolgo pacala na toplem in tudi ne vidim razloga, zakaj bi ga morala. Mleko je že dobro prekuhati, sploh, če delaš iz svežega, potem pa pustiš, da se ohladi na cca. 40-45 stopinj, dodaš jogurt, dobro razmešaš, pustiš, da se ohladi nazaj na sobno temperaturo in naliješ v lončke. Postaviš v hladilnik in čez dan ali dva imaš lep trd jogurt. 

Sonja

katra55  

član od: 10.7.2007

sporočila: 198

11. jun 2017 17:48

Mleko za jogurt je potrebno najprej pogreti na 92°C, nato ohladiti na 45°C, nacepiti z jogurtom in v pečici ogreti na cca 45°C inkubirati približno 5 ur, da postane čvrst.

katra55

milja44  

član od: 2.1.2014

sporočila: 152

13. jun 2017 17:37

Kris Tina, evo  po spodnjem receptu domač jogurt je zelo dober

1,5 litra mleka in 1 navaden jogurt (kupljen).

Mleko skuhamo in ohladimo na 37 stopinj. Kupljen jogurt pomešamo najprej z nekaj žlicami toplega mleka, nato pa ga zlijemo v pripravljeno toplo mleko.Dobro zmešamo, nalijemo v lončke, naložomo v primerno kozico, pokrijemo ter postavimo v toplo pečico (3o-35 stopin C). V nekaj urah je jogurt pripravljen. Posodice z jogurtom postavimo v hladilnik, da se primerno ohladi ali ostane še za naslednji dan.

Če se nam naredi voden jogurt, je pečica pretopla. En lonček tako pripravljenega jogurta prihranimo za naslednjič.

Domač sadni jogurt pripravimo ravno tako, da pripravimo navaden jogurt in ga nalijemo v lončke samo dp 3/4. Preden ga ponudimo, dodamo zmešane in osladkane jagode. Jogurt lahko pripravimo tudi v skledi.

milja44

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

13. jun 2017 22:22

Nam domači jogurt res super uspe in se ne vleče, če ga delam iz hoferjevega jogurta (tistega večjega 250g), pri ostalih različicah se je vlekel. 

anibas1  

član od: 30.8.2008

sporočila: 43

14. jun 2017 10:40

Meni se je vlekel jogurt ker sem v pretoplo mleko dodala jogurt.  Domače mleko nam dostavijo zjutraj. Skuham ga preden grem v službo. Ko pridem domov dam vanj jogurt. Pustim ga na sobni temperaturi pokritega s kuhinjsko krpo. Drugo jutro je jogurt pripravljen. Ker delam jogurt konstantno dvakrat tedensko dam v mleko ponavadi jogurt ki mi je ostal od prejšnje izdelave.

anibas1

ssasha  

član od: 17.11.2017

sporočila: 16

25. jan 2018 20:09

Pozrav! 

 Gledam aparate za jogurt (sama ga res ogrooomno pojem in mislim da bi se mi res splačalo delati kar svojega, hehee - pa še predvidevam, da je precej bolj zdravo od kupljnih) tukaj - stran pet, če se ne motim - in sedaj me zanima, ali ima kdo z njimi izkušnje? Izgleda skoraj prepoceni, da bi bilo res... Je to dobra ali slaba ideja? Kako poteka priprava jogurta s tem?

Ker, iskreno povedano, malce sem lena za vse to merjenje temparatur in ostalo kar opisujete tu 

Hvala, LP

ssasha

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. jan 2018 21:06

Saj ni treba termometa - jogurt zamešaš v mleko, ko je toplo, ne pa še vroče: po domače - ko lahko vtakneš prst vanj, in ne zapeče.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti