Kajmak

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

tema odprta - 9. jun 2004 14:25 | ogledi: 27.961 | odgovori: 54

Ali kdo ve kako se naredi kajmak?

Lp

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

9. jun 2004 15:50

hojla! Postopek za originalni kajmak je kar precej zapleten, vem pa, da je enkrat nekdo poslal recept za "ponarejeni kajmak" in je menda zelo dober. Sama sem se že večkrat hotel spraviti k pripravi, pa ni bilo ne časa ne prilike. Vtipkaj v iskalnik, pa boš zagotovo našla. LP Zala

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. jun 2004 17:46

Pred davnimi, davnimi časi, ko je obstajalo (v trgovinah, seveda) še nehomogenizirano mleko, smo doma delali kajmak takole: mleko smo zavreli in ohladili. Plast smetane, ki se je nabrala, smo posneli in dali na lesen krožnik ter malce posolili. Mleko - popili in podobno. Drugi dan smo spet zavreli nov liter mleka, in tako dalje in tako naprej. Dodajali smo smetano plast na plast, čez kakšen teden smo lahko od spodaj že jemali "domač kajmak". Bil je precej dober, če me spomin ne vara. LP cervus

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

9. jun 2004 21:09

Ja to kar je opisal cervus je domac mladi kajmak in je svetle rahlo rumene barve. Pravi kajmak, ki ga ~al te~ko dobimo pri nas, je mocno rumeno oran~en, zelo mocnega okusa, kar malo"~arkega" okusa. Temu se rece kajmak, to verzijo, ki jo poznamo mi pa je mladi sir kajmak, je neznega okusa in zelo pase k hrani z zara. Jaz osebno sem jedla kajmak v Srbiji in bila (v narekovajih) razocarana, ker obozujem ta mladi kajmak, tisti ta pravi je bil pa uf kar mocan, tak zarek..... ANJA

Jacha  

član od: 28.1.2004

sporočila: 105

10. jun 2004 8:18

Ola ! Saj v Srbiji poznajo mladi in stari kajmak. Na žalost si je jedla napačnega. Tudi jaz imam raje mladi kajmak. Upam, da ga bom kmalu spet dobila. P:S: Ponarejeni kajmak pa je tudi zelo dober, ker res spominja na mladi kajmak. lp, Jacha

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

10. jun 2004 18:25

Hej Jacha! A torej si že naredila ta "ponarejeni kajmak"?? No, to sklepam ker si zgoraj tako napisala in upam da nisem narobe razumela.. Jaz se ga tudi spravljam naredit, ob prvi priliki ob kakšnem pikniku ali pa hitrem kosilu na žaru ga bom pripravila.....Zanima me še, koliko ga dobiš iz tisti navedenih količin (če se prav spomnim, je cela vrečkica mozzarelle, en velik zavoj masla, 1 philadelphia.. itd) Koliko približno ga dobiš recimo v gramih ali pa v skodelicah?? Rada bi vsaj približno vedela, da ne bom naredila nekih enormnih količin za celo "žlatho" :) LP Zala

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

10. jun 2004 20:37

ZALA, JAZ SEM SPISALA TA RECEPT -pri nas gre v promet odlično -poglej količinsko sešteješ 25dak masla,vrečka mozzarelle 30 ali 40dak ,philadelphia 20 ali30 dak -in to je to ,pa vzemi polovico vseh sestavin za probat ,mislim ,da vam bo všeč -sicer pa ostane v hladilniku v hermetično zaprti posodi več dni . Oglasite se in povejte kako vam je všeč okus . ČAU Marta

Jacha  

član od: 28.1.2004

sporočila: 105

11. jun 2004 7:40

Ola ! Zala, jaz sem ga naredila iz polovični količin in ga je prišlo za eno skodelico, ki drži približno 400 ml. Meni je bil okus zelo všeč in res je zelo podoben pravemu kajmaku. Moram pa reči, da sem namesto Philadelphie dal podoben manj masten kremni sir, ki sem kupila v Hoferju. Doma pa sem potem vidla, da je z okusom gorgonzole. Ampak je bilo kljub temu zelo dobro. lp, Jacha

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

11. jun 2004 16:03

Jacha in Prekmurka, hvala obema za pojasnila - bom poročala, ko bom naredila. LP Zala

nikky  

član od: 6.6.2004

sporočila: 3

12. jun 2004 10:24

Ojla Jacha! Ta recept za ponarejeni kajmak se mi zdi zelo zanimiv :), me pa samo zanima, na kaksen nacin ga naredis iz sestavin, ki si jih navedla? Lp Nika

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

12. jun 2004 12:19

Ja, tudi jaz bi se priporočala za link, na kateremje Marta oz. Prekmurka anpislaa recept, ker se ne spomnim več najbolje postopka priprave - in odločitev je padla - delam ga čez en teden, ko pridejo tudi babice in deda in bo nekaj v stilu piknika :) Torej, se skupaj z Niko priporočam, če lahko še enkart napišeš pripravo. LP PS: Prekmurka, ali lahko dam za tisti kremni namaz kar pasirano skuto? ALi je bolje kaj drugega? Zala

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti