Odprte rane na goleni

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

18. jul 2016 6:28

Mogoče pa gel za pomivanje posode ni tako napačen, saj mora biti tak, da ni  problemov  s prebavo, tudi če ga na posodi kaj ostane? Pa kakšno klico verjetno tudi uniči? In če odstranjuje obloge iz posode, bi lahko pomagal   pri odstranjevanju gaze z rane?  Seveda smo ugibam!

Katrca11

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

18. jul 2016 9:21

Gel za pomivanje posode je detergent in se obnaša podobno kot milnica, k večjemu je še boljši ker so potrebne veliko manjše koncentracije za isti učinek in pH je bližji kožnemu.

Resno, ljudje - mislite, da patronažna sestra s par leti prakse res ne ve, kako se previjajo rane?

Sonja

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

18. jul 2016 11:05

Ne vem, koliko pride v poštev, ampak vsaj v vednost glede naravnega sredstva za izpiranje ran:

http://www.gorenjskiglas.si/article/20130606/C/130609842/

Pomočnik pri poškodbah in postu

Že po imenu je sklepati, da so ranjak v ljudskem zdravilstvu uporabljali predvsem za celjenje ran. Na rane so položili zmečkane rastlinice ali obkladke iz ranjakovega čaja. Za spiranje ran se je močno obnesel tudi poparek iz ranjaka in trpotčevih listov.

Life is war against boredom~

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

18. jul 2016 17:05

Jaz bi zase imela raje milnico iz gela za pomivanje posode, če bi mi oskrbovali rane. Saj vem, da fiziološko raztopino na veliko priporočajo, a se spomnim starega izraza, za trpljenje: Dati sol na rano - povečati bolečino. 

Sem prebbrala eno stran Googla o fiziološki raztopini, pa mi je še vedno milnica bolj sprejemljiva, kot sol, četudi razkužena in razredčena in z učenim nazivom.

 

Katrca11

jkd  

član od: 9.4.2007

sporočila: 144

19. jul 2016 9:29

Katrca11 je napisal/a:
Jaz bi zase imela raje milnico iz gela za pomivanje posode, če bi mi oskrbovali rane. Saj vem, da fiziološko raztopino na veliko priporočajo, a se spomnim starega izraza, za trpljenje: Dati sol na rano - povečati bolečino. 

Sem prebbrala eno stran Googla o fiziološki raztopini, pa mi je še vedno milnica bolj sprejemljiva, kot sol, četudi razkužena in razredčena in z učenim nazivom.

 

Katrca11

 

Iz česa pa misliš, da je človeško telo oziroma telesne tekočine? "Fiziološka" se reče zato, ker je po sestavi najbljižje sestavi našega telesa in tekočin. Če poskusiš svoje solze, imajo praktično enak okus kot fiziološka raztopina. Ali pa znoj. Ok, ta zna biti včasih bolj slan.

Btw, če ni pri roki kapljic za oči, se za silo lahko uporabi tudi fiziološka raztopina. Torej je daleč od "sol na rano".

jkd

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. jul 2016 9:49

jkd je napisal/a:

 Iz česa pa misliš, da je človeško telo oziroma telesne tekočine? "Fiziološka" se reče zato, ker je po sestavi najbljižje sestavi našega telesa in tekočin.
jkd

To pa ne bo držalo. Fiziokloška raztopina (za človeka) je 0,9% vodna raztopina NaCl. Tekočine našega notranjega okolja imajo tako količino raztopljenih snovi, da ji je natanko tašna koncentracija fiziološke raztopine izotonična. V našem notranjem okolju (krvna plazma, limfa, medceličnina) pa je raztopljenih na desetine anorganskih in organskih snovi, ki bodisi disociirajo na ione, bodisi so nabite, vsaj deli njihove površine, če gre za velike molekule.

Napak je torej reči, da sta si fiziološka raztopina in tgerkočina našega notranjega okolja enaki po sestavi, sta pa res enaki po ozmolarnsoti in  imata zato enak ozmotski tlak. Več.

rimljanka

jkd  

član od: 9.4.2007

sporočila: 144

19. jul 2016 9:55

rimljanka je napisal/a:

Napak je torej reči, da sta si fiziološka raztopina in tgerkočina našega notranjega okolja enaki po sestavi, sta pa res enaki po ozmolarnsoti in  imata zato enak ozmotski tlak. Več. 


rimljanka

Nisem rekla, da sta enaki! Tega po zaključenem študiju medicine ne bi nikoli trdila. Želela sem samo preprosto in laično povedati, da fiziološka raztopina "ne dela razdejanja v/na telesu" ampak mu je zelo podobna.

Med drugim so nas namreč učili tudi to, da se stvari pacientom razložijo čim bolj enostavno. Res pa je, da že dolgo let ne delam več v praksi, tako da se je mogoče spremenilo tudi to.

jkd

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

19. jul 2016 10:02

Saj sem napisala: Jaz bi zase raje imela, - nikogar nič ne prepričujem.

Če se spomnim odrgnin in poškodb iz mladosti, ko je bilo po mojih izkušnjah zdravljenje tisto, kar je najbolj bolelo, brrr! Vroče olje v vneto uho, pa krasto s povojem vred odtrgati z rane, brez odmakanja z milnico, pa prezeble roke v ledeno mrzlo vodo, da je še bolj bolelo in podobna zdravila.

Seveda nisem upala javkniti, da me še kaj boli, pri takem zdravljenju! 

 

Katrca11

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. jul 2016 10:07

Enostavno, razumljivo, a ne napačno, tako so vas (morali) učiti.

Napisala si, da je najbližja po sestavi, nisi napisala, da je enaka, se opravičujem. Kar pa še ne pomeni, da trditev drži.

Če se vrnem na temo, na odprtih ranah je pač treba, dandanašnji, uporabljati najbolj sprejemljive reči in najbrž bi bilo pametno in smiselno upoštevati napotke osebnega zdravnnika pacineta in tistih, ki mu rano strokovno oskrbujejo.

rimljanka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

19. jul 2016 22:47

Kakorkoli že, jaz bi ostala kar pri fiziološki razstopini. Zaupam pa medicini, brez dvoma, pa tudi trpotcu, arniki. Imaš pa prav Katrca, če potem jemo iz posod, ki smo jih oprali z gelom, mora biti  le-ta pogojno "užiten", če se tako izrazim. A vseeno ne bi.Se pa spomnim tistih iz mladosti o tajanju prezeblih rok v mrzli vodi, pa še kaj. A časi se spreminjajo in z njimi tudi mi.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti