Bulje

ladyx  

član od: 21.11.2010

sporočila: 118

10. apr 2015 12:11

Lepe slikice, Vrtejbenka :) Tudi ideja kuhanja na pari mi je všeč in jo bom sigurno uporabila. Potem se bom pa še malo poigrala z drugim suhim sadjem namesto rozin. Očitno prhaja sladki vikend :P

 

ladyx

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

10. apr 2015 15:41

Bulje so eden od receptov letošnjega kulinaričnega tekmovanja osnovnošolcev Zlata kuhalnica. Drugi je žvarcet (ali žvagcet, kaj pa vem). Med mladino se širi kulinarično znanje naših babic in prababic. Lepo to!

lp

cervus

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

12. apr 2015 6:21

Ja, v Kobaridu imajo kar nekaj starih in dobrih jedi, ki jih tamkjašnji šolarji pridno odkrivajo.

Moja babi je bila rojena v tistih koncih, pa še vedno grem kdaj k dalnjim sorodnikom na obisk. Enkrat sem tudi tole jedla in se spomnim, da je bilo zraven posreženo kislo zelje in meso. Zelo dobro.

Vrtejbenka,  objavi kot  recept, na tej strani nimamo nič podobnega.

 

 

Kotarca

SMARTY1  

član od: 26.2.2014

sporočila: 2750

15. apr 2015 15:28

Hm, lepo vreme je kar klicalo po pospravljanju, med katerim mi je v roke padla knjiga "Slovenska kuhinja" - po pokrainah (kupljena pred dobrimi 20-imi leti, ko še nisem vedela kaj so murke ).  Notri pa recepti za katere sploh nisem vedela da jih imam . Med drugimi tudi recept za bulje in Kobariške štruklje. Bo treba knjigo prečekirat, pa kaj fajnega - Slovenskega, naredit .



SMARTY1

Sporočilo je spremenil(a) SMARTY1 dne 15. 2015 15:28

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

15. apr 2015 16:16

Murke so zelo dobre Smarty1 ...toda murv je žal vedno manj.V starih časih, v času mladosti naše none, so v Vrtojbi na veliko gojili kavalirje, to so gosenice sviloprejk, katere so jih hranili z listi murv.Na koncu njiv so imeli murve, da so nabirali listje...murvice pa za marmelado, sokove, in veje, dolge tanke, po domače beke pa za vezanje trt,fašin...

Domačini so si tako prislužili kar lep denar z gojenjem sviloprejk..imamo kar nekaj fotografij iz tistih časov, tudi posodili smo jih za knjigo Murve in kavalirji.

Se spomnim kot otrok, kako smo hodili jest murvice, pa vsi črni smo bili od črnih..čeprav so meni bile bele slajše.

Brat ima pred hišo murvo, za katero ne vedo koliko je stara, je pa dva odrasla komaj objameta.Vsako leto jo spomladi obreže...obreže in splete jo pa v velikanski venec in je poleti celo dvorišče v lepem hladu.Slabost tega obrezovanja pa je, da murva nima murvic.

Tako kot je že veliko pozabljenih jedi, se pozablja tudi veliko raznoraznih sadij,povrtnin...globalizacija je tudi tukaj.

Vrtejbenka

SMARTY1  

član od: 26.2.2014

sporočila: 2750

15. apr 2015 16:29

Zdaj si me pa najdla Vrtejbenka , nisem imela pojma kaj je murva... Ampak trmasta kot sem, sem malce pogoglala in zdaj vem kaj je to. Pri nas se temu reče DUD , in sem ga (kot ti) oboževala kot majhna deklica. Nisem vedela da to še obstaja.

 

SMARTY1

Folibert  

član od: 16.4.2015

sporočila: 15

16. apr 2015 10:24

Pozdravljeni!

Sem nov clan in upam, da bom prispeval kasen koristen nasvet iz svojih izkusenj ali morda uporabno mnenje. Forum spremljam dalj casa in je prav simpaticen. Veliko novega in lepega se izve! Cestitke uredniku, moderatorjem in clanstvu.

Opravicujem se, ker ne morem uporabljati sumnikov.

Zgornja tema se je, od recepta za Bulje, preko komentarjev preselila do 'Murk', kot imena za sadje murve. Kako simpaticen preobrat!

Seveda murke niso misljene kot sadje, ampak kot jed - sveze kumarice v  omaki s krompirjem (murke so v koroskem narecju kumarice, verjetno iz nem. die Gurken). Recept iz baze: http://www.kulinarika.net/recepti/11595/zelenjavne-jedi Kumarice morajo biti z domacega vrta, da pride do izraza njihova prava aroma).

Lep dan zelim vsem!

Folibert

Folibert

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

16. apr 2015 10:59

Pozdravljen  in dobrodosel Folibert.



Kotarca

Sporočilo je spremenil(a) Kotarca dne 16. 2015 11:01

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

16. apr 2015 11:23

Folibert, pri nas, goriški okoliš, pa rečemo murvi murka, sadežu pa murkica oziroma murvica.Veliko debat se začne pri glavi, pa potem zaide prav v drugo smer ..me je Smarty1 spomnila na murke, ko je napisala, da ni vedela kaj so to...Slovenija je istočasno zelo majhna, toda kot opažamo , je tudi velika in zeli raznolika.. če greš na primorskem v trgovino po murke,ne boš dobil kumaric.

To jed, katere link si ti pripopal, pa poznam in jo tudi poleti večkrat skuham iz domačih kumaric, me je naučila teta, ker stric je iz Črne na Koroškem..mi ji rečemo tenstane kumarice z krompirjem...in kar nekaj prijateljic sedaj tudi to jed dela, od kar sem jim povedala..žal je zelo malo jedi iz kumaric, ko je sezona na višku.

Tudi tebi lep dan, dobrodošel na Kulinariki, pa še kaj napiši.pa kakšen recept tudi.. ('')

Vrtejbenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti