Nadure v službi

Mirc86  

član od: 17.12.2011

sporočila: 33

tema odprta - 4. nov 2014 18:20 | ogledi: 13.319 | odgovori: 20

Lep pozdrav!

 

Zanima me vaše mnenje glede nadur. Upam da se razvije pozitivna debata in ne samo neki negativni prispevki od ostalih članov.

 

V moji službi mi plačajo 20 nadur na mesec. Plačane so po 50 % več kot navadna delovna ura, tako da teh 20 ur pripomore kar okoli 100 evrov k moji plači. Zame zelo dobrodošlo. Celo tako dobrodošlo, da bi želel dobiti plačane vse nadure, ki jih naredim na mesec. Delam preko agencije za podjetje, ki pogodbeno dela za eno zelo veliko slovensko podjetje. Sliši se zakomplicirano, ampak meni je pomembno to, da bom še vsaj pol leta zaposlen (prej sem kljub trudu zaman iskal službo zelo dolgo časa).

 

Taka je pač njihova politika. Na mesec bi lahko naredil po 40 ali 50 nadur če bi hotel, ampak ravno zaradi tega, ker jih ne dobim plačane, mi to ne diši preveč. Ostale nadure gredo v nekakšen fond ur, za katere nihče ne ve, kako se bodo koristile. 

 

A je res, da so nadure po dvajseti oddelani uri toliko več obdavčene, da se ti ob dohodnini praktično ne izplača, da si sploh kaj delal? Slišal sem, da te preveč nadur zelo udari pri dohodnini, pa tudi pri drugih " ugodnostih", ki jih država nudi- na primer cenejši vrtec. Če je temu res tako, potem sem mnenja, da se pri tem samo še bolj kaže velika neumnost naše preljube države. Moje mnenje je: ne obdavči preveč nadur- tako boš delavce motiviral, da bodo (za spodobno plačilo seveda) več delali. Profitira pa tako država, kot delavec. Lani sem bral članek, ki prikazuje da gospodarstvo na letni ravni zelo izgubi pri tem, ko je toliko dela prostih dni v koledarju. Mar nebi nadure naredile ravno kontra učinek?

 

Druga stvar pa je, da sem lahko zelo zadovoljen s tem kar imam. Nekateri nadur sploh ne dobijo plačanih. 

Mirc86

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. nov 2014 18:34

Mirc86 je napisal/a:

.....Celo tako dobrodošlo, da bi želel dobiti plačane vse nadure, ki jih naredim na mesec.

Mirc86

Kdo pa ne bi?

Ne nekateri, večina zaposlenih pri nas ne dobi plačane niti ene nadure, niti po redni, kaj šele po zvišani tarifi. Bodi kar zadovoljen s tem, kar imaš. Če bo kaj našo državo rešilo ali pokopalo, to zanesljivo ne bodo nadure, pa najsi so plačane ali ne.

Sonja

Mirc86  

član od: 17.12.2011

sporočila: 33

4. nov 2014 18:46

Da ne bo pomote, že zaradi tega, ker imam službo sem zelo zelo zadovoljen. Te nadure so pa še en lep dodatek k mesečnemu dohodku.

Mirc86

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

4. nov 2014 18:48

Mirc86 je napisal/a:
Lani sem bral članek, ki prikazuje da gospodarstvo na letni ravni zelo izgubi pri tem, ko je toliko dela prostih dni v koledarju. Mar nebi nadure naredile ravno kontra učinek?

 

Ja, ti presneti prazniki!

 

/palm

Life is war against boredom~

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

4. nov 2014 18:50

Vse ure so enako obdavčene; ZDR samo enostavno ne dovoljuje več kot 20 nadur mesečno (170 letno oz. s pisnim dovoljenjem delavca 230 ur), ker je to tudi neka zaščita delavcev (nadurno delo naj bi bilo samo začasno zaradi začasno povečanega obsega dela (hkrati pa če je v podjetju potrebno toliko nadur, potem lahko podjetje zaposli dodatno delovno silo....!

Pri povečanem obsegu dela se seveda marsikje nabere več kot 20 nadur; pri nas jih izplačujemo v obliki stimulacije; št. nadur pomnožimo z urno postavko in dodamo znesek na plačilno listo v obliki stimulacije (tako nadure skrijemo);

Dohodnina pa se normalno obračuvnava po dohodninski lestvici po bruto plači, tako da seveda, če je več ur, je večji bruto, tako lahko prideš tudi v višji doh. razred in si hkrati upravičen do manjše olajšave, zato je dohodnina višja; niso pa nadure bolj obdavčene!

Lakica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. nov 2014 18:52

No, naslednje leto se gospodarstvu torej dobro piše, menda je samo 6 od sicer, mislim, 13 prazničnih dni na delovnik.

Žal dvomim, da bo to rešilo gospodarstvo.

Ti pa le bodo vesel, da imaš nadure plačane, mislim, da je to zdaj redkost.

rimljanka

Mirc86  

član od: 17.12.2011

sporočila: 33

4. nov 2014 19:17

No super, dobil sem informacije, ki jih prej nisem mogel vedeti, oziroma se mi taka in drugačna vprašanja sploh niso porajala. Veselo bom delal naprej in bil zadovoljen s tem kar imam.

Mirc86

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

5. nov 2014 5:39

Pri nas nadur ne plačujejo sploh pa režijskim delavcem ne. Še variabilnega dela plače v bistvu nimamo več, pa delaj še + 20 ali +50 ur na mesec - delaj kolikor je potrebno, da je delo opravljeno in bodi srečen, da imaš sploh delo.  Z veseljem bi si svojo plačo oplementila z nadurami, pa.... Nadure lahko izkoristiš do tam nekje 10 dne naslednjega meseca, potem se ti brišejo.Izkoristiti jih praktično ne moreš ali pa zelo malo, sicer ti ostaja dopust....

Pa da ne boste misli - govorim o sistemu v čisto spodobnem slovenskem podjetju z več sto zaposlenimi.

tedyka

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

5. nov 2014 11:43

Pri nas tudi ni plačanih nadur. Vendar pa, ker sem še raltivno mlada in brez otrok, dobim tudi minimalno dni dopusta. Zato mi je morda bolj všeč, da lahko nadure izkoristim za kakšen prost dan več (na srečo s tem pri nas ni težav).

Se mi pa zdi morda res nesmiselno zakaj nekdo ne bi dobil plačanih več nadur kot lahko po zakonu. Službe so danes pač takšne, da je veliko delovnikov daljših od 8 ur.

Podjetje, ki pa bi na ta račun izkoriščal delavce, jih pa verjetno že sedaj. Oz. morda bi bilo izkoriščanja manj, saj bi morali vsako dodatno uro plačati.

Lopatka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

5. nov 2014 12:42

Po drugi strani pa se pogovarjamo o 38-urnem delovnem tednu in o toliko nezaposlenih. Naj razume kdor more.

 

naor

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. nov 2014 13:45

Naor, če to razumeš, da bo plačanih le 38 ur, vse ostalo pa po starem .

Pri nas razumejo vodstva podjetij tele nadure čisto po svoje. V zahodnih evropskih državah, no vsaj dokler sem bila še zaposlena,  je bilo tako, da so brez plačanih nadur delali le vodstveni delavci in vodje projektov/poslov, seveda za primerno visoko plačo. Od "tamalih" nisi 5 minut po uradnem koncu delovnega časa nikjer več dobil nikogar. In če si samo namignil, da bi morda pa kdo od njih kdaj le počakal 5 dodatnih minut na delovnem mestu, je bilo to nekaj nezaslišanega. Ne vem, če je danes kaj dosti drugače, imajo premočne sindikate.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti