Shiraz

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

tema odprta - 18. mar 2004 14:08 | ogledi: 3.781 | odgovori: 11

Jutri bomo imeli degustacijski vinski večer s tematiko shiraza, ki ga praktično ne poznamo. Dve vprašanji: ali je kateri shiraz od naših vinogradnikov prav nujno poskusiti (ker če bo izbire veliko, ne bomo mogli kupiti vseh) in še bolj pomembno: kaj prigrizniti zraven?

Hvala!

Malan

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

18. mar 2004 16:00

Nisem vedela da ga tudi nasi vinogradniki pridelujejo. Poznam namrec samo avstralske sorte.

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

19. mar 2004 8:03

je redek, saj zato pa gremo v iskanje. joj, kaj pa če jih res ni??? kakšno bedasto idejo sem potem dala! zaenkrat imam samo "duo" caberet-shiraz od Vinakoper...

vino-graben  

član od: 1.11.2003

sporočila: 26

19. mar 2004 20:00

Imaš: KABERNET-SHIRAZ = cuvee dveh sort, ali zvrst dveh sort Naših shirazov? Jih ni? Je, jih je!!! Poskusi dobiti enega prvih Shiraz-ov pri nas, pa še zelo dober, barikiran je! Prinčič iz Kozane v Brdih ga je pridelal. S čem ga ponuditi - odvisno od razpoloženja,kvalitete vina,... Lepo se sestavlja z rdečim mesom - divjačino,..., lepo z dozoretim pršutom, vendar je ena mala stvarca, ki lahko pokvari to ohcet: 1)niso vsa vina , kljub isti sorti, enakega vonja in okusa, torej ne gredo vedno po šabloni skupaj. 2)vino ni vsak dan istega okusa, kar zavisi od mnogih faktorjev ( začenši od nas samih, pa do razpoloženja samega vina - včasih strokovno pravimo, da "vino ni razpoloženo") 3) tudi peteršilčkarji , oh pardon , vegetarijanci ga lahko v kakšnih kombinacijah sojinih jedi, temnih rižev, bučk-melancan-...na žaru, ajdovih nesladkih jedi,.... prav lepo uživajo. PA NA ZDRAVJE IN DOBER TEK! vino-graben

luka  

član od: 28.11.2001

sporočila: 28

20. mar 2004 23:07

Če razširiš geografski izbor, lahko pogledaš v Leclerka, kjer imajo po dovolj nizkih cenah kar veliko izbiro Cote-du-Rhone - ti večinoma vsi bazirajo na sirahu. Ne bo sicer nujno podobno tipičnemu avstralskemu shirazu, ampak saj konec koncev tudi koprska mešanici ni. Lp, Luka luka

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

21. mar 2004 12:18

no, lov na shiraze je resda obrodil bolj slabo bero (premalo časa...torej Prinčiča moramo še ujeti), zato smo kombinirali še s cabernejem. Madonca, vse je bilo dobro! Za Cote-du-Rhone pa res nisem vedela! Meni so se zdela to vedno taka lahka, pitna vina in sem mislila, da bazirajo na lokalnih sortah. Torej luka, dal si mi zanimivo idejo za naslednje srečanje, hvala! Sicer nismo imeli mesa, ampak zraven le grisine, olive, močen sir, švicarske pitke s panceto in sirom in foccacio s siri in rukolo. Nič se ni teplo in lahko rečem, da smo ustvarili "poroko".

vino-graben  

član od: 1.11.2003

sporočila: 26

22. mar 2004 10:14

Predlog: Poskusite vedno, kadar imate več tujih vin tudi neko slovensko-podobnega ranga. Tudi tukaj boste naleteli na velika pozitivna presenečenja! Vendar, če niste gotovi v rangu, povprašajte kakšnega strokovnjaka-enologa-vinoljuba! PS Sorti cabernet-sauvignon in shyraz sta zelo različnega ranga! Sporočilo je spremenil(a) vino-graben dne 22. mar 2004 10:17:42

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

22. mar 2004 15:47

Ja kje pa je Krešimir On bi lahko tudi kaj dodal Lep pozdrav vsem! Henri Sporočilo je spremenil(a) Henri dne 22. mar 2004 15:48:00

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

22. mar 2004 18:51

Pojma nimam o čem teče beseda. Če ima kdo voljo, bi ga prosila za razlago. Vino je moja šibka točka.

luka  

član od: 28.11.2001

sporočila: 28

23. mar 2004 9:38

Syrah, Shiraz, Serine, Širaz in še kaj - različna imena za rdečo sorto, ki je doma v Franciji v dolini Rone, dobro se je prijela tudi v Avstraliji, kjer ji rečejo Shiraz. Cote du Rhone pa je v osnovi ime vina, ki ga delajo v dolini Rone, in v katerem običajno prevladuje omenjena sorta. Francozi namreč vin praviloma ne imenujejo po sortah, ampak po "vinorodnih okoliših": mi recimo rečemo "Jožek v Halozah prideluje dober laški rizling", Francozi pa, "Mojster Žak je letos flaširal fin Cote du Rhone," če karikiram Lp, Luka

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

23. mar 2004 13:05

Nobel karikirano Lep pozdrav vsem! Henri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti