Eterična olja v kuhinji

Majuscka  

član od: 23.12.2005

sporočila: 162

tema odprta - 4. dec 2013 9:12 | ogledi: 7.959 | odgovori: 21

Pozdravljenje... malo sem dobila brco v rit, da spet kaj napišem, ne da samo berem in kuham :)

 

Prd časom sem se srečala z eteričnimi olji v kuhinji. Morda bi koga zanimalo. Jaz sem pravzaprav navdušena. Bom spodaj pripela kaki link iz youtuba, samo ni podnapisov.

V olja sem se že tako poglobila, da me ne more glih vsak nahecati, da je olje 100% naravno in čisto, če to ni :) Torej, eo (eterična olja) morajo biti vrhunska, terapevtske narave, primerna za uživanje, pitje, kuhanje, za nosečnice, otročke ipd ipd. Pri nas jih ŽAL ni mogoče najti, čeprav jih že vsak drug prodaja in promovira kot naravne. Ok, za odišavljenje prostorov še nekak so, kaj več pa res ne. Pridem v lekrarno, mi prodajo kao 100% naravno eo, potem pa na flašli piše, da ni za uživanje, da ni za otroke, da ne sme priti v stik s sluznico, halo?

Kvalitetno terapevtsko olje ŽAL definira cena. Dražje kot je, boljše je. Tudi če ga podrgnemo med prsti, lahko približno vemo, kakšne kvalitete je. Če je gladko kot olje, ni dobro, če pa malo zaškripa med prsti, bi pa to že znalo biti to. Ko olja enkrat toliko obdelaš, ga samo povonjaš in veš, ali je v njemu polno sintetike ali ne. Če te po njemu boli glava, to ni to :) Zelo pomembno je KJE rastlina raste, KDAj, KAKO jo pobirajo, kako in kdaj obdelajo in še in še...in logično je, da za 8 € enostavno ne moreš dobiti kvalitetnih 10ml olja.

 

Da preidem k bistvu. Po mojem mnenju, po izkušnjah sodeč, so na trgu TRENUTNO najboljša eterična olja od Doterre. Vsaka serija je preverjena. Podrepljena s certifikati in v glavnem izjemno zadovoljnimi uporabniki. No, in ena izmed sfer doterre, je tudi kuhinja. Kuhanje z eo. Ne znam opisati okusa, ki ga da eterično olje npr. bazilike. ..ma ne moreš doma vzgojiti takega okusa in količine...sploh ne skozi celo leto in za eno kapljico olja bi moral doma imeti kar velike količine rastline :)  Tu pa ti ena kapljica naredi jed. Res. Tu so še eo limone, limete, grenivke, koriandra, črnega popra, origana, rožmarina, divje pomaranče, cimeta in še in še... plus tega vsako od teh olj uporabljamo še za veliko več stvari...olje limone je npr super za pitje v vodi, za čiščenje trdovratnih madežev, bazilika za vnetje ušes pri otrocih in še in še...

 

Evo, da pripoam še kaki link iz youtuba:

http://www.youtube.com/watch?v=rpkinaiHvDs

http://www.doterra.com/summersensation/desserts.html

 

Ma, veliko jih je še. Eden tudi s podnapisi, ampak je precej dolg in gospa ima meni preveč anojing glas...

 

Če želi kdo kakšen moj recept, z veseljem delim.

Pa še to. Mi v eni skupini skupinsko naročamo ta olja direkt iz Anglije, pridejo precej ceneje kot preko slovenskega zastopništva. Pridejo pa tudi v roku enega tedna navadno. Tako da, če je še komu to tako zanimivo kot meni, se nam lahko pridruži...

 

 

 

 

Majuscka

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

4. dec 2013 14:37

No ja. Ce so etericna olja cista, potem je potrebna precejsna skrtost pri doziranju, saj je lahko hitro prevec. Ko si ravno omenila baziliko - bazilika ima res majhno kolicino etericnih olj. Po enih podatkih je to 0.1-0.3%, kar pomeni da so za 1 kapljo (cca 25 mg) potrebujes 8-25 g bazilike, po drugih pa se ta delez dvigne celo na 1% - v tem primeru ustreza kaplja 2,5 g rastline.

Kljub certifikatom bi bila jaz se vedno zelo previdna in ne bi nanasala cistih olj na telo, sploh pa ne na sluznico. Npr. komponenta ki jo bazilika vsebuje najvec je linalool, le ta pa mocno drazi kozo.

 

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Majuscka  

član od: 23.12.2005

sporočila: 162

5. dec 2013 11:49

Se strinjam. Ker so olja tako močna jih seveda doziraš temu primerno, imajo pa zato veliko več pozitivnih učinkov od navadnih začimb. Kar se tiče bazilike; obstaja ogromno vrst in doterra je ravno zaradi linoloola izbrala takšno, ki ga vsebuje najmanj in v priporočenih količinah nikakor ni škodljiva za zdravje; ravno zato pa je zelo pomembno, da uporabljaš kvalitetna et.olja kjer je vsaka serija večkrat testirana na biokem. sestavo, kot pri doterri, kar zagotavlja varnost in obenem pozitivne učinke. Menim, da kaj takega za navadne začimbe ne moremo trditi. Seveda v smislu uporabe primernih količin, torej varno in učinkovito doziranje. Seveda enako velja za uporabo na koži. Kvalitetna eo so koristna in varna; je pa zato res pomembno testiranje.

Majuscka

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

5. dec 2013 11:56

Majuscka je napisal/a:

... doterra je ravno zaradi linoloola izbrala takšno, ki ga vsebuje najmanj in v priporočenih količinah nikakor ni škodljiva za zdravje; ....
Majuscka

 

res? Mi lahko das kaksen link o sestavi?

"Stressed is desserts spelled backwards!"

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

5. dec 2013 15:38

term+@DOCNO+645">Tole bo menda kar merodajna stvar, rebecca. Linaloola nočejo imeti, ker tako ali tako v količinah, o katerih govorimo,  ni škodljiv (ali kako naj to človek drugače razume?). Jaz bom vseeno baziliko še naprej sadila v lončke na okenskih policah, linalool mi bo pa še naprej komarje odganjal.



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 05.dec 2013 15:38

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. dec 2013 19:51

Al ti si pa tut čudna, limnol, no! Lepo ti je Majuscka napisala, da ne moreš doma vzgojiti takega okusa in količine. In tudi je še lepo povedala, da za navadne začimbe ne moremo trditi, da zagotavljajo varnost in obenem pozitivne učinke. Ti pa kr trmoglaviš po svoje: ja, bom še naprej vzgajala baziliko, pa bom, da veste.....

lp

P.s. Aja:

cervus

Majuscka  

član od: 23.12.2005

sporočila: 162

6. dec 2013 9:21

Moj dobronameren post je naletel na buren odziv :) Saj vam nič ne vsiljujem, napisala sem zgolj svoje mnenje, nove izkušnje v kuhinji, nova doživetja in okuse, predvsem pa delila z vami svoje znanje, saj so me eterična olja pritegnila in jih spoznavam, se o njih učim in podobno. Menim, da največ pomeni, da nekaj probaš sam in vidiš, učinke, razlike...

Rebecca, z veseljem vam pošljem par kapljic svoje bazilike, pa boste lahko sama povedala osebno izkušnjo. Sicer se pa jaz ob takšnih vprašanjih obrnem direktno na Doterro: navadno na mail obširno in prijazno odgovorijo productsupport@doterra.com, sem jih pa že tudi klicala, ko so se mi porajali dvomi in vprašanja +44 20 3286 4483. menim, da je to najbolj verodostojen vir, da ne bom sama kaj narobe povedala.

 

jaz bazilike nimam doma, niti nobene druge začimbe, sem pač v bloku, imam majhno kuhinjo, okenske police pa preozke, da bi nanje postavila tegelčke :( tu in tam sem kupila kakšno začimbo v lončku v trgovini, vendar bolj za filing in pri sami dekoraciji jedi, ker okus od tistega je res bolj bori...

Majuscka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

6. dec 2013 11:39

, Majuscka, kaj pišeš! Da v bloku ne moreš imeti začimb!

Imam nišo, ne kuhinjo, na zunanje okenske police ne smemo dajat lončkov, pa imam vseeno polno bazilike, rožmarina, timijana, žajblja...

Tudi kupljena bazilika ( v lončku) ima odličen okus in vonj.

Saj ne, da bi ti kaj reklamirala , samo z gotovostjo trdiš, da eterična olja zagotavljajo varnost in pozitivne učinke, dišavna zelišča, začimbe, pač ne

lp

mzm

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. dec 2013 11:59

Eterična olja sploh niso nujno tako zelo nedolžna, kot jih prikazuješ.

rimljanka

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

6. dec 2013 13:07

Forum je cisto primeren kraj za izmenjavo mnenj, poleg tega tudi ni se nic letelo. Res je prednost esenc/etericnih olj/ekstraktov/ itd da so lahko vedno pri roki. Pri nas smo manj navajeni na njihovo uporabo, saj nismo dezela zacimb.  Bolj domaci so nam alkoholni ekstrakti  - razna zelisca v snopcu. Ker so koncentrirani jih je potrebno previdno uporabljat. Ce dam ponovno analogijo s snopcem, tudi tega ne pijemo 100%, ceprav takega lahko kupimo.

Res menis da so etericna olja boljsa od navadnih zacimb/zelisc? Meni ne. Zacimbe/zelisca dajo jedem tudi teksturo, barvo - si predstavljas pesto samo z etericnim oljem?

Varno in ucinkovito doziranje je pravzaprav pri zeliscih boljse kot pri etericnih oljih. Kvaliteta tukaj ne pomeni varnosti - pomeni le, da ni prisotnih pesticidov, nobenih mineralnih olj. Ne vem kaj si mislila s tem da imajo etericna olja vec pozitivnih ucinkov od navadnih zacimb - v kulinaricnem smislu jih jaz ne vidim. Lahko mi pa razlozis kaj si imela v mislih.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

6. dec 2013 15:02

Majuscka je napisal/a:

 

 

jaz bazilike nimam doma, niti nobene druge začimbe, sem pač v bloku, imam majhno kuhinjo, okenske police pa preozke, da bi nanje postavila tegelčke :( tu in tam sem kupila kakšno začimbo v lončku v trgovini, vendar bolj za filing in pri sami dekoraciji jedi, ker okus od tistega je res bolj bori...



Majuscka

 

Eni pač najdejo izgovore. 

 

 

 

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti