Stevia za slajenje

sweet T  

član od: 29.4.2013

sporočila: 39

tema odprta - 9. jul 2013 16:03 | ogledi: 7.167 | odgovori: 16

Rada bi uporabila za slajenje stevio npr. za marmelado in sicer kar listke. Kako bi to prišlo in ali ima kdo kakšen recept?

sweet T

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

9. jul 2013 22:32

sweetT, a si že kdaj sladkala čaj ali kavo z lističi stevie?

 

Vanja

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

10. jul 2013 7:04

Sladkor se dodaja v marmelade, želeje, kompote in tako naprej v prvi vrsti zato, ker deluje kot osmotski konzervans, ne pa zaradi okusa - ta je samo posledica. Stevia tega učinka ne bo imela, kar pomeni, da bi morala tako marmelado bodisi takoj porabiti, bodisi hraniti v zmrzovalniku, bodisi ji dodajati enega od prehranskih konzervansov. lp, proxima

blossom  

član od: 8.2.2009

sporočila: 383

10. jul 2013 7:38

Meni se marmelada brez sladkorja/sladil ni pokvarila. Samo kozarčki in pokrovčki morajo biti res čisti.

blossom

kozamurnik

sporočila: 2311

10. sep 2014 6:12

Iz radovednosti sem posadila dva grmička stevije in posledično imam prav toliko posušenih listkov. Baje jih je treba zmleti v prah in potem sladiti čaje?  Ali  prej morda raztopiti v vodi ? O steviji je na netu veliko, o samem načinu in doziranju pa skorajda nič. Govorim o steviji "domače pridelave " .

 

Ima kdo izkušnje in kak nasvet?  Da ne zavržem in  kolikor toliko pametno uporabim, kar sem pridelala.

 

 

murnik

kozamurnik

sporočila: 2311

10. sep 2014 10:23

Marjja hvala ampak mislila sem bolj na osebne izkusnje ; v tej in podobnih temah pa teh skorajda ni.. tako da mislim da je bolj modna muha kot pa resnicno uporabna zadeva. Vsaj ob nasem znanju in uporabi; tam kjer jo poznajo od vekomaj  pa verjetno drugace razmisljajo.

murnik

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

10. sep 2014 16:06

No, jaz že nekaj časa uporabljam Stevia tabletke, ker doma nis(m)o sladkosnedi, zdrži pri nas kila sladkorja tudi 3 mesece.  S Stevio sladkam le kavo in kakšno limonado. Sem namreč edina kofetarica pri hiši.

Bi pa poskusila suho stevio, mi je zanimivo. Morda poskusiš skuhati čaj?  Mislim, pač nek čaj in zraven prekuhaš listič stevie.

 murnik, naredi kak poskus in poročaj, mene zanima, ker imam namen gojiti rastlino na okenski polici.

marjja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. sep 2014 16:19

Malo v prah zdrobljenih listov stevije v kak zeliščni čaj (ko je kuhan) gre čsito OK, a za moj okus le toliko, da se zazna sladek okus, če je več, mi okus ni več všeč.

rimljanka

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

10. sep 2014 18:31

Okus je res specifičen, rabila sem kar nekaj časa- teden ali dva, da sem se navadila nanj. zdaj pa ni problem, ko mi je zadnjič zmanjkalo tabletk, sem kavo skuhala s sladkorjem in mi je bila čudna!

A bi le zdaj še kje dobila sadiko, moram povprašati. Na jesen si namreč naredim sama zeliščni vrt na oknu- izkopljem malo drobnjaka, majarona, ukoreninim baziliko, peteršilj... in mi kar uspevajo.

marjja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti