21. maj 2014 5:17
bannanna je napisal/a: |
Za mehko sredico je nujno prej malo pokuhati krompir. Še vedno lahko skorjico hrustljavo zapečeš
|
Ni nujno, znotraj mehak je po pečenju brez dodatkov mlad krompirček kifeljčar (ali običajen mlad krompir), enako tudi tiste bolj "maslene" sorte krompirja, mi smo imeli letos enega takega, okroglasti gomlji, sredica bela, pečen pa je bil "mehak kot putrček" :)
Če krompir pečemo skupaj z mesom/ribami, se zaradi soka, ki se izceja iz mesa v bistvu delno "duši", zato deluje znotraj kuhan (in posledično mehak), zapečen je le po površini.
Če pa ga pečemo samega na maščobi, hrustljavo zakrkne iz vseh strani in če ga pečemo predolgo in celo z ventilacijo, se preveč osuši in zato daje občutek "suhosti".
hedonist je napisal/a: |
Nič ga ni treba kuhati, pomembno je, da ga pečeš na nižji temp dovolj dolgo- na 175 do 180 cca 45 min potem dvigni na 220 za ene 10-15 min in nimaš kej falit. Zalivanje z vinom ni kul, po njem krompir otrdi/pleseni tko da to je to. hedonist |
Se strinjam tudi jaz.
Kislina nič ne pripomore k temu, da bi se krompir lepo zmehčal, kvečjemu "zakrkne" in ostane "steklen". Zato pa tudi joto kuhamo vedno tako, da se krompir in kislo zelje oz. repa kuhata v ločenih loncih in ju zmešamo šele, ko sta kuhana.
Pri pečenju krompirja skupaj s hobotnico, sipami itd. pa tudi pri nas malo belega vina dodamo na koncu, ko so vse glavne sestavine že zmehčane in pečene.
Se mi je že zgodilo, da sem pekla skupaj krompir, precej paradižnika in druge zelenjave, pa se krompir zaradi paradižnikove kisline sploh ni lepo spekel oz. zdušil, je ostal prav "stekleno trd".
Mojca