Ajdova moka

marta  

član od: 31.8.2001

sporočila: 457

tema odprta - 19. feb 2004 8:58 | ogledi: 5.734 | odgovori: 8

Lepo pozdravljeni!

Imam dve vprašanji:

Kaj zdaj pravijo o ajdovi moki in ajdovi kaši-v trgovinah se jo spet da kupiti-je zdaj vana za uporabo?

Zlasti pa me zanima, zakaj je treba ajdovo moko popariti preden jo zgneteš z belo moko v testo. In-je to nujno potrebno, ali pa pri pripravi kruha v aparatu za peko kruha to lahko izpustimo.

maurina  

član od: 20.10.2003

sporočila: 58

23. feb 2004 12:05

Zivjo! Jaz sem enkrat delala ajdove testenine, pa se spomnim, da nisem parila ajdove moke. Testenine so bile pa krasne! Drugace sem jo kupila v Italiji, kjer naj bi bila tudi pridelana (vsaj tako pise na vrecki). Lp!

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

27. feb 2004 18:19

Ajdova moka nima lepka.

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

28. feb 2004 0:18

Jaz ajdove moke pri peki kruha v avtomatu nikoli ne parim, le moko mešam z belo. Zadnjikrat sem mešala belo, ajdovo in polnozrnato moko, vsako po 1/3, in dodala pinjenec, pa je bil kruh izredno dober, pa tudi mehah. Prej je bil kruh pri "težkih" mokah vedno zelo zbit. LP Nada

nskoru  

član od: 1.3.2002

sporočila: 13

28. feb 2004 10:35

Po pravici povedano mi nobena stvar ne rata kadar uporabljam ajdovo moko. Nevem zakaj, saj vse delam po pravilih!?! Predvsem pa me jezi, da mi ne ratajo niti ajdovi zganci. Ima mogoce kdo kaksen dober nasvet. Nina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. feb 2004 11:24

Nina, kaj pomeni "ne ratati" pri ajdovih žgancih? So premokri, presuhi, se ne drobijo? LP cervus

nskoru  

član od: 1.3.2002

sporočila: 13

28. feb 2004 12:59

Nevem, na splošno niso užitni čudni, brez okusa, preveč pocasti itd. itd. itd. Ps. drugače se nasplošno v kuhinji odlično znajdem...seveda če odštejemo jedi, ki vsebujejo ajdovo moko. Nina Sporočilo je spremenil(a) nskoru dne 28. feb 2004 13:00:20

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

28. feb 2004 13:59

Nina, ajdove žgance jaz kuham takole: V cca. 1 l slanega kropa previdno vsujem 1/2 l ajdove moke, pustim da "kepa" vre 10 minut. Potem s kuhalnico naredim v sredini kepe luknjo in kuham še 20 minut. Nato odlijem kar precej vode v lonček in moko zmešam z velikimi vilicami. Postopoma dolivam odlito tekočino tako dolgo, da so žganci "ta pravi". Polijem z vročo mastjo od spuščenih ocvirkov ali zaseke, rahlo premešam in pokrijem Čez cca 15 minut žgance nadrobim v skledo in polijem preostale ocvirke oz. zaseko. Morda je potrebno nekoliko prakse, saj meni tudi niso že kar prvič ratali. Predvsem za količino vode je treba malo eksperimentirati, da dobiš žgance po okusu. Nekateri imajo radi bolj suhe, drugi pa bolj "pocaste". Tudi količina zabele se razlikuje glede na okus. Sem pa slišala, da so menda zelo dobri ajdovi žganci, če jih zabeliš s sladko smetano. lenca

nskoru  

član od: 1.3.2002

sporočila: 13

28. feb 2004 17:42

Lenca, fuuuuul hvala, bom jih probala narest po vašem receptu, pa upam da bojo tokrat ratali. Ocvirke bom pa kar opustila saj sem vegeterijanka ! Nina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti