Funkcije - racionalna, eksponentna, logaritni

harmonika  

član od: 24.4.2008

sporočila: 217

tema odprta - 30. jan 2013 11:13 | ogledi: 5.586 | odgovori: 18

Pozdravljeni!

 

Potrebujem pomoč pri matematiki ,č e mi je kdo pripravljen pomagati prosim

lp

p.s. ni mi jasen postopek pri teh funkcijah oz.potrebujem preprosto razlago ...



harmonika

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

30. jan 2013 11:40

Prav kar sem globoko v učenju le teh, tako, da nekaj vem in ti lahko pomagam. Kaj točno te zanima, oziroma od kod si.

kriznana

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

30. jan 2013 21:06

Evo, iz prve, gimnazijska matematika.

- racionalna funkcija je enačba z ulomki.

- eksponentnna funkcija je funkcija števla e na potenco. e na nulo je 1, vse kar je višje od ena, ima višje vrrednosti )in to prikažeš s krivuljo na koordinatah y in x

- logaritemska funkcija je pa inverzna (obratna) od eksponentne. Z logaritemskim izračunovm izračunaš x ob danem y in e.

Vse funkcije je treba znati v srednji šoli, ker se potem te stvari uporabljajo na faksih, celo na družboslovnih

Hope this helps.

Vendelina jr.

Nessie  

član od: 11.8.2006

sporočila: 19

31. jan 2013 9:50

Se opravičujem, ampak funkcija ni enako enačba. Enačba je zapis dveh matematičnih izrazov, med katerima je enačaj. In enačbe potem rešujemo...

Racionalna funkcija je funkcija, ki ima obliko ulomka, pri čemer v števcu in imenovalcu nastopata polinoma. Polinom v imenovalcu pa seveda ne sme biti ničeln (enak nič).

Eksponentna funkcije je v grobem to, kar je zapisala Vendelina jr., le da je osnova lahko tudi kaj drugega kot e (e je pbl 2.71...).

Nessie

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

31. jan 2013 10:05

Za učenje tovrstne teme so na spletni strani www.mojucitelj.net vsa gradiva vključno s primeri rešenih nalog. Priporočam.

marjanaj

Davor  

član od: 23.10.2002

sporočila: 87

31. jan 2013 11:54

Vendelina jr. je napisal/a:

Evo, iz prve, gimnazijska matematika.

- racionalna funkcija je enačba z ulomki.

- eksponentnna funkcija je funkcija števla e na potenco. e na nulo je 1, vse kar je višje od ena, ima višje vrrednosti )in to prikažeš s krivuljo na koordinatah y in x

- logaritemska funkcija je pa inverzna (obratna) od eksponentne. Z logaritemskim izračunovm izračunaš x ob danem y in e.

Vse funkcije je treba znati v srednji šoli, ker se potem te stvari uporabljajo na faksih, celo na družboslovnih

Hope this helps.



Vendelina jr.

Trditve iz vseh treh alinej so napačne:

a) nobena funckija ni enačba, torej tudi racionalna ne

b) eksponentna funkcija ima nedovisno spremenljivko res v potenci, ampak osnova je lahko karkoli, ne samo e

c) logaritemska funkcija je sicer res inverzna od eksponentne, vendar ni omejena zgolj na konstanto e (drži pa za naravni logaritem)

 

Če bo uvodničarka pojasnila, kaj točno jo muči (domnevam da kaj več kot zgolj definicija pojma), pa bom lahko kaj več pomagal.

Davor

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

31. jan 2013 12:10

Nessie, hvala za pojasnlo glede racionalne funkcije.

Sem napačno predpostavljala, da je največja bolečina naravni logaritem (pri nas v sredni je bila to največja bolečina in ko je bilo to treba uporabljati še pi kemiji, se je bolečina povečala), tisti z e osnovo, da pa decimalni deljao manj težav.

Mea maxima culpa.

 

 

Vendelina jr.

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

31. jan 2013 12:25

Mislim, da je Harmonika že dobila odgovor, upam, da pravilni. Oziroma vem, da je bil pravilni. Mislim, da jo je zmotil ulomek, pri polinomski enačbi, ki pa se, verjetno to veste računa, po sistemu hornerja( no vsaj mene so tako naučili),polinom pa je bil tretje stopnje. To tudi meni ni šlo dokler nisem dobila podrobne razlage, sedaj to kolikor toliko obvladam.

kriznana

harmonika  

član od: 24.4.2008

sporočila: 217

31. jan 2013 12:27

hvala vam vsem..

moja težava se pojavi ko so v nalogah funkcije mešane in zdaj sem že vse pomešala kako računamo v izrazih ko moramo izpostaviti x na primeru npr.

x na kvadrat-3x-18

zdaj pa sem se zmedla in me zanima najlažji postopek izračuna  x, in x1,2

a lahko računano z vietovim pravilom ali z izračunom diskriminante......

 

harmonika

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

31. jan 2013 12:38

Tole lahko računaš z diskriminanto: xnakvadrat-3x-18

A=1

b=-3

C= -18

 

D= bna kvadrat-4ac

na koncu narediš iz D še koren in dobiš pravo rešitev

 

D=9-4*1*(-18)

D=9+72

D=81

koren iz D=9

 

iz tega potem zračunaš še x1,2

kriznana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti