Breze

kozamurnik

sporočila: 2311

5. jan 2013 16:41

Bojan, meni je stara mama govorila, da so otroci  včasih preveč neubogljivi in potrebujejo tudi šibo.  Zato je Bog brezo pobarval v belo in je  bila šiba vedno na dosegu roke, torej vidna, podnevi in ponoči.

murnik

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

5. jan 2013 17:09

Tone Pavček je takole razložil:

-------------------------------------------------------------------------------

 ZAKAJ SO BREZE BELE

Bil je čas, ko breze črne so bilé ko kozji rog
in v tem času je imela mati pet otrok.

To bilí so čudni fantje, nagajivi kar se da.
Takih ne dobiš, četudi bi obredel pol sveta.

Prvi fant se le potepa,
drugi dan in noč prespi,
potlej dva sta pretepača,
peti pa nič prida ni.

Uboga mati, stara mati, kaj naj reva naredi.
Dolgo tiho je trpela, a nekoč se razjezi:

"O grdobe moje grde,
kaj za vas vse pretrpim.
O, le kje je kakšna breza,
da vam hlače izprašim?!"

In tedaj, o čudo čudno! - v mraku breza zablešči.
Od tedaj so breze bele, kot so še današnje dni.

A po moje stvar je taka: zdaj spet črne so lahko -
pridni so pri nas otroci, da nikoli še tako.

--------------------------------------------------------------------------------

 

Morda je frina pisala o tej, morda o kakšni drugi...

lp

 

mzm

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

5. jan 2013 17:20

Oj, hvala za razlago, sedaj vem kako je s to belo barvo... 

Bojan Administrator

asimina  

član od: 7.1.2012

sporočila: 41

5. jan 2013 17:37

Leni,pripelji se na izlet v Belo krajino,ustavi se v steljniku in poišči ta mala drevesca.Pa še kupit ne bo treba.Ponekod so že kar pregoste,sploh pa tam,kjer ne kosijo stelje.Pa srečno

asimina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. jan 2013 17:59

Tisti, ki v sosednji temi jamrate, kakšna je današnja mladina in otroci - zadnji dve kitici Pavčkove pesmi si preberite.....

lp

cervus

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

5. jan 2013 18:47

Točno ta je. V teh časih ničelne tolernace do nasilja nad otroki, ki jo zagovarjam v celoti, je tale pesem gorzna, sicer pa sem odraščala v časih, ko so moji sošolci prihajali v šolo pretepeni, z marogastimi nogami, učiteljica v prvem razredu pa je ne naboljšega učenca prijela za glavo in ga butala v tablo. Pred kakim letom sva se pogovarjala o tem.

Prejšnji teden sem  nečakinjii z  interneta  predvajala lutkovno igrico Žogoca Marogica, ki je nikoli nisem videla. Posnetek je iz leta 1951, sinhornizacija pa iz leta 1993. In veste zakaj je Žogica ušla ? Ker je bala, da jo bosta babica in dedek natepla ( ne kaznovala), ker je razbila lonček.

Elephus: breze še vedno niso črne. Sicer bi Pavček napisal novo pesem,

 

F r i n a

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. jan 2013 20:31

frina je napisal/a:

 

Elephus: breze še vedno niso črne. Sicer bi Pavček napisal novo pesem,

 
F r i n a

Frina, ne ga biksat, no: Pavček je napisal, da so breze lahko spet črne - pa je tisti, ki jih je naredil bele, verjetno zaspal al se mu pa ne ljubi spet barve (ups, vedno pozabljam, da črna in bela nista barvi - torej - nebarve)  mešat in štrihat brezam lubje

lp

cervus

leni1  

član od: 26.2.2007

sporočila: 295

5. jan 2013 21:22

Hvala vsem za odgovore in komentarje.Super ste :))

leni1

kozamurnik

sporočila: 2311

6. jan 2013 7:01

Samo še en nasvet. M smo jo imeli, pa je motila soseda in smo jo zaradi ljubega miru posekali.

Hočem povedati, nikar je  posadi  preveč blizu hiše, breza namreč dokaj hitro raste. Poišči ji kak oddaljen kot, kjer bo lahko rasla v miru, brez obrezovanja.

murnik

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. jan 2013 12:08

Pa še nekaj je - breza ima ogromno majhnih, gladkih, tankih semen. Ti majčkeni frflčki se ti zažrejo v vsak kotiček v hiši,če breza raste v bližini spalničnega okna, so lahko celo v postelji. To sicer ni čisto nič groznega, za tiste pa, ki imajo radi vse pospravljeno, je pa lahko moteče.

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti