Torte

TANJA99  

član od: 20.9.2009

sporočila: 4

tema odprta - 27. nov 2012 15:31 | ogledi: 8.433 | odgovori: 26

 

 

če bi vedela da bo tak halo bi se zadržala...v bodoče se bom usmerjala na druge forume, kjer ne bom označena kot bedak...dobro oz. ne da se lahko počutite vzvišeno nad nekaterimi ljudmi, mene je življenje naučilo, da se nikoli in nikdar nad nikomur ne počutim tako...pa nisem nikjer napisala da me moti da so recepti za 22 cm premer, ker ga. Alenko občudujem in so mi njeni recepti res super in je mostrica v svojem poklicu...



Temo je spremenil(a) TANJA99 dne 27. nov 2012 18:18

Temo je spremenil(a) TANJA99 dne 27. nov 2012 18:21

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

27. nov 2012 15:43

Odvisno seveda, koliko jajc je v osnovnem receptu.

Ženska draga, to je matematika za četrti razred osnovne šole. Izračunaj razmerje volumnov obeh tort (kaj je že volumen valja? osnovna ploskev krat višina ali tako nekako) in dobila boš faktor, s katerim moraš količine pomnožiti. Velja tudi za pretvarjanje receptov za torte premera 28 cm v tortice premera 15 cm ali za pretvarjanje tort premera 26 cm v šarklje premera 26 cm (v tem primeru moraš seveda izmeriti srednji premer luknje).

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. nov 2012 16:17

Da bi bila stvar še enostavnejša, gre tudi samo z razmerji ploskev (to je ploščin pekača), ker ostaja višina torte pač enaka. Da je ploščina kroga PI (pa ne ona slavna knjiga) krat polmer kroga na kvadrat, pa menda piše še na geotrikotniku. Če takole na pamet ocenim, je volumen tortice s premerom 26 cm je za 2/5 večji od tortice s premerom 22 cm.

rimljanka

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

27. nov 2012 17:12

Limnol,  Tanja lepo sprašuje, ti pa v nekakšnem vzvišenem tonu svetuješ, naj si raje ogleda matematiko za četrti razred OŠ. Hej, pa ne tako, lepo prosim! Na teh forumih je bilo že toliko pikrih pripomb, da se je že marsikatera odločila, da nikoli več ničesar ne vpraša in iz istega razloga se tudi sama raje izogibam vprašanjem in komentarjem.

Sweetie

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

27. nov 2012 17:16

Sestavine, ki zadostujejo za torto s premerom 22 pomnoži z 1,4 in dobiš sestavine za torto premera 26 cm. Pa dobro peko.

 

P.S. - je pa ga. Alenka mojstrica svojega poklica. Veselim se že v naprej njenega tečaja na katerega grem v četrtek.

http://www.mojalbum.com/tajda

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. nov 2012 17:49

Nekomu namigniti, da je izračun v dosegu otroka v 4. razredu OŠ pač ni vzvišen ton. Limnol je dala nasvet, ti pa le pripombo, kako je limnol uporablja vzvišen ton, konkretnega nasveta pa ne. Limnol torej uči TANJO99 loviti ribe.

Mene so učili, da kdor jezika špara, kruha strada, pa tudi, da se je treba, če vprašaš, zavedati, da ti vsak odgovor ne bo nujno všeč. Tako je to, v tem našem življenju.

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

27. nov 2012 17:50

Sweetie,

meni se zdi pa hudičeva nemarnost, če nekdo napiše, da ga moti, da nekdo piše knjige z recpeti za model premera 22 cm, ko pa ima sam vendar model premera 26 cm. Ja, nad takimi tiči se pa res počutim vzvišeno. 

Sonja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. nov 2012 18:04

Tole je čisto off topic, ampak bom vseeno. Aja, ni za občutljive. Pa ni za tiste, ki ne marajo slišati nič o kontekstu, ki jih zanimajo samo odgovori na vprašanja, ki jih sami zarai lenobe nočejo poiskati. Toliko, bili ste  opozorjeni.

So stvari, ki bi jih človek, ki je naredil osnovno šolo, moral znati uporabljati. In je vseeno, ali so volumni in ploščine v četrtem ali pa v sedmem razredu - to je treba znati uporabljati vse življenje. Ta matematika gre kmetom, ko računajo kubike lesa, neverjetno dobro. So znali to prededn so osbatjali forumi. Pa mlekarji in sirarji so tudi znali to isto matematiko - nazarensko dobro so jo znali uporabljati.

Ergo, volumni NISO raketna znanost.

In na eni točki je treba tudi postaviti spodnjo mejo tega, kaj vse se pa med odraslimi, opravilno sposobnimi ljudmi še spodobi vprašati, kaj spada pa pod tistsih bazičnih 100 stvari, ki jih mora znati vsak bivši osnovnošolec.  Konec koncev, če ne zaradi drugega, ker ima večina ljudi ali otroke ali nečake in je treba znati njim kakšno stvar razložiti - če hočemo, da nas bodo spoštovali. Pa ne mi reči, da kdo v resnici misli resno, da ga bo otrok spoštoval, če ne bo znal pretvoriti kaj pa vem, enega litra v kubične centimetre ipd, pa če ne bo znal razložiti, kaj je kondenz in kar je še tega.

Ker, če ne bomo imeli tega minimalnega standarda - in tole ne velja samo za tale topic - potem bomo kot družba šli v rikverc (v bistvu to že počnemo). Ker, če ni standarda, kaj je minimalno, potem minimalnega ni in če ni minimalnega, se tudi dobrega in odličnega ne da določiti, potem je vse enako dobro in vse enako zanič in povprečno. Bo vse povprečno in bo strašna kloaka, za ogibat se na daleč. Pa zakaj tako rinete v povprečje? Pa zakaj se tako nepopisno solidarizirati z vsakim, ki ne zna sešteti a+b? Mimogrede, a se solidarizirate z nekom, ki ne zna sešteti a+b , pa ima slučajno v službi večjo plačo od vas? Bi rekla, da ne?

Tista o "ne tako vzvišeno, ne nadirat, sedaj se pa ne bom upala nič več vprašati, oglašati...."  c'mon To je samo preoblečeno izsiljevanje (jaz ubogica, ne mi grdega delat....) , taka ženska pasivna agresivnost, ki nikoli ni nedolžna.  Not buying it.

Word of advice: mnogo mnogo bolje je zalivati svoje znanje kot pa svojo pasivno agresivnost.

 

Plus: tista trditev, da ni neumnih vprašanj, da so samo neumni odgovori - hm, to je pa ena taka ljubka pedagoška olepšava resnice, s katero se spodbuja najbolj plašne v razredu, da se kdaj oglasijo. Materialna resnica pa je, da so vprašanja, ki si tega statusa ne zaslužijo.

 

 

Vendelina jr.

Mygrace

sporočila: 6506

27. nov 2012 18:25

Na, zdej je pa zbrisala

 

Kolikor sem si zapomnila, je šlo bolj za procentni račun, menda je bilo jajce omenjeno?

 

                                                         

Mygrace

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

27. nov 2012 18:39

Tanja,

si napisala, da te moti - v sporočilu, ki si ga spremenila. In nihče te ni označil za bedaka, pač pa za lenobo. 

Sonja

TANJA99  

član od: 20.9.2009

sporočila: 4

27. nov 2012 18:41

ja, najbrž me res dovolj poznate, da lahko rečete da sem lenoba...

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti