Stroški peke kruha

noemi  

član od: 4.10.2008

sporočila: 366

16. jul 2012 20:08

Na tejle povezavi je več o stroških peke kruha doma in primerjava z nakupom podobnega kruha v trgovini.

Mislim, da se peka kruha doma splača. Seveda je smiselno speči poln pekač, ne samo par žemljic. Najbolj všeč pa mi je to, da vsakokrat ko ga spečem, nastane nekaj unikatnega. To je seveda odvisno od dodatkov, od mešanic moke, ki jih uporabim, pa od tega, da ga kdaj premalo solim, nenazadnje tudi kako ga spečem. Moji ga imajo nadvse radi - domačega.

 



Noemi

Sporočilo je spremenil(a) noemi dne 16. 2012 20:10

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

16. jul 2012 20:14

Saj vem, da moramo vsi gledat na vsak evro (oziroma nas je vedno več takih) ... samo ne vem, če nismo včasih le preveč drobnjakarski. Je pa res, da kruha ne pečem doma, ker mi ne gre od rok, razen v kruhomatu, pa še tako je, da mož in sin jesta le bele žemlje, medve s hčero pa sva bolj na črno varianto kruha ... da pa to pečem vsak dan doma, vsakemu svoje --- ne, to pa ne bi. Jaz kakšno tako pekovsko pecivo spečem ko mi teso od pice ostane, to pa ja.

Pač, različne navade imamo. Je tudi prav, od česa bi sicer vse te pekarne živele?

mamamia

polarbear  

član od: 7.8.2010

sporočila: 382

16. jul 2012 20:40

Poleti....no no ,ko pa se začnejo hladnejši dnevi,pa prav paše spečt kakšen dober kruhek!

Se lahko tisti kupljen za 4+ evre skrije!

 

polarbear

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

16. jul 2012 21:27

To pa rada verjamem, pa še dobro zgleda!

 

naor

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

17. jul 2012 8:05

Saj ni treba peči vsak dan, mi naredimo naenkrat več, potem pa lepo razdelimo na primerne porcije in zamrznemo, potem pa po potrebi jemljemo ven.

In ne gre toliko za denar, kot za to, da ga lahko res narediš po svojem okusu. Nam se še posebno dopade tisti iz 'starega testa'. Zame osebno so vse stvari, ki jih pripraviš sam ter vanje vložiš svojo energijo, čas ... neprecenljive in nobena kupljena jih ne doseže. 

 

trac

Mygrace

sporočila: 6506

17. jul 2012 11:34

Ko sem bila še smrklja in sem hodila na delovne počitnice "na kmete", je bilo eno zanimivejših opravil peka kruha za ves teden vnaprej.....

Peka kruha je bil praznik.

 

Z dnevno svežimi frišnimi žemljicami se jaz ne strinjam. In buhvampožegni, kdorkoli že fura na tem, da ne bo nesporazuma! Meni pač ni boljšega, kot nekaj dni star dober, črn kruh, ki razvije okus šele po določenem času valjanja v ustih in mešanja s slino.....bolj, ko melješ, bolj poln okus ima....

Glede na to, kako vedno bolj goltamo (pa ne samo hrano), pride v poštev tudi ekonomski vidik, zakaj pa ne? Se strinjam, da se energija amortizira, če pečico, ko je enkrat zakurjena, izkoristimo do maksimuma.

 

Tudi sama sem naredila izračun stroškov kilograma kruha.

Zdaj.. ....odvisno, kako bi tisti čas, ki sem ga namenila peki kruha, lahko uporabila tudi kako drugače?

 

 

Mygrace

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

17. jul 2012 12:01

Mygrace je napisal/a:

Ko sem bila še smrklja in sem hodila na delovne počitnice "na kmete", je bilo eno zanimivejših opravil peka kruha za ves teden vnaprej.....

Peka kruha je bil praznik.

 

Z dnevno svežimi frišnimi žemljicami se jaz ne strinjam. In buhvampožegni, kdorkoli že fura na tem, da ne bo nesporazuma! Meni pač ni boljšega, kot nekaj dni star dober, črn kruh, ki razvije okus šele po določenem času valjanja v ustih in mešanja s slino.....bolj, ko melješ, bolj poln okus ima....

Glede na to, kako vedno bolj goltamo (pa ne samo hrano), pride v poštev tudi ekonomski vidik, zakaj pa ne? Se strinjam, da se energija amortizira, če pečico, ko je enkrat zakurjena, izkoristimo do maksimuma.

 

Tudi sama sem naredila izračun stroškov kilograma kruha.

Zdaj.. ....odvisno, kako bi tisti čas, ki sem ga namenila peki kruha, lahko uporabila tudi kako drugače?

 

 



Mygrace

 

Se strinjam s skoraj vsem, kar je tu navedeno.

Čas pa, ki ga zapravljamo  v kuhinji, pa tako nima cene. Kot tudi tisti, ki ga zapravimo na domačem vrtu, ne.

To je  po mojem  mnenju  zelo dobro, če ne kar najbolje uporabljen čas.

 



Kotarca

Sporočilo je spremenil(a) Kotarca dne 17. 2012 13:31

roža  

član od: 25.5.2005

sporočila: 341

17. jul 2012 12:35

Jaz mislim, da se vsekakor splača, pa še veliko bolj okusen je. Moka v bližnjem mlinu stane 3€ za 5 kg (tako bela, kot polnozrnata). Iz enega paketa lahko spečem kruha za 8 tednov (za eno osebo). Kruh pečem 1x na teden. Spečem 2 pekača polnozrnatih (zame) in 2 pekača belih štručk (za moža). Štručke se mi zdijo še najbolj praktične, ker so že v "porcijah", pa tudi zamrzovanje bolje prenesejo kot kupljen kruh. 

Pečica dela približno eno uro (uporabljam ventilacijo), poleg tega pa ponavadi skombiniram tako, da ko pečem kruh pripravim tudi kosilo, ki se peče v pečici. 

roža

mali kuhar  

član od: 14.10.2011

sporočila: 748

17. jul 2012 12:47

najboljši kruh je tisti ki se ga speče doma. jaz nikoli ne gledam na stroške, ker ko se pri nas dela kruh vse stroške spregledamo ker je 100x boljši kakor tisti v trgovini

mali kuhar

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

17. jul 2012 15:17

Dajte no,ženske, kruha doma se definitivno ne splača peči, ker doma pečenega kruha pojemo do 3 x več kot pekovskega. A vam je to kakšna računica? Če pa prištejemo še vso jezo, ki jo imamo z odvečnimi kilogrami, vam povem, da se NE splača.



vikica

Sporočilo je spremenil(a) vikica dne 17. 2012 15:18

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti