Vedeževanje

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

31. maj 2012 9:55

Jaz še v življenju nisem bila pri vedeževalki, ker niti slučajno nočem vedeti, kaj se bo (bi) zgodilo. Tudi, če bi bile napovedi 100 odstotno resnične. Potem to živiš in se ti skoraj mora zgoditi.

Sem pa še v času službovanja kofetkala pri sosedih in tam je ena od teh gospa, stara okoli osemdeset šlogala iz kavne usedline. In enkrat jo je neka druga shecala naj še meni, čeprav sem se sprva upirala, potem pa le pristala. In se ji je obraz pomračil, ko je gledala v moj zoc. In rekla, spomladi pa ne bo dobro za vas, šlogala je v jeseni. Kmalu so se naše poti razšle, firma je umrla, da ne razlagam dalje. Tisto pomlad me je zdravje izdalo na celi črti, ampak jaz še slučajno nisem pomislila na zle napovedi. Šele leta kasneje, ko sem spet mislila na meni tako ljubo obdobje mojega življenja, mi je nenadoma šinilo v glavo, kaj mi je ta gospa napovedala. Evo, zdaj pa naj si mislim, kar si hočem. 

 

naor

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

31. maj 2012 9:56

Te zanima kaj ti prinaša svetla prihodnost?

Jaz ti za začetek ponujam kar (velikega) Krležo (jaz sem še stara šola in ta je prvi, ki mi je padel na pamet):

 

Khevenhiller

Nigdar ni tak bilo
da ni nekak bilo.
pak ni vezda ne bu
da nam nekak ne bu.

Kajti: kak bi bilo da ne bi nekak bilo,
kaj je bilo, a je ne, kaj neje nikak bilo.

Tak i vezda bude da nekak ne bude,
kakti biti bude bilo da bi biti bilo.

Ar nigdar ni bilo da ni nišće bilo,
pak nigdar ni ne bu da niščega ne bu.

kak je tak je, tak je navek bilo,
kak bu tak bu, a bu vre nekak kak bu!

Kajti nemre biti i nemre se zgoditi,
da kmet ne bi trebal na tlaku hoditi.

Nigdar još ni bilo, pak nigdar nemre biti,
da kmet neje moral na vojščinu iti.

Kajgod kadgod bilo, opet je tak bilo,
kak je bilo, tak je i tak bude bilo.

Kak je navek bilo, navek tak mora biti,
da muž mora iti festunge graditi,

bedeme kopati i morta nositi,
z repom podvinutim kakti kusa biti.

Kmet nezna zakaj tak baš mora biti
da su kmeti gladni, a tabornjiki siti.

Ar nigdar ni tak bilo da ni nam tak bilo,
pak nigdar ni ne bu da kmet gladen ne bu,

kajti nigdar ne bu na zemlji ni na nebu,
pri koncu pak Turčin potukel nas se bu.

A kmetu je se jeno jel krepa totu, tam
il v katedrale v Zagrebu,

gde drugog spomenka na grebu mu ne bu
neg pesji brabonjek na bogečkem grebu.

 

Lp,

Silva

P.S.: če nisi razumela, preberi še 1x

 

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

31. maj 2012 10:18

Ej, silva, tale Petrica Kerempuh je itak legendaren ...

 

Samo nekaterim tudi večkratno branje ne pomaga.

mamamia

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

31. maj 2012 16:17

Na splošno je Krleža dan danes zelo uporaben. Meni je predvsem všeč ravno ta del Petrice Kerempuha, ki sem ga izpisala. Še posebej pride (ravno danes, ko je bil sprejet zakon o "uravnoteženju" financ) v poštev, samo osebe bi za današnje razmere malo spremenila:

...

Kak je navek bilo, navek tak mora biti,
da muž mora iti festunge graditi,

bedeme kopati i morta nositi,
z repom podvinutim kakti kusa biti.

Kmet nezna zakaj tak baš mora biti
da su kmeti gladni, a tabornjiki siti.

Ar nigdar ni tak bilo da ni nam tak bilo,
pak nigdar ni ne bu da kmet gladen ne bu,

kajti nigdar ne bu na zemlji ni na nebu,
pri koncu pak Turčin potukel nas se bu....

 

Tudi tale pride danes kar prav:

-O,čovječe!Nitko nije tvojim bolima kriv!
Ti si čežnjama svojim krvnik i sudija strog
Ti rođenoj svojoj sreći zao si Bog!

 

Ja, Krleža je bil "Maher" za vse čase.

 

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

31. maj 2012 17:22

Sem zadnjič preživela štiri ure v Drami ob Gospodi Glembajevi(h). In se imela fajn. Se opravičujem zaradi "mimohoda".

 

naor

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

31. maj 2012 17:31

Odrasla oseba lahko počne s svojim denarjem, kar hoče. Brez pridig.

Lahko ga porabi za pitje kave v družbi in opazovanje kavne usedline, lahko denar razmetuje za cote, ki so ravnokar in, za spodnje perilo dobrega učinka, za papico, ki ji paše, za seksualne pripomočke. Ali za kako knjigo, ali pa ga lahko podari otrokom, ki se že leta šlepajo nanjo. Meni je vseeno.

Ni pa ni vseeno, da je nekomu neugodno, če je v družbi, ki ji pripadan, koga mrcvari.

A ne, pa kaj vas briga, kako ji je. Ste fajn, ampak je še bolj, če spijete kak deci krvi nekoga, ki se vam je ponudil na tem forumu.

Od tega je več škode kot od nekega šloganja.

Se vam ne zdi, da je tudi v katerem od vas nekaj obsedenega, le da se ne plačuje z denarjem, ampak s krvjo.

F r i n a

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

31. maj 2012 17:57

Oh, ko bi le metali kamne samo tisti, ki so brez greha.... (velja tudi za Frino). 

Kdor se je odločil, da brez vedeževalke ne more naprej, bo pač šel, plačal in se nekaj naučil. Saj tako kot podarjene stvari tudi podarjene modrosti niso kaj prida, ampak tudi tega se moraš naučiti. Naj ima vsak torej svojo zabavo, tisti, ki verjame prihodnosti iz kristalne krogle, in tisti, ki se ob tem zabava, ima že vsak svoje razloge. 

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

31. maj 2012 18:48

limnol je napisal/a:

Oh, ko bi le metali kamne samo tisti, ki so brez greha.... (velja tudi za Frino). 

Kdor se je odločil, da brez vedeževalke ne more naprej, bo pač šel, plačal in se nekaj naučil. Saj tako kot podarjene stvari tudi podarjene modrosti niso kaj prida, ampak tudi tega se moraš naučiti. Naj ima vsak torej svojo zabavo, tisti, ki verjame prihodnosti iz kristalne krogle, in tisti, ki se ob tem zabava, ima že vsak svoje razloge. 



Sonja

 

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

31. maj 2012 18:58

naor je napisal/a:

Jaz še v življenju nisem bila pri vedeževalki, ker niti slučajno nočem vedeti, kaj se bo (bi) zgodilo. Tudi, če bi bile napovedi 100 odstotno resnične. Potem to živiš in se ti skoraj mora zgoditi.

Sem pa še v času službovanja kofetkala pri sosedih in tam je ena od teh gospa, stara okoli osemdeset šlogala iz kavne usedline. In enkrat jo je neka druga shecala naj še meni, čeprav sem se sprva upirala, potem pa le pristala. In se ji je obraz pomračil, ko je gledala v moj zoc. In rekla, spomladi pa ne bo dobro za vas, šlogala je v jeseni. Kmalu so se naše poti razšle, firma je umrla, da ne razlagam dalje. Tisto pomlad me je zdravje izdalo na celi črti, ampak jaz še slučajno nisem pomislila na zle napovedi. Šele leta kasneje, ko sem spet mislila na meni tako ljubo obdobje mojega življenja, mi je nenadoma šinilo v glavo, kaj mi je ta gospa napovedala. Evo, zdaj pa naj si mislim, kar si hočem. 

 



naor

 

Saj so tudi mene prijateljice nahecale, da sem šla enkrat k eni. Gospe se je spahovalo (mi je povedala, da redno pije donat in se ji potem spahuje), potem p a me je prevrglo, ko je rekla, da je sin rojen za matematiko (izrazit družboslovec, knjižnji molj ipd..., z matematiko se je skozi gimnazijo šlepal ravno toliko, da je vzdrževal željeni uspeh ...), moj oče da je že nekaj let mrtev (no, ata še živi, res pa je, da je lani zelo zbolel ...), meni je napovedala težave v službi (hm, napredovala sem, težav je pa veliko manj kot jih je kdaj prej bilo ...), za moža se niti ne spomnim, kaj je rekla, vem le, da je usekala mimo ... Za tistih 10 evrov sem se od srca nasmejala.

Je pa bila zanimiva ena astrologinja, ki mi je ene zadeve iz preteklosti zadela v nulo, čeprav sva se prvič videli (čisto konkretna je bila v v treh zadevah), glede tega kaj bo, pa se ni nič uresničilo razen ene sila prijetne zadeve v zvezi z mano (za katero pa vem, da bi se uresničila tudi brez njene napovedi, ker so dogovori v času pogovora z njo že šli h koncu ...). No, zdaj se veliko družimo z njo, samo da nam nič ne gleda v zvezde, bolj se na hrano in kakšno penino skoncentriramo.

 

In frina, nismo krvosesi tisti, ki se malce posmehnemo komu, ki rešitev svojih težav vidi v šloganju. Saj vemo, kako je na tem forumu: s tem, ko vprašaš ali karkoli zapišeš, moraš vzeti v zakup tudi kakšno mnenje, s katerim se globoko ne strinjaš. Velja za vse, razlikujemo se samo v tem, kako zna to kdo prenesti. Tako kot v realnem življenju.

 

mamamia

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

31. maj 2012 20:22

Mamamia: se ti zdi, da je kdo hotel moje, tvoje, Vendelinino in še kakšno mnenje ? Ne, ni. Samo kontakt.

In če je ena kuharska stvari pravica  vsakega  ki se logira, da daje mnenje, tudi neugodno, potem najbrž slabo razume sodelovanje. Ali pa bi moral delati nekaj drugega in zdraviti ljudi raznih hib, ki jih sam bojda nima.

Ne vam pa, zakaj moderator ne usmeri zablodelih, da se vrnemo na temo: ali kdo ve.

Sicer so vsi odgovori mimo.

Jaz pa sem iz vedno istega razloga slabe volje. Zaradi nažiranja. Howgh! 

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti