Kako pripraviti zdrav, domač čokolino

SINDY  

član od: 12.9.2008

sporočila: 79

17. dec 2011 14:16

Vsem hvala, fantastični ste. Kup novih in zanimivih idej.  Kmalu jih preizkusim.

Svenska sem predvidevala, da bi se dalo narediti "nekaj" z ovsenimi kosmiči ...

Perpetua, priznam da še nisem slišala za tsampo. Moram malo preveriti kako je s tem v našem koncu.

Tulka tudi tvoje ideje, kapo dol ...

Terman, recept za mandljevo mleko izdgleda odličen in enostaven. Tudi to obvezno sprobamo. Kam pa z mandljevo moko? Zakaj jo porabiš?

 

 

 

SINDY

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

17. dec 2011 14:53

Tsampa je poznana v Sloveniji nekako vsaj toliko časa kot vzponi naših alpinistov v Himalaji. Kdor je bral njihove knjige, dnevnike, popotniške vtise,m je bral o tsampi, jakovem maslu in čaju. Pražena moka, znanan na visoki planoti Tibet in tam, kjer žive od tam prebegli Tibetanci, torej tudi v Nepalu (in seveda še kje).

rimljanka

negluten  

član od: 26.10.2011

sporočila: 13

17. dec 2011 17:28

Pri nas pa smo začeli uporabljati popolnoma drugačen pristop.

Kupiš Ovseni rižek (oluščen oves v polici z bio žiti), ga namočiš čez noč, zjutraj pogreješ ( ne kuhaš) streseš v blender dodaš grenki kakav, malo soli in nekaj sladkorja (z sladkorjem ne pretiravamo, v resnici ni potrebno) in vse skupaj zblendamo v gosto kašasto zmes, po potrebi dolivamo vodo, rezultat na koncu naj bo po izgledu popolnoma identičen čokolinotu. Po želji dodamo lešnike, cimet, pravzaprav kar vam odgovarja.

Okus je zelo dober in na hitrico niti ugotoviti ne moreš, da to ni čokolino z mlekom. In, ne bojte se ne bo nam želodec odpovedal če ne bomo kuhali. Prav nasprotno s tako pripravo ohranimo vse lastnosti žita nedotaknjene.

Kar pa se tiče uporabe (kravjega) mleka, meni osebno ni všeč, oziroma mojemu telesu, kombinacija mleka z žiti saj se počutim težko in predvsem zasluzeno (težave z dihali).

jgirl  

član od: 13.7.2010

sporočila: 66

17. dec 2011 19:31

SINDY, skuhaj ovsene kosmiče, dodaj kakav in vmešaj zmečkano banano (namesto sladila in za bolj kremasto teksturo), na koncu lahko tudi vse skupaj spasiraš v blenderju/mikserju. Sama sicer čokolina nisem ravno velikokrat jedla, a pomoje bi moral biti to kar dober približek. ;)

jgirl

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

17. dec 2011 22:51

Obstajajo tudi riževi kosmiči, v bolje založenih trgovinah jih  dobiš. Ampak mislim, da se kuhajo nekje tako dolgo kot riž, torej tako hitro kot običajen čokolino to vseeno ni.

 

Gres z veliko kakava je kar nekako dobra zamenjava, ja, se strinjam

rag_doll

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

19. dec 2011 12:32

Priporočljivo je kosmiče čez noč namočiti (tako postanejo tudi lažje prebavljivi), potem pa je zjutraj res skuhano v parih minutah.

trac

Terman  

član od: 11.5.2011

sporočila: 277

19. dec 2011 13:36

Mandljevo moko porabim povsod, kjer je potrbno kaj zgostiti, dodam muslijem, namesto kokosove pa še kaj bi se našlo. Jo je pa dobro čim prej posušiti, drugače pride teta plesen takoj na obisk.

OlivaB  

član od: 5.7.2011

sporočila: 649

20. dec 2011 14:07

Bannana, a tej bloki povsem razpadejo v kašo, ko jih enkrat namočiš v mleku? Ker enkaj takega iščem že leta. Kakšnih 10 let nazaj sem to probala v UK in mi je bilo tko dobro, čeprav ni notri čokolade 

Gres z veliko kakava/čokolade in vanilijo, lahko še z zmletimi lešniki, je res njam njam za lahko zimsko večerjo. Kot je že ena napisala, rabiš le še dekico in dragega  in je crkljanje popolno!

OlivaB

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

20. dec 2011 17:44

ja. točno to so. sedaj se dobijo tudi weetabix, ki so naravni identični sunnybiskom po sestavinah, potem obstajajo z dodatkom čokolade in pa z rozinami. imajo jih v mullerju, mercatorju, sparu. v tavelikih trgovinah.

www.mojalbum.com/naredilaana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti