Kako pripraviti zdrav, domač čokolino

SINDY  

član od: 12.9.2008

sporočila: 79

tema odprta - 15. dec 2011 22:16 | ogledi: 32.515 | odgovori: 45

Pozdravljene,

ali mi  lahko svetujete, kako naj pripravim zdrav, domač čokolino. Že kar nekaj časa si "razbijam" glavo in išem recept ... (kupljenega imamo zelo radi, ampak domače je domače ... bolj zdravju prijazno )

Lep večer,

SINDY

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

15. dec 2011 22:22

A ni čokolino iz riževih kosmičev, obogatenih s čokolado? Kako doma narediš riževe kosmiče pa se mi ne sanja. Moj sin je zrasel na kupljenem čokolinu (pa grisolinu in rižolinu, čokolešniku ..), z obveznim dodatkom žlice sladkorja na stekleničko, pa je zdaj, pri 26, še vedno zdrav ko dren in ima vzorčne zobe ... No,jedel je pretežno doma prirpavljeno hrano, steklenička je bila zjutraj in zvečer ...

 

Tako da tisih nekaj skodelic, ki jih verejtno občasno pojeste, vam ne bo riti predrlo, kar je na štajerskem izraz, da ne bo škodilo zdravju.

mamamia

Terman  

član od: 11.5.2011

sporočila: 277

15. dec 2011 22:26

En enostaven recept: vzameš mleko (jaz imam najraje mandljevo z vaniljo), vanj zakuhaš poljuben zdrob in grenek kakav. Po potrebi sladkaš.

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

15. dec 2011 22:48

Jaz imam rada vročo čokolado, ne pregosto, zelo rada pa tudi gres na mleku. Ko ne vem, za kaj bi se odločila, si skuham mlečni gres, notri nalomim par koščkov temne čokolade in brbončice uživajo. Res pa to ni čokolino. Le tega tudi jaz obožujem, ampak mi ni naredil dobro v želodcu, ne vem zakaj. Tako imam svoj čokogres in večkrat na teden uživam kot le kaj.

Tale, da ti ne riti predrlo je pa enkratna. Moja mama je večkrat rekla, da ti ne bo v rit ostal. Hehe.

 

naor

SINDY  

član od: 12.9.2008

sporočila: 79

15. dec 2011 22:56

Ja mamamia, tole z riževimi kosmiči je idea! Imam doma "skoraj nov kosmičnik", tako da bo treba preverit... Tudi naši otroci (23 in 21) so zrasli gor ob kupljenem, so pa še vedno njegovi fani. Samo sedaj so se tudi oni začeli zavedati pomena bolj zdrave hrane.

Ker smo tudi mi iz Štajerske mi je izraz - razneslo rit čisto domač.

SINDY

SINDY  

član od: 12.9.2008

sporočila: 79

15. dec 2011 23:02

Terman, ali to mandljevo mleko z vaniljo kupiš v trgovini? Me pa res zanima kakšen okus ima ta mlečni gris. Zaminivo. Bomo poizkusili.

SINDY

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

16. dec 2011 21:51

Sindy, poskusi z naslednjo varianto: zavri skodelico (2,5 dcl) mleka s skodelico vode in nato vmešaj

4 res zvrhane žlice ovsenih kosmičev (sama uporabljam tiste iz Spara ali pa iz Hoferja), zmanjšaj ogenj in

naj počasi kuhlja cca. 10 minut oziroma dokler se zmes ne zgosti in začne brbotati (na površini se pojavijo

mehurčki). Nato po okusu sladkaj (mojim otrokom zadostuje 1 žlička), malo posoli ter dodaj kosem masla

ter nazadnje še žlico kakava (navadnega sladkanega). In trik, ki ovseno kašo naredi podobno čokolinu - vse

skupaj še zmiksaj s paličnim mešalnikom. Pri nas je to obvezno na jedilniku za zajtrk, včasih tudi za večerjo.

Otrokom rečem, da je to mlečna kaša, ovsenih kosmičev ravno ne omenjam, končni rezultat pa so polizani

krožniki (dobesedno). Lp,

 

svenska

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

16. dec 2011 22:51

Poskusiš lahko tudi tsampo (jaz jo kupim na ljubljanski tržnici, sigurno pa se dobi še kje, čeprav ni ravno zelo znana pri nas). Gre za na poseben način zmlet in pražen ječmen, ki ga zmešaš z vročim mlekom in dobiš nekaj podobnega grisolinu. Potem mu lahko dodaš orehe ali čokolado, .

perpetua

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

17. dec 2011 0:56

Poskusi ovsene ali riževe kosmiče z mlekom, lešniki / mandlji ter naribano čokolado.

Lahko pripraviš tudi nekaj podobnega 'Čokonjamu' - skuhaš pirin zdrob ter mu dodaš kakav/čokolado ter javorjev sirup.

Precej dobrih idej najdeš tudi v tej temi (preberi vse, ker so predlogi posejani po vsej temi):

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3986

tulka

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

17. dec 2011 4:49

Sploh pa, "čokolino", ki ga boš doma pripravila najbrž ne bo instant ampak ga bo potrebno skuhati.

ČESTITAM  velemojstrice kuharske improvizacije, za vse ideje, ki ste jih že povedale in za vse , ki jih še boste povedale.

Aja, pa izraz z Vipavskega - da ti ne bo iz riti zraslo (če ješ nekaj, kar ti lahko tudi škodi - npr surovo testo).

pa lep dan

tedyka

Terman  

član od: 11.5.2011

sporočila: 277

17. dec 2011 9:49

Mandljevo mleko z vaniljo se lahko kupi v specializiranih trgovinah (zdrava prehrana), lahko pa ga narediš sama:

* čez noč namočiš mandlje 

* zjutraj menjaš vodo in jih spereš (lahko tudi olupiš, vendar ni potrebno)

* mandlje daš v blender in doliješ vsaj dvakratno količino vode (meni ustreza trikratna)

* zmelješ do gladkega

* tekočino precediš skozi gazo in po želji začiniš

* kar ostane v gazi je mandljeva moka 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti