Bela novoletna jelka

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

23. nov 2011 14:29

Kolikor jaz vem,mah ni prepovedano nabirati.

Včasih smo ga  na veliko prodajali po cvetličarnah.Sedaj ga imajo na tržnici,pa kakšen vrtnarski center tudi.

Vendar mene je zmotila cena.Za en kvadratni meter je cena 17 €.

To je nabrano prej kot v minuti.Vsaj pri nas ko mah samo s skale dol pobereš.

 

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

23. nov 2011 17:02

Menda naj bi mah zelo dolgo rasel, da se spet obraste. So pa različni. Pri nas je takšen, ki tvori majhen kupček, zelo nežen, žametast in živo svetlo zelene barve. Pred leti ga je bilo še zelo veliko, sedaj pa ga že težko najdem.

Sem šla gledati na mesta, kjer sem ga nabrala lani, pa se res skoraj nič ni obrastel. Morda je poanta za prepoved ravno to. Letos še ne vem kako bi se odločila. Ga bom pričela saditi na vrtu?????

kara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. nov 2011 20:50

Brezglavo plenilstvo vsega v naravi, predvsem tam, kjer nismo lastniki (v svojem menda pač ne bi) res ni na mestu, pa zavarovanje ali prepoved sta ali ju pa ni.

rimljanka

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

23. nov 2011 22:40

Kara a veš da nisem še nikoli tega opazila.Mogoče zato,ker ga je tule po vlažnih skalah res v izobilju ali pa mogoče zaradi tega,ker mahu ne nabiram.Mene namreč potem motijo vse tiste živalice v njem,....

 

lp

 

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

24. nov 2011 8:48

Avtor: rimljanka  

Član od: 14.2.2005
poslanih sporočil:12282

Odgovor z dne - 23. nov 2011 20:50

 

Brezglavo plenilstvo vsega v naravi, predvsem tam, kjer nismo lastniki (v svojem menda pač ne bi) res ni na mestu, pa zavarovanje ali prepoved sta ali ju pa ni.

 

 

rimljanka

 

Se popolnoma strinjam z tabo, razen: marsikje se  "na svojem" dogajajo prave svinjarije, češ, saj je moje, kaj pa koga briga, pa naj si gre za divja odlagališča, pozidave vsevprek ali izkoriščanje gozdov preko mere.   Planet Zemlja je nam podarjena od zanamcev, zato bi morali delati z njo prijazneje, če hočemo preživeti kot človeštvo. Drugače bomo šli v maloro. In če je res Bog (čeprav jaz verjamem v Darwinovo evolucijo) imel kakšen prst vmes pri ustvarjanju Človeka, je bil zelo kratkoviden in naiven. Ampak je iz zgodovine zemlje poznano, da se vsakih nekaj miljonov let mora zgoditi kakšna katastrofa,  ki zbriše 90% živega in nato iztreli zopet nove oblike življenja. Pa očitno, da smo tokrat za katastrofo krivci Ljudje.

janko1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. nov 2011 9:04

Ja, janko 100% se strinjam, včasih mi gre na jok, ko vidim razdejanje v gozdovih, pa še kje. In samo še dodatek tvoji evolucijski zgodbi: kaj pa pomeni ena sama vrsta pri vsej pestrosti živlkjenja na Zemlji, še posebej, če se ji reče Homo sapiens. Brez njega bo življenje na Zemlji lepo uspevalo, brez skrbi. Je BBC posnela en zelo realističen napol dokumentarni film o tem. Je res vreden ogleda.

rimljanka

silven  

član od: 26.8.2009

sporočila: 130

24. nov 2011 10:31

rimljanka je napisal/a:

Ja, janko 100% se strinjam, včasih mi gre na jok, ko vidim razdejanje v gozdovih, pa še kje. In samo še dodatek tvoji evolucijski zgodbi: kaj pa pomeni ena sama vrsta pri vsej pestrosti živlkjenja na Zemlji, še posebej, če se ji reče Homo sapiens. Brez njega bo življenje na Zemlji lepo uspevalo, brez skrbi. Je BBC posnela en zelo realističen napol dokumentarni film o tem. Je res vreden ogleda.



rimljanka

Se strinjam z obema.

Sicer sem lastnik kar velikih gozdnih in kmetijskih površin. Me pa velikokrat prizadene lomastenje  po zemljiščih najsi bo s strani lastnikov še bolj pa s strani tistih, ki se na zemljiščih obnašajo kot da so njihova.



silven

Sporočilo je spremenil(a) silven dne 26.nov 2011 11:21

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

24. nov 2011 11:16

Ja silven, tole pa je že naslednja zgodba, namreč kako še nismo sprejeli odnosa do zasebne lastnine, ko je le-ta gozd. Lepo je hoditi po gozdovih, počutiš se tako svobodnega in povezanega z naravo. Pa vendar, v tujem gozdu smo gostje. Sama sem lastnica gozdička na obljudenem izletniškem kraju, kjer je seveda zelo lepo. Pa se zgodi, da si družbe lepo pripravijo piknike, zasedejo jaso ob gozdu, kjer parkirajo avtomobile itd. Ko odidejo, pa pridem jaz z vrečo in pobiram smeti in rečem katero, saj veste kakšno.

Nekajkrat sem sicer poskušala dopovedati, da tole ni javni prostor, pa sem bila deležna posmehovanja, pa še kaj hujšega. Tudi če nekateri gredo, pridejo drugi. Nimam več energije za špetir.

Seveda čuvam svoj gozdiček, spoštujem pa tudi tuje. Ampak nekateri preprosto ne dojamejo, da sodi gozd prav tako k delu kmetije, kot recimo njiva, pa tam redko kdo nabira posajene kulture, čeprav v gozdu zrastejo smreke, borovnice in gobe same. Takšna miselnost se vleče očitno še iz časov socializma.

kara

silven  

član od: 26.8.2009

sporočila: 130

24. nov 2011 14:29

Seveda zrastejo smreke in ostalo drevje v gozdu samo. Je pa potrebno gozd negovati, čistiti in še in še... Nič ni kar tako, samo od sebe. Če bi bili gozdovi samo divji, brez nege, se po njih "gostje" prav gotovo ne bi sprehajali.Ne bi bilo udobno.

Drugače pa ja, vsakemu , ki vpraša dovolim odsekati smrekico. Res pa je, da najraje vidim, da gre kdo domačih zraven. Treba je vedeti, katero smrekico se lahko vzame, da ni škode. V naših gozdovih glede mahu ni nobenega problema. Laho si ga vsak nabere kolikor rabi.

 

silven

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

24. nov 2011 15:00

Janko,

imaš zelo prav, vendar pa se vsakih nekaj milijonov let ne zgodi katastrofa, ki izbriše 90 % vsega živega na Zemlji. Če bi bilo to res, potem danes zanesljivo ne bi razpravljali o sekanju smrečic ali nabiranju mahu (ne vem kaj je danes, na "kmetijski" temi pa razpravljajo, ali je človek najvišja oblika življenja ali ne, hm, očitno je geološko-evolucijsko-filozofski dan).

Ne glede na naravne katastrofe pa sem absolutno proti plenjenju gozdov, pa naj gre za karkoli: drevesa, gobe, mah, borovnice itd. Ne vem, kaj se bo moralo zgoditi, da bomo naravo res začeli spoštovati in da nam bo postalo jasno, da če jo bomo še naprej uničevali, naslednja niti približno ne bo tako prijazna z nami, kot je ta. (KIljub vsemu sem pa prepričana, da je tradicija božičnih drevesc ne bo pokopala).

 

lep dan,

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti