Bučno olje-umik iz prodaje

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

13. jan 2012 0:52

Mi ga tudi kupujemo v oljarni v Središču ali pa ga damo delat v oljarno v Bistrico. Se doma starši potrudijo in potem je jeseni pravi praznik, ko buče čistimo in sušimo. In vmes pražena jedrca jemo.

Lahko pa iz osebnih izkušenj povem kako prepoznati pravo bučno olje. Je zelo temnozelene barve, skoraj črne. Ima kar močan vonj in če pade kapljica (npr. kot gumb velika) na kak plastičen prt, ostane madež za njim. Se ga od tam ne da odstranit.



yulchi

Sporočilo je spremenil(a) yulchi dne 13. 2012 01:05

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. jan 2012 6:27

Madeže od bučnega olja postopno razgradi sonce, vsaj iz naravnih tkanin. Ker so pač barvila iz olja, ki ostanejo v madežu takšna, da se na sončni svetlobi postopno razgradijo.

rimljanka

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

13. jan 2012 7:17

yulchi je napisal/a:

 ..... če pade kapljica (npr. kot gumb velika) na kak plastičen prt, ostane madež za njim. Se ga od tam ne da odstranit.


Mi imamo zagotovo tapravo olje :)

Atina

darjao.  

član od: 15.12.2005

sporočila: 140

13. jan 2012 8:37

Pazite pri nakupu domačega olja pri kakem kmetu... poznam primer, ko so med bučno olje mešali odpadno olje iz fritez.

darjao.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

13. jan 2012 13:21

Ko smo šli v okviru izobraževanja gledat, kako delajo bučno olje, so pred našimi očmi vlili med one zmlete bučne pečke ene dva litra navadnega, rastlinskega olja, da so se pečke lepše pražile in da se niso prismodile in postale grenke. In ko so olje stisnili in smo ga nesli domov, je bilo skoraj tako močno kot mašinsko olje  (to pomeni, da tisto bučno olje, čeprav je imelo v sebi tudi nekaj sončničnega, hvalim )

lp

cervus

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

15. jan 2012 19:15

Vsak pravi izdelovalec olja ve, da se semena zaliva z vodo in ne z oljem, saj voda izpari in potem ostane 100% olje. Tudi jaz hodim za celo družino k Vučkotu po olje, imam pa srečo, saj imam v teh koncih babico in samo mimogrete skočim po olje. 

Monika7

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

15. jan 2012 20:10

No, potem so bili pa tisti izdelovalci olja nepravi oziroma divji. Olje je bilo pa kljub vsemu super .

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti