Prvi kostanj

tutifruti  

član od: 21.10.2005

sporočila: 151

22. sep 2011 10:52

Najlepša hvala za izčrpno informacijo - Matejaoz !

tutifruti

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

22. sep 2011 20:00

V vsakem gozdu, kjer so kostanji se bo našel kakšen rani (kvaterjek)kostanj, tako, da je potrebno v gozd. Rani kostanji že odpadajo.

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

24. sep 2011 18:24

Danes smo na obrobju Nm (spotoma in nenačrtovano ) nabrali vrečko solidnega (primerno debelega) kostanja . Pri najboljšem Sosedu je baje kostanj po ceni 8 eur/kilogram (nisem preverila) . Upam, da si ga bomo lahko vsi sami in v zadostni količini nabrali v naravi

 

kafetarca Sovica Oka & Buki Fejs

_tmickena_  

član od: 20.6.2006

sporočila: 293

24. sep 2011 23:27

Jaz sem pa danes rekla, hja gremo mal pogledat mogoče pa so kake gobe in surprise surprise (no sej ni res, samo sem upala da bo kej..) ni gob! Sva pa zato z mami nabrale nekaj kostanjčka. In to dve drevesi v gozdu, ki sta dali ogromno! Ostali so pa se še ne dajo...

_tmickena_

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

25. sep 2011 20:46

v Sparu je 5,99 €/kg

Lakica

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

25. sep 2011 21:18

Mogoče ni čisto tapravi naslov, ampak sprašujem o sadežih narave.

Zanima me, kdaj je pravi čas za obiranje šipka, nameravam ga shraniti za čaj, pa me zanima, če moram pred sušenjem odstraniti tisto kosmatijo v plodih ali to ni potrebno. Sušiti sem se ga namenila kar na zraku.

Zadnje neurje mi je polomilo vrtnico, veja je polna plodov. Tudi te bi rada posušila za čaj. Naj jih sušim cele ali jih (so kar debeli) narežem na rezine?

Že vnaprej hvala za odgovore.

nola

nejčica  

član od: 6.1.2010

sporočila: 174

25. sep 2011 21:26

Nola tole je pa kot nalašč,tudi jaz sem hotla vprašat,kako kaj s šipkom?Danes sem našo princesko vozičkala čez drn in strn in sem opazila ogromno šipka pa sem si rekla ,moram na kul slo povpraša,t kdaj se ga obira,kako suši ,shranjuje,..... No .če ne bo tu odgovora pa mogoče v temi ,kaj se nabira v naravi,....  

nejčica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. sep 2011 21:28

Sušijo se celi, še trdi plodovi, preden jih dobi slana (no, pri vas je menda ne bo). In ni treba odstraniti dlačic. Ko boš suh šipek stolkla, najbrž s kladivom, kamnom,....presej skozi cedilo in večina dlačic bo odstranjena.

Plodove vrtnice bi jaz narezala, so le predebeli, da bi se lepo posušili. Joj, škoda, upam, da je le ni preveč polomilo, ko je tako lepa. Sicer pa, take vrtnice se dobro obraščajo.

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. sep 2011 21:33

Na našem koncu se šipek obira pozno jeseni, mora že biti slana (ponavadi je bilo to opravilo z praznike 29. novembra, prvi dan koline, drugi dan pa po šipek.....tudi po sengu smo že hodili po njega). Ne vem pa, kako je s tem pravilom s slano na Primorskem? Verjetno velja, da se mora malo zasušiti na grmu. Tiste kosmatine poberemo stran, ja (nisem pa prepričana, ali je to res potrebno - samo nekako mi niso všeč), potem ga zmeljemo kar na grobo na mesoreznici in posušimo na zraku. Glede na to, da se takrat že kuri v stanovanjih, gre kar hitro.

Za vrtnico pa ne vem, sicer vsako leto gledamo plodove na njej, pa še nikoli nismo nič poskušali v tej smeri.

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. sep 2011 21:41

limnol, zakaj pa ne, saj vrtnica je samo malo bolj  nobel šipek, a ne? In, ker Nolina ni nič škropljena, ni dilem, uporabna je.

Takšen šipek, od slane osmojen, pa se nabira za marmelado. Vsaj tako poznmam zadeve.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 25. 2011 21:44

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti