Kaj se v tem času nabira v naravi ?

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

29. jun 2011 14:35

Šentjanževo olje: jaz uporabljam deviško olivno. Držim se načela, da rajši dam 10 EUR za čisto primorsko olivno olje kot kupujem drage kreme luksuznih znamk. 2l kozarec za vlaganje napolnim z vejicami šentajnževke in prelijem z oljem. Pa na sonce. Ko se obrava precedim in napolnim 2dl steklenice. To uporabljam po tuširanju oz. kopelih (nanesi na vlažno kožo in masiraj, da se naredi kremasta zmes). Enako uporabljaj ognjičevo olje. V poletnih mesecih ga ne uporabljam. Za sončenje so me učili je najbolj zdravo olivno olje (1dl), kateremu primešamo sok enega korenčka in ene limone. Pomešaj in porabi v enem mesecu, ker ni konzervansov, je pa vse, kar tvoja koža potrebuje. Pa debelo senco od 12h do 16h od junija do septembra. Tudi za otroke. Naravni faktor 8-10 pa nobene kemije. jovita

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

29. jun 2011 17:11

No ja, kolegica Jovita, za 10 evrov ne dobiš glih najboljšega deviško čistega očivnega olja. Za res dobro kvaliteto je treba seči malo globje v žep.

lp

hedonist

kaja45  

član od: 29.6.2007

sporočila: 95

29. jun 2011 17:45

Kolega Hedonist, s tem se pa ne strinjam popolnoma. Zvza potrošnikov je kakšni dve leti nazaj objavila rezultate testiranj ekstra deviških oljčnih olj. Povezava http://www.zps.si/hrana-in-pijaca/kakovost-zivi sicer je za plačat, sama pa sem si revijo sposodila v knjižnici. Med testiranimi so tudi zelo draga olja, ki se sploh ne približajo kakovosti ekstra deviškemu olju. Med prvimi tremi pa je bilo olje, ki ga trži Tuš po zelo ugodni ceni, sicer proizvedeno v Italiji, ki je le malce zaostalo za nekim res dragim slovenskim oljem. Toliko o ceni in kakovosti, ki včasih ne gresta z roko v roki.

kaja45

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

29. jun 2011 18:16

hedonist , mi kupujemo olivno olje domače izdelave hladno stiskano po 9 €. Sem pred leti kupovala olje iz Goriških Brd, potem pa se ponudila priložnost nakupa na naši obali. Že več let in ga ne menjam za nič drugega.

V trgovini pa ne verjamem nobenemu olju.

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

29. jun 2011 18:37

Kolegica Kaja45: nikoli ne kupujem oljčnega olja v trgovini tako da lahko maš prav in ti povsem verjamem;

Kolegica Mizarka: verjemem tudi tebi , ja vem da se dobi olje za tak denar in morda je celo v redu , o tem ne bom razpravljal. Jaz ga kupujem pri eni moji žlahti (žlahta me pa ja ne bo ne nategnila, a ne !!!?) , je super exstra in sploh in oh deviško, pridelamo povsem na ekološki način (nobene kemije torej) in ga plačujem po 15 evrov za liter ampak samo zato ker sem pač žlahta sicer ga ta moj podjetni Primorc prodaja od 17- 20 evrov za liter in ne boš verjela, vsako leto mu ga zmanjka.

Nikoki ne nasedam na to, dražje je boljše je, ampak to olje je res vrhunsko in takega še nisem zasledil nikjer in nikoli. Evo samo to sem želel povedati in nič več.

lp

hedonist

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

29. jun 2011 19:15

hedonist je napisal/a:

.........(žlahta me pa ja ne bo ne nategnila, a ne !!!?)......

hedonist

Eh, saj veš, kako pravjo: žlahta je raztrgana plahta....

lp

cervus

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

29. jun 2011 19:33

Jovita;najlepša hvala .

Sama je nisem še nikoli nabirala,sem jo pa letos na vaški gmajni videla zelo veliko.

Bom poiskusila to z olivnim oljem in malo za čaj.

 

 

Hvala in lp

 

 

 

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5189

29. jun 2011 20:01

Jovita,

"zaščitni faktor" imajo mnoga naravna olja, ampak olivno je eno tistih z najnižjim, tako, da se nanj ni za zanašati. Precej boljšo zaščito nudi recimo sojino olje, najvišji zaščitni faktor pa imajo tista bolj eksotična, na primer olje semen maline (okoli 30) in korenja (gre za semena, ne pa za korenjev sok - ta ščiti le toliko, kolikor pač korenjeva kaša prekrije kožo).

 

Lep pozdrav,

Sonja

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

29. jun 2011 23:26

Sonja, hvala za dopolnitev. Korenčkov sok dodajam zaradi karotena. To ni moj izum, in ga niti ne prodajam. Trdim pa, da je naravno olje, katerokoli, veliko bolj zdravo kot katerokoli industrijsko pripravljeno olje za sončenje. V največje veselje pa mi je, če ga sama pripravim, posebej, če so sestavine z domačega vrta. Anaeva čudovite stvari počneš. Sem malo pokukala v tvoj blogspot...Bravo!!! Hedonist, prav imaš. Cena ni eksaktna ampak približna. Saj nisi hud? Tudi jaz enkrat plačam 95 kun, drugič 8 EUR, tretjič ... Nimam žlahte na Primorskem. Pa saj tudi za bučno olje plačam 15 EUR, ker hočem čistega, nerazredčenega in ti kot prava Štajerka priporočem, da kupiš takega za 15 EUR, če hočeš vedeti, kaj je pravo bučno olje.Pa srečo moraš imeti kot jaz pri olivnem. Tudi tu nimam žlahte... jovita

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

30. jun 2011 6:11

Olivno olje vsebuje faktor 4, limona uravnava PH,  korenček v mešanici ne predstavlja nobene vloge. Beta karoten dobimo z uživanjem le tega, vendar ne smemo pretiravati zaradi vitamina A, ki se v telesu kopiči in ga ne izločimo....

kobra 1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti