Kaj se v tem času nabira v naravi ?

Engie  

član od: 12.10.2007

sporočila: 472

28. mar 2012 20:12

Danes sem nabrala precej pljučnika

Engie

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

29. mar 2012 7:20

Saj zato sem vprašala, ker nisem nikjer še videla/slišala, da bi kdo nabiral jetrnik.

 

Še vedno iščem bogato najdišče pljučnika ... pri nas ga je za vzorec. DEŽ rabimo, dež, potem bi jih verjetno prišlo kaj več na dan.

Atina

Anansie  

član od: 30.4.2005

sporočila: 194

31. mar 2012 15:53

moja mama je zaprisežena nabiralka gorskih zelišč za čaj, materna dušica, plahtica, gorska in hribska resa, arnika, šentjanževka, rman, ... ampak zdaj je za naše konce to še občutno prezgodaj, komaj je regrat v pogonu :) kje blizu ljubljane je kakšno območje s čemažem? lansko leto sem dobila v dar njegov pesto in sem totalno navdušena...

Anansie

Mygrace

sporočila: 6506

31. mar 2012 17:00

Za Halo Tivoli v hribu ga je kolkor češ...meni sicer tam ne paše, ker je preveč v mestu.

V Kamniški Bistrici oz. po hribih pred njo ga je polno. Na žalost tudi klopov.

V Tacnu ob Savi...ampak tam je veliko sprehajalcev...in sprehajalcev.

 

Če od daleč vidiš bukve in tla, kjer je med prstjo kamenje ali prod...in da je to teren ob vodi ali v mokri senci ...na takih mestih najdeš čemaž stoposto.

 

Tudi na Barju se najde ampak zdajle na pamet ti ne vem povedati, kje...nekje proti Tomišlju (greš mimgrede še cerkev pogledat, ima lepe štenge in 2 zvonika...)....

 

                                                                 

 

 

 

Mygrace

darka56  

član od: 20.2.2012

sporočila: 40

31. mar 2012 20:00

čemaža je polno okoli planine  (razgledni stolp) nad vrhniko.z avtom lahko pridete do vrha.cca 10-15 min vožnje iz vrhnike proti kurenu (kmečki turizem) tu lahko pustite avto in se napasete na čemažu do razglednega stolpa.

darka56

noemi  

član od: 4.10.2008

sporočila: 366

4. maj 2012 21:13

Moji moški so nabrali eno polno skledo mavrahov, ki pa sem jo pozabila dokumentirati. Zato sem se podala na najdišče in nekaj junakov je počakalo za fotografiranje.

Noemi

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

25. apr 2013 14:55

pišem tedaj še enkrat tukaj:l

Začela se je sezona nabiranja zelišč v naravi. Z njimi si lahko pripravimo zanimive čaje za očiščenje telesa pa tudi za zanimive okusne čaje za zimske dni.
Jaz sem že nabrala in sušim: cvetove dišeče vijolice, trobentice, ozkolistni trpotec, pljučnik, cvetove lapuha (za prijateljico), liste gozdne jagode, bršlajnasto grenjkuljico. Nabrati pa moram še liste gozdne robide in maline(za sproti za vsakodnevni čaj jih že pijem, seveda skupaj z drugimi zelišči), mrtvo koprivo, pravo koprivo (iz nje sem že naredila špinačo za zimo), ko zacveti lipa, pa še malo lipe, bezgovih cvetov, koprive, rmana (poletiI) čisteca, materine dušice, dobre misli, gloga, plahtice itd. Kaj pa ve nabirate?

Pozabila še na šentjanževko, tavžentrože pa bom poskusila nabrati na sestrinem travniku, pa seveda lučnik. Lani sem ga imela ogromno, zase in prijateljice. Enako prijetno nabiranje in izogibanje kačam in klopov želim vsem travniških Pehtam :)

antonija7

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

25. apr 2013 18:30

Oprosti, če mi lahko razložiš.Nikjer niti v knjigi nisem zasledila, da se nabira cvetove dišeče vijolice, za kaj koristijo?

http://sl.wikipedia.org/wiki/Di%C5%A1e%C4%8Da_vijolic

ali je dobra misel tole

http://en.wikipedia.org/wiki/File:ChristianBauer_flow

plahtica

1.bp.blogspot.com/-eXyJBe4F21I/T8unM2OfvdI/AAAAAAAAALU/wZJ7-jnUbC8/s1600/pkh-IMG-05.jpg

kje se jo običajno v naravi dobi?

Hvala za odgovor.

 

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

Milži  

član od: 8.6.2007

sporočila: 1427

25. apr 2013 21:49

Mizarka, v knjigi Patra Simona Ašiča, piše da je dišeča vijolica dobra za. bronhitis,grlo ,kašelj ,ledvica,potenje,rane,ture,vetrove,želodec.

Čaji:5gcvetovna 1/2l vode.

Izmivanje :poparki listov in cvetov

Obkladki:spoparkom listov in cvetov alis stolčenimi listi.

 

 

Milži

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

26. apr 2013 7:49

ja draga mizarka, tisto drugo je dobra misel, podobna  je majronu, saj ima tudi eno izmed njenih imen: divji majaron. latinsko pa iz knjige : Origanum vulgare. Raste na malo višje ležečih travnikih. Plahtica po navadi raste na travnikih  bolj ob robovih, na ilovnatih tleh, vsaj pri nam je tako. Lahko pa si kupiš plahtico tudi pri ženskah na tržnici in si jo nasadiš. Za vijolico pa ti j tako odgovorila Milži.. pa še dva  link.

http://www.bodieko.si/vijolica

 

http://www.nasa-lekarna.si/clanki/clanek/skri

 

 

ob vseh zeliščih bi omenila še plešec. Zdravilnih rastlin je pa res ogromno, vseh ne nabiram in tudi težko je ve ki jih napisati tukaj. Je pa potrebna v vsem zmernost. 

antonija7

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti