Kaj se v tem času nabira v naravi ?

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

5. okt 2011 20:04

Anaeva, plod gloga je staro zdravilo za srce. Zeliščarji pravijo, da uravnava krvni pritisk-tako previsok, kot prenizek.Nabira se tudi cvet gloga in listje, takoj po cvetenju.Vsi deli imajo enak učinek.

Storž divjega hmelja pijemo za pomirjanje.Skodelica čaja pred spanjem pa nas zatiblje v miren spanec.Pri nas so sedaj primerni za nabiranje in sušenje.Sem si jih že nagledala.

Hedonist, spet me dražiš!Kje ti je uspelo najti jurčke v tej suši?

Naj ti povem, da so oljčno olje že začeli stiskati.Letos ga bo malo, zato pohiti!

jovita

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. okt 2011 22:17

Ne vem, če je res taka strašna suša za gobe. Ker so zelo velike temperaturne razlike med dnevom in nočjo, je zjutraj zelo obilna rosa, z drevja kar kaplja. Tako je zgornji sloj prsti namočen, mislim, da ravno prav za micelij, ta se razdrma in gobice so tu. Če se motim, me popravite, prosim!

lp

cervus

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

6. okt 2011 7:25

Najlepša hvala Jovita.

Imam pa še eno vprašanje;ali glog mešaš tudi z drugimi čaji,oziroma ali ga dodajaš še v kakšne mešanice ,tako za pitje ali kuhaš izključno samo glogov čaj za določen namen?

 

lp

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

6. okt 2011 8:53

Spoštovana Jovita gobe sem nabral okrog mojega mesta torej v eni hosti v Osrednje slovenski regiji. Je pa res, da so rastle oz. še  rastejo zgoj na manjšem področju in nikjer drugje kar je svojevrsten fenome. In ima zanesljive informatorje ,čeprav jim nisem povsem verjel saj se kdaj tudi zlažejo oz. radi pretiravajo. Evo in sem nabral ,kar je sicer dvignilo nekaj prahu med mojimi cenjenimi kolegicami tule na forumu češ, da jih nisem očistil v gozdu čeprav mislim da je bil vzrok bolj v fovšiji kot pa v tem.

Glede olja pa se konatktirava na ZS.

hedonist

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

6. okt 2011 17:37

NAVADNI GLOG ( Crataegus laevigata Poir )

Pri glogu nabiramo v jeseni njegove zrele plodove, ki jih sušimo na topli peči ali v sušilniku.

Njegove zdravilne snovi krepijo delovanje srca, izboljšajo prekrvavitev in pomirjajo. To pride do izraza pri starejših ljudeh, ki imajo občutek tiščanja okoli srca, povišan krvni tlak, razbijanje srca in jih muči tudi vrtoglavica. Lajšajo tudi težave pri poapnenju žil in srčni nervozi. Uravnavajo krvni tlak, tako previsok kot prenizek in krepijo krvni obtok, kar se kaže tudi v boljšemu delovanju ledvic. Učinek na srce je počasen in se pri rednemu pitju pokaže najprej kot olajšanje težav in bolnik se bolje počuti, tiščanje okrog srca se zmanjšuje in s tem tudi občutek tesnobe.

Čaj pripravljamo iz posušenih glogovih plodov tako, da plodove najprej stolčemo, nato vzamemo dve kavni žlički plodov in jih čez noč namočimo v skodelici mrzle vode. Zjutraj segrejemo do vrenja, odstavimo, ohladimo in precedimo. Na dan popijemo tri do štiri skodelice tega čaja počasi po požirkih.

(Prekopirano iz internetne strani ce-lekarne, da ne kršim avtorskih pravic!)

 

jovita

Mygrace

sporočila: 6506

19. okt 2011 9:09

Včeraj v kraški gmajni:

- šipek

- brin za sprotno žvečenje (že leti dol a ni še sladek)

- rman

- meta

- materina dušica

- kraški žepek

- malce ruja za v vazo

 

Je dišalo pod nogami, ko si se skozi trnje prebijal do šipka, pogledaš dol in vidiš bogastvo narave.

Kako bo pa drevje, ki je še vedno krepko zeleno in polno olistano, preneslo sneg, ki ga napovedujejo...?

 

Mrtvaških trobent nekje tam na tistem koncu ni bilo. No, saj je še čas.

                                                

                                             

 

 

Mygrace

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

30. nov 2011 16:23

Sedaj je čas za nabitanje bele omele. Pa na liste oljke ne pozabite, tisti, ki imate to možnost.

jovita

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

1. mar 2012 19:54

Pomlad je tu in z njo nabiranje zdravilnih zelišč.Torej na vrsti je lapuh, trobentice, vijolice - cvet.Tisti, ki boste delali jagermaister, dobra pest vsakega v 5 l sadjevca (to je za začetek).

Lani sem cvetove sušila, ker sem nameravala delati iz suhih zelišč, potem je bil tako odličen čaj, da ni bilo nič z jagermaistrom.Letos moram malo več cvetov nabirati, da bo za oboje dovolj, recimo 3 pesti vsakega.

Nekaj pa moram pustiti za čebelice.

jovita

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

1. mar 2012 21:34

V Sparu sem videla danes regrat. Potem se že pri nas na travnikih tudi morda dobi.

yulchi

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

1. mar 2012 21:41

Seveda se.Mi smo ga nabirali pred snegom.Sedaj je pa še lepši, ker ga je namočilo.

jovita

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti